Septembris Käina kandis sadu astelpajupõõsaid tühjaks teinud Hiiumaa karu kadus pildilt üsna kohe peale seda. Seevastu novembris tuli aga Saaremaalt teade, et seal on üle aastate nähtud karu. Jahimeeste arvates on võimalik, et kaks aastat saarel elanud karu ujus üle Soela väina.
Aastast 2022 tihti enda tegevusest märke maha jätnud karu viimased jäljed on oktoobrist Harju ja Valgu küla kandis, looma oli märganud ka üks metsaveoki juht. Rajakaamerasse jäi karu viimati augustis.
Sügisel oli karu aga taas käinud maiustamas Lauri Andresseli astelpaljupõllul Käina kandis Nõmmerga küla maadel.
Umbes 80 hektari suurusel astelpajupõllul oli karu aasta varem tühjaks söönud mõnikümmend marjapõõsast, aga eelmisel sügisel tühjendas ta juba sadu põõsaid.
„Karu vajutab põõsa maha, lesib ja siis matsutab,“ kirjeldas Andressel, mida ta mõmmiku jäetud jälgedest välja luges. „Selle ühe karu toidaks ära, pole hullu,“ ütles Andressel, et karu toimetamisjälgi oma põllul vaatab ta muigega. Rohkem kahju teevad astelpaju habrastele juurtele metssead, keda tema hinnangul on Hiiumaal ikka veel liiga palju.
Peale eelmise aasta sügist polegi Hiiumaal karust midagi kuulda olnud, kinnitas ka jahimeeste seltsi tegevjuht Anu Sarapuu, kellele jahimehed metsas toimuvast teada annavad.
Küll ilmus mullu 20. novembril Eesti jahimeeste seltsi veebilehele teade, et 11. novembril jäi karu jahimeeste rajakaamerasse keset Saaremaad Kuke külas. Enne seda nähti karu Saaremaal viimati 2020. aasta märtsis. Saarte Hääl vahendas, et jahimeeste hinnangul pole tegemist sama karuga ning kiskja ilmumine rajakaamerasse tuli kui välk selgest taevast. Sarnaselt Hiiumaale oli varem olnud karu tegevus saarel üsna jälgitav, kuskile ikka märke maha jäi.
Sama oli olnud ka Hiiumaal, kus alates 2022. aasta augustist, kui Emmaste jahimehed saarel üle 36 aasta karu esmakordselt märkasid, jäi ta hiljemgi kaameratesse. Karu veetis ka talve Hiiumaal – see fakt sai kinnitust, kui ta mullu kevadel jäi rajakaamera pildile Tahkuna jahiseltsi maadel. Ka läinud suvel oli ta veel Hiiumaal, käis juuli lõpus Lassi külas silopalle proovimas ja augusti algul jäi Kuusiku-Nurste kandis rajakaamerasse.
„Peale seda ei ole Emmaste jahimehed karu näinud ega pildile saanud,“ ütles jahimees Paavo Pruul. Sügis oli soe ja karu jaoks sellise vahemaa ujumine ainult kättevõtmise asi, usub Pruul, et meie karu võttiski Saaremaa teekonna ette. „Ma saatsin oma lapsedki sinna gümnaasiumisse ega see karu puhul ka võimatu ole, et Saaremaale õppima läks ja tuleb targemana tagasi,“ naljatas ta.
Sama segane nagu lugu karu kadumisega, oli ka tema tulek. 2022. aastal, kui karu Hiiumaale ilmus, oletasid eksperdid, et Vormsilt ujus saarele noor isakaru, kes võib siia jääda mitmeks aastaks, kui leidub sobivaid talvituskohti ja piisavalt toitu.
Paavo Pruul vahendas nüüd Soome küttide arvamust, et tegu oli siiski noore emakaruga. „Need kütid on päris kogenud ja teavad, mida räägivad, sest Karjala-Venemaa piiri ääres on päris palju karusid ja nad on kogenud jahimehed,“ ütles Pruul. „Nemad piltide järgi ütlesid, et on noor emakaru – kael on nii peenike.“
Hiiumaa karu fotosid võrreldi ka 2022. aastal Vormsil rajakaamerasse jäänud karu fotodega. Soomlased leidsid, et Vormsil nähtud karu oli tunduvalt suurem ja jämedama kaelaga, nii et ilmselt see sama loom ei olnud. „See on soomlaste arvamus, kes neid pilte talvel vaatasid,“ selgitas Pruul.
Nii Sarapuu kui Pruul kiitsid karu, kes end Hiiumaal väga viisakalt ja tagasihoidlikult ülal pidas, ei murdnud ühtki karilooma ega rüüstanud mesipuid.