Aasta küla hindamiskomisjoni “kellakägu” Krista Habakukk ütles Hiiumaa aasta külade, Muda, Ulja, Harju ja Valgu külaga tutvumise järel, et näha ja tunda oli koos tegutsemise lusti ja uhkust oma küla üle.
Aasta küla 2021 hindamiskomisjon eesotsas riigikogu juhatuse esimehe Jüri Ratasega saabus maikuu viimasel reedel Saaremaalt. Esimene peatus tehti külaseltsi MUHV Valgu seltsimaja juures. Õuel tehti tutvumisring ja komisjoni poolt anti üle kingitus – paradiisiõunapuu.
Siis andis komisjoni kellakägu ehk Eesti Külaliikumise Kodukant juhatuse liige Krista Habakukk märku, et kaks tundi esitlusaega hakkas jooksma.
Komisjoniliikmed pakkisid end kollasesse PAZ-bussi (PILT 1). Kaheksakandilise mütsi ja kollase nahkjakiga sohver Janno Elmi istus rooli ning külaseltsi juhatuse liige Heli Üksik hakkas teejuhiks. Esimene peatus ja ühispilt tehti Harju-Rätsepa tuuliku juures (PILT 2). Seda Emmaste otsa maamärki, mis suure tee ääres, teavad ju paljud, aga see mis edasi tuli, oli kohalikulegi uudiseks.
Palusin Krista Habakukel öelda, millega MUHVi külad temale silma jäid ja mille poolest eristusid ülejäänud Eesti aasta küla kandidaatidest.
Habakukk nimetas kõigepealt hea üllatusena kaht ettevõtjat, kes külas toimetavad ja ka kogukonnaelus kaasa löövad – mahejahu Hiiu Jähu tootjad ja džinni Dagaith tootja.
Harju-Männiku Kapi talu peremees Reimo Kapp, pildil koos abikaasa ja teejuhi Heli Üksikuga (vasakul) tutvustas komisjonile oma väikest džinnitööstust (PILT 5).
Suislepa talu pererahvas, Even ja Marys Suislepp aga kasutasid kohe juhust ja panid komisjoni esimehe tööle (PILT 4). Uhkes Austriast pärit kiviveskis jahvatatud, kaalutud ja pakitud kotitäie jahu sai Jüri Ratas pärast kingitusena kaasa.
“Minu isiklik lemmik oli muidugi ka talu, mis kandideerib meil aasta küla puitehitise tiitlile ja pererahva poolt ajaloo esiletoomine talu aial,” märkis Habakukk.
Leppe talu peremees Teet Parve (PILT 3) esitles muhedal moel omaenda kätega taastatud unikaalset talu, teiste seas taastatud elumaja, mis on tänavune Kodukandi Aasta küla puitehitise nominent.
Veel märkis Habakukk erilisena transpordivahendit: “Kui teised külad panid komisjoni ratastele või paati, siis hiidlased kasutasid retrobussi, mis oma erakordsusega tõi esile eri põlvkondade lood.”
Silma ja kõrva jäi talle ka see, kui palju on Emmasteotsa külad oma arengu tarvis teinud projekte ja et on plaane ka tulevikuks: “Kokkuvõttes oli näha ja tunda koos tegutsemise lusti ja uhkust oma küla üle.”
Väiksemad peatused tegi reisiseltskond Kroogi talumuuseumi väravas, kunagise Muda koolimaja infotahvli juures ja Torupilli Jussi sünnikodu juures, kus torupillilool laskis kõlada
Lilian Kapp. Veel uudistati Ulja bussipeatuse reflektorit, tehti jalutuskäik Valgu seltsimaja juurde, kus külalistele mängis ansambel Woorde-vinti.