Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Hiiu vallavolikogu senine koalitsioon lagunes

Hiiu vallavolikogu koalitsioon lagunes, uut loodavad luua nii Valimisliit Üks Hiiumaa kui IRL.
1. oktoobri erakorralisel istungil oli hääletusel Hiiu vallavanema Georg Linkovi umbusaldusavaldus. Lisaks kuuele opositsiooni liikmel toetasid seda ka IRLi koalitsioonipartneri, valimisliidu Üks Hiiumaa (VL1H) neli liiget. Häältega 10:6 sunniti Linkov võimust loobuma.
Samal istungil volikogu esimeheks valitud Margit Kagadze pakkus, et vaatamata vallavanema tagandamisele võiks senise koalitsiooniga edasi minna.
“Umbusaldamine puudutas endise vallavanema sobimatut juhtimisstiili ja väljaütlemisi ning rahulolematust volikogu otsuste elluviimise taktikaga, mitte senist koostööd IRList koalitsioonipartneriga,” selgitas Kagadze eile välja saadetud pressiteates.
Kagadze teatas, et möödunud nädalal toimus kaks kohtumist VL1H ja IRLi vahel, kus selgitati üksteisele toimunut ning kuulati mõlema poole arvamusi edasistest sammudest. VL1H neli volikogu liiget kinnitasid soovi jätkata sama koalitsiooniga, kuid ei toetanud Linkovi jätkamist vallavanemana. “Pigem olime valmis, et IRL pakuks omalt poolt välja uue vallavanema kandidaadi,” lisas Kagadze.
Uue koalitsiooni võimalikud skeemid
IRLi esindaja Tiit Harjak andis teada, et nende fraktsioon tahab olemasolevasse koalitsiooni kutsuda sotsiaal­demokraatidest volikogu liikmed ning Linkov soovib naasta vallavanemaks või täita volikogu esimehe ülesandeid.
IRLi plaani järgi saaks nad kuuele oma häälele lisaks kahe sotsiaaldemokraadi ja kahe endise VL1H liikme hääled ja seis volikogus oleks 10:9. Volikogu kahest SDE liikmest üks, Lembit Vainumäe, kes toetas Linkovi umbusaldust, kinnitas, et selle algatusega ei liitu.
Kagadze ütles, et VL1H neli volikogu liiget kaalusid IRLi pakutud uut varianti ja jõudsid seisukohale, et sellistel tingimustel ei ole mõistlik jätkata ja vallaelu edasiarendamise eesmärgil alustab VL1H läbirääkimisi teiste fraktsioonide ja volikogu liikmetega.
Ta ütles, et vaatamata praeguse koalitsiooni lagunemisele ei pea vallakodanikud muretsema valla toimimise pärast. Hiiu vallavalitsus jätkab oma igapäevast tööd. Vallavanema ülesandeid täidab abivallavanem Jaanus Valk ja volikogu tööd juhib Margit Kagadze.
VL1H saab moodustada koalitsiooni lisades oma neljale liikmele kuus senise opositsiooni liiget. Mõlemad variandid on erinevalt senisest olukorrast, kus koalitsioonil oli 12 häält opositsiooni seitsme hääle vastu, märksa hapramad. Senine koalitsioon pidas vastu vähem kui kaks aastat, VL1H ja IRLi valitsemisleping sõlmiti 25. oktoobril 2013.
Sarapuu ja Telvik lahkusid valimisliidust
Hiiu valla senise võimukoalitsiooni ühe osapoole, VL1H liikmed Katrin Sarapuu ja Aivi Telvik lahkusid valimisliidust, kuid jätkavad volikogus.
Valimisliidu esinumber Jaanus Valk ütles, et Sarapuu, kes 1. septembrist töötab SA Tuuru juhatajana, esitas avalduse liidu liikmelisuse peatamiseks 3. septembril isiklikel põhjustel. Valk lisas, et samas esitas Sarapuu ka avalduse volikogu liikmelisuse peatamiseks, tuues põhjenduseks, et uuel ametikohal peaks ta olema erapooletul positsioonil. Paari-kolme päeva pärast Sarapuu siiski naasis volikogusse.
Sarapuu selgitas, et peatas oma tegevuse valimisliidus, sest liidu sisene suhtumine ja infovahetus oli hüplik ning ta soovis oma otsustes olla sõltumatum. Mõne teise volikogu fraktsiooniga liitumist tal kavas ei ole.
Nii Sarapuu kui Telvik hääletasid 1. oktoobri erakorralises volikogus vallavanema umbusaldusavaldusel Linkovi jätkamise poolt. Järgmisel päeval, 2. oktoobril astus Aivi Telvik VL1Hst välja põhjendades oma otsust eriarvamusega.
“Ka mina ei kiida kuidagi heaks Georg Linkovi avalikke nappe väljaütlemisi küsimustele vastates, mis ei käi kindlasti kaasas vallavanema ametiga ja mis ajasid rahva tagajalgadele. Kuid selle viimase võimaluse jätkamiseks ja asjade parandamiseks oli õiglane anda. Sest vigu ei ole teinud mitte ainult vallavanem. Mitte keegi ei ole ideaalne. Linkov oli vaieldamatult sirgjooneline ja võimekas vallajuht, kes ei tahtnud paigal tammuda. Tema puuduseks oli just võib-olla liigne tormakus ja järeleandmatus,” analüüsis Telvik.
Kokkulepe ei pidanud
Aivi Telvik nimetas kahetsusväärseks, et VL1H neli liiget ei pidanud kinni 4. septembril kirjalikult sõlmitud kokkuleppest ega rääkinud oma meelemuutustest. Nimetatud kokkuleppe järgi poleks koalitsioon toetanud opositsiooni algatatud umbusaldusavaldust, vallavanemana oleks jätkanud Georg Linkov, abivallavanema kohale asunud Jaanus Valk ja vallavolikogu juhiks Kagadze. Üks lepingu punkte sedastas, et vald loobub kohtusseminekust Lauka põhikooli direktori Märt Rannasti vastu.
Juhid ei aktsepteeri üksteist
“Koalitsioonipartner [IRL – toim] on meile valitsemisaja jooksul korduvalt ette heitnud, et VL1H ei jää oma otsustele kindlaks, mis viis selleni, et hakkasime kirjalikke kokkuleppeid sõlmima,” rääkis Telvik ja lisas, et seda kriitikat tuleks eriti tõsiselt võtta.
Volikogu endine esimees Jaanus Valk ütles, et esimesena ei pidanud sõlmitud kokkulepetest kinni Linkov, kes avalikult taandas end kokkuleppest juhtida valda senisest demokraatlikumal ja kaasavamal moel.
Telvik oletas, et tegelikuks põhjuseks, miks tema endised valimisliidu kaaslased umbusaldusega kaasa läksid, olid Linkovi ja Valgu erimeelsused. “Ei ole kellelegi saladus, et fraktsioonide liidrid ei ole kahe aastaga suutnud teineteist nende rollides aktsepteerima hakata. Kui liidrite vahel puudub koostöötahe, on ka liikmetel ülikeeruline head tööd teha.”
Aivi Telvik ütles, et tal ei ole plaanis liituda mõne teise volikogu fraktsiooniga.

Veel lugemist: