Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Ettevaatust: puugid juba liikvel

Puugiohtlik aeg kestab tavaliselt aprillist oktoobrini, kuid tänavu olid puugid liikvel juba märtsi keskpaigast. Puuk muutub aktiivseks, kui maapinna temperatuur on viis kuni seitse kraadi.
Terviseameti andmetel oli tänavu jaanuaris ja veebruaris borrelioosi nakatumisi mullusest enam. Veebruaris registreeriti 41 puukborrelioosi haigestumist. Jaanuaris nakatus 65. Mullu samal ajal vastavalt 50 ja 37 inimest.
2011. aastal kasvas Eestis hüppeliselt haigestumine puuknakkustesse, nii registreerisid meedikud puukentsefaliidi haigusjuhte 24 ja borrelioosi 34 protsenti enam kui 2010. aastal.
250 puukentsefaliidi haigusjuhust 51 kinnitasid arstid möödunud aastal Saaremaal. Kui Eesti keskmine puukentsefaliiti haigestunute arv 100 000 elaniku kohta oli 18,7 inimest, siis Saaremaal oli see näitaja mullu 147 ja Hiiumaal 79.
Puukborrelioosi registreeris terviseamet 2011 aastal kokku 2303 korral. 2010. aastal oli borrelioosijuhte 1721. Kõige enam mullu Tallinnas – 435 ja Saaremaal – 363. Saaremaa oli ainus maakond, kus borrelioosi haigestunute hulk aasta varasemaga võrreldes veidi langes. Samas oli haigestumus 100 000 elaniku kohta jätkuvalt kõige kõrgem just Hiiumaal, kus vastav näitaja oli 1654. Eestis keskmiselt haigestus borrelioosi 172 inimest 100 000 elaniku kohta.
Kui entsefaliiti haigestumist saab ära hoida vaktsineerimisega, siis borrelioosi vastu pole ravimitööstus seni vaktsiini leidnud. Puukentsefaliidi vastu spetsiifilist ravi pole. Haiguse läbipõdenud omandavad eluaegse immuunsuse. Puukborrelioosi ravitakse antibiootikumidega. Kui puukentsefaliiti esineb Eestis harilikult vaid aasta soojematel kuudel, siis puukborrelioosi avastavad arstid inimestel aasta ringi.
Puukentsefaliidi viirus jõuab inimese organismi kiiresti pärast hammustust, kuid Borrelia-bakterist nakatumiseks kulub enamasti kaks ööpäeva, kuni nahka imendunud puugilt haigus­tekitajad inimesele üle kanduvad. Haiguse tunnused ilmnevad borrelioosi puhul veelgi hiljem – ühe kuni nelja nädala pärast. Kõige tavalisem borrelioosi nakatumise tunnus on paarisentimeetrise läbimõõduga punetav nahalööve.
HL

Veel lugemist: