Nagu kõik suured üritused, jäid sel kevadel ära või lükkusid edasi ka filateelianäitused. ESTONIA 2020 Tartus oli Euroopas esimene, mis plaanitud ajal teoks sai. Rahvusvaheline Eesti filatelistide selts ESTONIA korraldas sel suvel filateelianäitust 27. korda. Väljas oli üle 40 eksponaadi 14 riigist.
Töid hindas rahvusvaheline kuueliikmeline žürii, mida juhtis Ari Muhonen Soomest. Ülejäänud žüriiliikmed olid Simon Richards Ühendkunigriigist, Thomas Hoepfner Saksamaalt ning Kaido Andres, Kaido Laurits ja Elmo Viigipuu Eestist. Kuna žürii töökeel oli inglise keel, mis mu isa kõneldavate keelte hulka ei kuulu, aitasin jõudumööda tõlkimisega. Kuigi spetsiifiliste mõistetega jäin kohati hätta, sain üldjoontes hakkama ja väga huvitav oli žürii tööd lähedalt jälgida.Filateelianäituste eksponaate hinnatakse 100 punkti skaalas ning medali saavad kõik teatud punktisumma ületanud osalejad, kusjuures medali värv sõltub punktide arvust. Kõrgeima punktisummaga töö saab näituse peaauhinna. Sel näitusel sattus aga esimeseks kaks võrdse tulemusega tööd, nii et võitja selgitati välja kinnisel hääletusel: žüriiliikmed panid oma eelistuse paberile kirja, paberid koguti ümbrikusse, ümbrik kleebiti kinni ja avati alles õhtusel autasustamisel.
Näituse parimaks hääletas žürii Jean-Jacques Tillardi (Prantsusmaa) väljapaneku Saint-Pierre ja Miqueloni markidest. Lisaks peaauhinnale said eraldi autasu kõrgeima punktisummaga eksponaadid nii Eesti marke ja postiajalugu käsitlevate kui ka ülejäänud eksponaatide hulgas. Nii sai teine näituse kõrgeima tulemuse, 96 punkti, pälvinud töö, Chris Kingi (Ühendkuningriik) ülevaade Lüübeki postist enne 1868. aastat, välismaiste eksponaatide peapreemia ning parim Eestit käsitlev eksponaat oli Jaan Rootsi (Norra) 1918. aasta Eesti postiajaloo ülevaade.Hiiumaalt osales näitusel kahe eksponaadiga Villu Roosa. Eesti esimest postmarki tutvustav “Lillemuster” kogus 80 punkti ja tõi autorile kullatud hõbemedali. Kõrge tulemus võimaldab edaspidi osaleda enamikul rahvusvahelistest filateelianäitustest. Teine, 1920ndatel Eestis ilmunud kangru ja sepa motiividega postmarkide väljapanek, tunnistati 72 punkti ja hõbemedali vääriliseks. Villu Roosa esines filateelianäitusel esimest korda. Hiiumaad tutvustas näitusel Andrus Martin eelmise sajandi esimese pooles ilmunud postkaartidega. Žürii hindas eksponaati 75 punkti ja suure hõbemedaliga.
Pärast hindamise lõppu jäi aega ka näitusega tutvumiseks. Enim jäid silma Eesti Rahva Muuseumi valik Eestis ilmunud postmarkide kavanditest ning liblikamotiividega siidist postkaardid Graham Wintersi (Ühendkuningriik) kogust. Kui siidpostkaardid tõmbasid tähelepanu omapärase vormiga, siis postmargikavandite puhul üllatas uus vaatenurk tuttavatele motiividele. A4-paberil joonistust vaadates hakkab silma hoopis enam detaile, kui väikesel trükitud postmargil.
Hiljem vaatasime üle müüjate pakutava ning meie mõlema kogud said väikese täienduse. Aega jäi ka, et tutvuda Eesti Rahva Muuseumi ajutiste näitustega ja heita pilk püsiekspositsioonile. Pühapäeva õhtuks jõudsime küll veidi väsinult, kuid rahulolevatena koju. Tore oli üle hulga aja kogeda näitusemelu: kohtuda tuttavatega, uudistada põnevaid eksponaate ja ammutada oma kogu arendamiseks inspiratsiooni.
RIIN VIIGIPUU