Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Jõngermann Karksi-Nuias ehk kümme aastat hiljem

Tiia Korv
Tiia Korv
Käina kooli vanema astme jõngermannid said ka sel aastal võimaluse esineda aprillis üleriigilisel kooliteatrite festivalil Karksi-Nuias. Tegime Käina kooliteatri noorte näitlejatega pilti August Kitzbergi skulptuuri juures. See tõi meelde kümne aasta taguse aja, kui käisime keskastme teatrifestivalil sellessamas kaunis paigas ja tegime pilti sealsamas Kitzbergi kuju juures. Koht oli tänavu sama ning lapsi, kelle südamesopis on nurgake teatritegemise jaoks, Käinas jätkub. Mõtlen nüüd vahel, et kuidas läheb neil, kellega kümme aastat tagasi sai pilti tehtud.
Meenub, et tookordseks lava­looks oli Andrus Kivirähki “Lotte reis lõunamaale”. Oh, kui palju seiklusi pidid laval läbi elama koeratüdruk
Lotte koos ema Maali ja isa Oskariga, siga Vello, vana rändurkoer Klaus, jääkaru Tarmo ja veel palju tegelasi, kes on lastele tuttavad. 17 linnu­parve kehastajat kolmandast klassist jäid pöidlaid hoides kodusaarele maha. Mäletan, et kuldsete kätega õpetaja Andres Juhe ehitas meile lennumasina ja päris suure Kõpu majaka, mis vaevalt lavale mahtus. Sõidutasime “valge kaunitari” Are Lehtri bussi järel­kärul kohale ja majakas hakkas rõõmsalt plinkima etenduse lõpus, et Lottele koduteed juhatada. Toonane muusikaõpetaja Heli Lindmäe õpetas selgeks laulud ja lapsevanem Ülle Otto meisterdas kostüümid ja rõõmuga sai tükk maha mängitud.
Poistega poistest
Sel aastal oli meie lavastuse aluseks Kätlin Padesaare kirjutatud ühiskonnakriitiline näidend “Poistekool”. See on lugu väga erilistest poistest, kes märkavad asju enda ümber, otsivad kohta siin maailmas nagu me kõik ning oskavad vaadata ja näha, aga takistusi nende teel on oi kui palju – nagu eluski.
Lavakujunduse keskseks elemendiks oli seekord May Kane kehastatud trellide taga kasvav Võilill peaaegu kinnises õppeasutuses elavate poiste sümbolina. Muusikaline kujundus ehk Arvo Pärdi “Alinale” aitas näitlejatel mängida ja vaatajatel täiuslikumat elamust saada. Laval oli seitse poissi kaheksandast ja üks seitsmendast klassist. Imestamist vääriv, et nii palju selles eas poisse teatritegemist oluliseks peab!
Vaatasime huviga ka meie eakaaslaste mängitud lugusid. Palju oli luuleetendusi, mis olid karastuse saanud talvisel Tuulelaste luule­festivalil. Ja näiteks Andrus Kivirähki “Aabitsakukk” mono­etendusena andis võrdlusmomente meie kooli, nüüd juba vilistlase Tanel Tammeveski mängitud sama materjaliga.
Oli ka pisut aega lossimägesid imetleda, vaadata ringi ja kiikuda, mäest üles ronida ja alla joosta. Rääkisime natuke paiga ajaloost ja saime teada, et Karksi ordulinnus, mis rajatud 13. sajandi esimesel poolel, oli üks keskseid Lõuna-Eesti kindlustatud kohti ning Viljandi ordulinnuse kõrval üks Liivimaa võimsamaid linnuseid. Noored lubasid suvel tagasi tulla August Kitzbergi vaatama ja festivali meenutama.

Tiia Korv
Käina kooliteatri Jõngermann juhendaja

Veel lugemist:

UUDISED

  Oleme Käina kooli lastega oodanud ärevusega hinges Väikese Lava festivale nagu jõulusid, jaanipäeva, esimest septembrit või oma sünnipäeva. Selliseid pidupäevi on ju ainult...

UUDISED

Käina kooliteater sai tänavu 20aastaseks! Sellest õppeaastast kannab see nime Jõngermann. Ei ole siin ilmas sobivamat nime Hiiumaa teatrihuvilisele lapsele kui Jõngermann! Uudis­himuliku, terase,...