Kärdla Keskväljakul on 20 aastat toimetanud osaühingu Hiiumaa Mereagentuur toidupood, mida rahvasuus kutsutakse seinte värvi järgi ka Roheliseks poeks.
Kaupluse ukseaknal on sildid, millist värsket ja hiiumaist kraami just parajasti saada ja sees töötab kolm tragi naist: Helga Jõgi, Liili Kuuse ja Aime Tõnissoo.
Juhataja Helga Jõgi on Mereagentuuri poes töötanud selle avamisest saati, algul müüjana, hiljem juhatajana. Tema leiab, et just hea asukoht on kaasa aidanud poel senini vastu pidada. “Me oleme külapood keset linna,” ütles Helga naerdes. Just nõnda vastab ta, kui temalt vahel küsitakse, mis pood see Roheline pood on ja kus see asub.
Soovide nimekiri
Rohelises poes suhtutakse klienti ehk veidi teisiti kui suurtes kauplustes – isiklikumalt. Siin teavad müüjad peaaegu kõiki külastajaid vähemalt nägu- kui mitte nimepidi ja tihti tullakse siia nii ostlema kui ka seltskonna pärast.
Helga rääkis, et kui vaja, aitab personal poodlejale õhtusöögiks retsepti otsida või aidatakse leida näiteks toodet, mida ükski teine kohalik pood ei müü. Müüjatel on riiulil lausa klientide soovid-tahtmised koos kontaktidega kirjas, et saaks kohe ühendust võtta, kui soovitud kaup kohale jõuab. “Eks me siis uurime oma tarnijate käest, kas kuskil on ja saame tellida,” kirjeldas ta ja tõi näite, et üks selliseid erilisemaid kaupu on seakamar, mida ekstra tellitakse.
Erilised kliendid
Helga Jõgi arust teevadki Rohelise poe eriliseks pigem inimesed, kes seal ostlemas käivad: “Me küll püüame ka toredad olla, aga kliendid on meil need toredad inimesed, kes teevad meele heaks.”
Ostjate seas teada-tuntud on Liili Kuuse, kes on nii töökaaslaste kui ka klientide arvates väga tore müüja. “Me teeme vahel kampaaniapakkumisi ja Liili on nende tegemistes väga osav,” kirjeldas Jõgi. Vahel juhtub, et kliendid tulevad poodi teadmata isegi, mida nad osta tahaks. Liili abiga leitakse siis kindlasti midagi, mis ostmist väärt.
Liili ise oli seda juttu kuuldes veidi kohmetu ja ütles, et tuleb lihtsalt rõõmuga tööle, aga muidu on täiesti tavaline töötaja. “Inimesed on need, kes annavad energiat – isegi, kui tuled paha tujuga tööle, siis siin läheb tuju alati heaks,” ütles Liili, kes küll mõned korrad käinud ka muid töid proovimas, aga ikka leidnud tagasitee Mereagentuuri poodi.
Ka Aime Tõnissoo, kellel saab oma tööpostil varsti
13 aastat oldud, teab ja tunneb pea kõiki kliente ja nende poodlemisharjumusi. “Mõne inimesega tead küll kohe, kui ta uksest sisse tuleb, et mis ta ostab,” muigas ta.
Reporteri läheduses Aime eriti jutukas küll ei ole, kuid eemalt jälgides nägin, et klientidega suhtles ta väga soojalt ja sõbralikult.
Kohalik kraam
Kuigi Rohelise poe uksel on reas sildid hiiumaise toodanguga, mida pood parasjagu pakub, tasub kogu kaubavalikuga tutvumiseks siiski poodi sisse minna.
Helga rääkis, et poes on müügil kohaliku väiketootja kaup ja hooajati võib nende lettidelt leida näiteks Hiiumaa õunu, sibulaid, kapsast ja hapukapsast. Ökokauba järgmine, kõrgem aste on see, et poes on müügil isegi niisugune kartul, mis käsitsi kartulikooguga maast üles võetud. “Kui inimene ikka tahabki just sellist kartulit, siis ta tuleb meie poodi,” ütles juhataja. Vaatamata veidi kallimale hinnale läheb kartul hästi müügiks. Ka pakutakse poes värsket kala ja hiiumaist lamba- ja veiseliha. Viimasel ajal on eriti populaarseks muutunud Hiiumaa lihatööstuse lambamaks ja veisesüda. Talvel on värskest kalast müügil vaid kilu ja räim, aga suvel sortiment mitmekesistub.
Kliendid kiidavad
Nädalas vähemalt korra poodi külastav Magdaleena ütles, et käib just Rohelises poes, sest müüjad on väga toredad ja sellepärast, et seal on kala müügil. Kõndimiskäru abil liikuv Magdaleena ei jaksa Heltermaa maantee kalaärisse kõndida ja on väga rahul, et Keskväljakul on võimalik veel kala osta: “Kalapood on ju nüüd seal taga ja pensionär sinna ei jaksa minna.”
Toivo ja Ene, kes püsikliendid poe avamisest saati, ütlesid, et ostavad põhiliselt kala, liha ja sinki. “Siin on väga meeldivad inimesed, kellega saab ka suhelda ja üldiselt on kaup odavam ja teistsugune kui mujal,” rääkisid Toivo ja Ene nagu ühest suust.