See, et Hiiumaa on hävimisohus Euroopa naaritsa pelgupaik, on paljudele teada, peagi peame seda au ehk jagama Saaremaaga.
Looduskaitsekuu avaüritusel Tallinna loomaaias oli võimalus direktor Tiit Marani juhatusel oma silmaga kaeda, kui kaugele on edenenud Aasia vihmametsa ekspositsiooni rajamine. Valmib see loodetavasti tuleva aasta kevadeks.
Pärast jalutuskäiku külaliste küsimustele vastates rääkis Maran ka Hiiumaale asustatud naaritsatest, kes tema sõnul elavad hästi. “Seal tehakse ka teadustööd nende uurimisel,” lisas Maran. Uudisena lisas ta, et kolm tiinet naaritsat on juba asustatud ka Saaremaale.
10. ja 11. juunil korraldab Tallinna loomaaed, koostöös Palade looduskeskusega Hiiumaal naaritsapäevad, kus kõigest lähemalt kuuleb.
Euroopa naarits on kannatanud üleküttimise, elupaikade kadumise ja võõrliigi pealetungi surve all, mistõttu leidub teda tänaseks vaid üksikutes eraldatud paikades üle Euroopa. Hiiumaa on ainuke koht Eestis, kus seda haruldast liiki looduses veel kohata võib. Naaritsa säilimise nimel on töötatud juba üle 30 aasta ning liigi Hiiu saarele taasasustamise edulugu on eeskujuks paljudele liigikaitsjatele.
Naaritsapäeval räägitakse sellest, mis on viinud liigi hävimise äärele ning tutvustatakse seni astutud samme, mis on aidanud Euroopa naaritsal siiski püsima jääda. Kahepäevasele sündmusele on oodatud nii suuremad kui väiksemad naaritsahuvilised. Naaritsatega tegelevad spetsialistid tutvustavad seda salapärast liiki, lisaks ettekannetele ka töötubasid ja loodusretki läbi viies. Info, mis ja kus täpselt toimuma hakkab, avalikustatakse juuni alguses.
HELJA KAPTEIN