24.–28. septembrini kohtusid Itaalias Castelnovo Ne´ Montis rahvusvahelise EL hariduskoostöö projekti “Meediatekstide kriitiline tõlgendamine” partnerriikide õpetajad ja koordinaatorid.
Viiendal koostöökohtumisel osalesid Hiiumaa gümnaasiumist õpetaja Milvi Tikka ja õppejuht Maris Nõmmik-Kärtner. Kohtumine oli hästi organiseeritud ning koos panime paika projekti viimase aasta, 2018/2019 õppeaasta kava ja töökorralduse.
Kohtumise organiseeris partnerkool Istituto d`Istruzione Superiore Castelnovo ne` Monti. Tegemist on kutsekooliga, millel kolm õppekohta ja kolm õppesuunda: õppida saab põllumajandusosakonnas, sotsiaalteenuste osakonnas ja mehaanikaosakonnas.
Koolis tervitas meid direktor, õpilased tutvustasid oma kooli ja esinesid muusikalise tervitusega – oli tore ja meeldejääv vastuvõtt. Toimusid ka koosolekud, kus arutasime projektiga seotud olulisi teemasid. Panime paika ajakava kahe viimase kohtumise planeerimiseks ja projekti väljundi, õppematerjali ilmumiseks. Väga põneva ja asjakohase töötoa viis läbi psühholoog ja õpetaja Ameya Gabriella Canovi.
Lisaks koosolekutele ja töötubadele oli planeeritud rida kohtumisi ja ekskursioone, kus tutvusime Itaalia kultuuri, ajaloo, looduse ja traditsioonidega. Kohtusime ka Castelnovo ne´ Monti linnapeaga, külastasime kohalikku raadiot Radionova ja ajalehte Redacon.
Samuti käisime vaatamas, kuidas valmib unikaalne ja kuulus juust Parmigiano Reggiano, mida toodetakse väikeses Il Casale peremeiereis alates 1948. aastast. Põnev oli näha, kuidas valmib Itaalia traditsiooniline parmesani juust, mis on kuulus ja hinnatud kogu maailmas.
Nautisime ka ilusaid vaateid ja tutvusime Itaalia ajalooga Canossa ja Rossena keskaegsetes kindlustes, kus elas kuulus Matilda di Canossa, keda tuntakse ka Suure krahvinna ja Toscana Matildena.
Jalutasime ka Pietra di Bismantova tippu. See, omapärase kujuga massiivne lubjakivimite plokk on pärit Miotseeni ajastust, mille lael on 12 hektari suurune rohumaa. Bismantova kivi on üks populaarsemaid Appenniinide Tosco-Emiliano rahvuspargi sümboleid ja vaated sellelt on hingematvalt kaunid. Tegemist on maagilise paigaga, mis meelitab kohale palju turiste.
Saime osa ka linnaekskursioonidest ning tutvusime Parma linna ja Reggio Emilia provintsi vaatamisväärsustega, külastades sealseid katedraale ja muuseume.
Sel õppeaastal ootab meid ees veel kaks projektikohtumist: jaanuaris Slovakkias ja mais Tšehhis, viimasel kohtumisel osalevad ka õpilased. Siis on kavas töötoad ning esitleme meie projekti ja valminud õppematerjali rahvusvahelisel hariduskonverentsil.
Projekti kaasrahastab Euroopa Liidu Erasmus+ programm.
Maris Nõmmik-Kärtner
projekti koordinaator