Viimaste päevade kiiresti muutuvate sündmuste tõttu on muutunud ka perearstide töö – näiteks ei tohi enam vastuvõtule tulla ilma eelneva kokkuleppe ja arsti loata.
Riiklik otsus tõsta tervisesüsteemi valmisolek kõrgemale tasemele tõi kaasa ajutised ja vajalikud muudatused kõikide tervishoiuasutuste töös üle Eesti, nii ka Hiiumaal.
Hiiumaa perearstid töötavad küll oma senistes asukohtades Kärdlas, Käinas ja Emmastes, ent nende vastuvõtule saamiseks kehtivad koroonapandeemia tõttu kehtestatud nõuded ja soovitused.
Käina perearst Marje Vann tõi olulise muudatuse näitena, et keskuse välisuksele on pandud suurte tähtedega silt “Lubatud siseneda eelregistreeritud patsientidel”.
Perearstide selts aga soovitab kõigil patsientidel, kel on hingamisteedega seotud kaebused või palavik, kanda maski või katta suu pabertaskurätikuga kogu majas viibimise aja jooksul.
“Tõesti loodan, et mõistvate patsientidega saame selle kriisiga hakkama, aga üks päev korraga, olukord muutub kiiresti ja ette muretsemisest palju abi ei ole,” ütles doktor Vann.
Samas tõdes ta, et kuigi nende perearstikeskuses on eelregistreerimiseks kasutada kolm telefoninumbrit, üks automaatvastaja ja kaks meiliaadressi, on vastajaid kahjuks vaid kaks – perearst ja pereõde. “Seega ei tasu loota, et igat kontakti on kohe märgatud, tegeleme kõigiga järjekorras, hinnates, et kiiremat nõustamist vajajad saaks eelisjärjekorras teenindatud.”
Olukord ärev
Nii Kärdla perearstikeskuse arst Meeli Paesüld kui Käina perearst Marje Vann ütlesid, et inimesed on muudatustele reageerinud mõistvalt, saavad aru olukorra tõsidusest ning enamik patsientidest esitab oma soovid lühidalt ja konkreetselt.
Võrreldes kriisieelset töönädalat kriisiaegsega, hindas doktor Vann olukorra siiski ärevaks. Ühtpidi tuleb pidevalt jälgida juhendeid, soovitusi, nõuandeid, mis tulevad eri infokanalitest nagu haigekassa, terviseamet, perearstide selts ja muud. Teisalt on keeruline hakkama saada teadmatusega – pole ju teada, kui kaugele kriis areneb.
“Mõtleme pidevalt, kuidas korraldada oma tööd kriisiaja soovitusi arvesse võttes ja igat üksikut patsiendijuhtu sellega kohandades,” ütles Vann.
Perearstid on vähemalt esialgu katkestanud profülaktilise töö, seetõttu ei tehta praegu plaanilisi analüüse ega väljastata tõendeid. Mis puudutab vastsündinuid, siis doktor Vanni sõnul jätkuvad alla aasta vanuste laste vaktsineerimine ja profülaktilised vastuvõtud nagu seni.
Kaugtööd saab rakendada
Nakkusohu vähendamisel on abiks kõik meetmed, mis otsekontakte aitavad vältida. Ei tasu imestada, et ka perearstid saavad tänapäeval teha kaugtööd ja suhelda patsiendiga ekraani vahendusel.
“Meile pole see sugugi võõras, sest paljud patsiendid on sageli Hiiumaalt ära ja suhtlemine, nõustamine erinevate infokanalite kaudu on alati olnud primaarne, nii ka nüüd,” leidis doktor Vann kriisieelses ja kriisijärgses olukorras ka sarnaseid jooni.
Vastuseks küsimusele, mis saab siis, kui haigestub perearst või pereõde, ütles doktor Paesüld, et sellist juhtumit käsitletakse kui riskigruppi, see tähendab, et haige peab jääma koju ja väljakutsutud kiirabitöötajad võtavad talt proovid. “Meditsiinitöötaja järgib täpselt sama protokolli nagu tavainimene, kellel on diagnoositud koroonaviirus,” ütles Paesüld.
OÜ Käina Tervisekeskus
Perearst Ülo Lember
Telefon 463 6588
kainatervis@hot.ee
OÜ Perearst Marje Vann
Perearst Marje Vann, pereõde Kerlin Uuskar
Telefon 463 6583
marje.vann@gmail.com
marje.vann@marjevann.ee
OÜ Kärdla Perearstid
Perearstid Meeli Paesüld, Hilja Hiiemets, Lia Prigoda
Pereõed Marin Juhe, Kerli Tampõld, Piret Eller, Tiiu Tustit, Merlin Laid
Telefonid 462 2770, 462 2772, 462 2773, 462 2774
kardla.perearstid@gmail.com
Emmaste Tervisekeskus
Perearst Kai Lauter
Telefon 462 2400
lauterkai@gmail.com
Pereõde: Laine Kivi
Telefon 462 2404