Jälgi meid

UUDISED

Esimesed sõjapõgenikud jõudsid saarele

Kuni Hiiu Lehe veebiväljaande maksemoodul ei tööta, saab täismahus artiklit lugeda Hiiu Lehe paberväljaandes või digilehes.HARDA ROOSNA
Esimesed Ukraina sõja­põgenikud jõudsid Hiiumaale esmaspäeval – viie pere emad ja 11 last. Kodumaa ja sõda jäid väga kaugele maha, isad õnneks on nüüd lähedal – Kärdla kooli­maja ehitusel.
Teisipäeval kohtusime kaugete külalistega Hiiumaa vallavalitsuse juures, tõsised täiskasvanud ja toredad lapsed, tüdrukutel väiksed südamekesed põskedele kleebitud, beebide silmad uudishimulikult maailma vaatamas.
“Puhkasime hästi, meie tulime siia, aga mehed läksid kõik tööle – peab ju minema. Kuu aega ei olnud ma oma meest näinud. Minu mees tuli siia esimest korda, sellepärast ma ei tea, kui sageli nad kodus käivad. Vahel on ära kolm kuud, vahel lühemalt, kuidas kunagi,” rääkis üks noor naine.
Vallamajas anti neile täit­miseks ankeedid ja tehti koopiad isikut tõendavatest dokumentidest. Nende abikaasade tööandja Kristjan Siimpoeg oli tõlgiks.
Vallasekretäri abi Helika Villmäe ütles eile, et töö Eesti isikukoodide väljastamiseks nendele praegu käib. Selleks kulub aega, kuna olukord on väga eriline, jälgida tuleb erakorralisi seadusemuudatusi, suhelda ministeeriumiga ja ka ühist suhtluskeelt on keeruline leida.
Tegemist on Kärdla põhi­kooli uue maja ehitusel töötavate ehitajate peredega. OÜ Wolker juhataja Kristjan Siimpoeg, kes korraldas esmas­päeval kohale jõudnud perede transpordi Eestisse ja Hiiumaale, rääkis, et juba tuli uudis, et ühe mehe abikaasa ja seitse last, kellest noorim kolmekuune, on juba praegu Poolas. “Otsime ka neile transporti,” ütles ta.
Vaja oleks elamispinda
Siimpoeg ütles, et Ukraina ehitajad jätkavad tööd koolimaja ehitusel. “Üks mees läks meilt ka Ukrainasse sõdima, aga teised jäävad ikka siia,” lisas ta.
Tema sõnul on praegu abi pakkujaid väga palju, aga tulijaid ei tahaks abiga ka üle koormata: “Nad on hästi tagasihoidlikud inimesed, mehed käivad iga päev tööl ja teenivad raha, peame vaatama, et see abi liiga suureks ja liiga tüütavaks ei muutu. Praegu on neil kõik olemas, kui nad oma elamise saavad, siis on teine lugu ja siis see abivajadus ehk tekkib,” rääkis Siimpoeg.
Ka vald on tema sõnul olnud hästi abivalmis. Pered majutati Sõnajala hotelli, aga majutusvõimalusi otsitakse siiski edasi, sest pered ei taha ju hotellis elada.
“See ongi praegu kõige suurem mure, kust saada neile elamispinnad. Mehed saavad ehitusel palka ja on ise nõus kortereid üürima, aga Kärdlas lihtsalt ei ole kortereid saada,” ütles ta.
Pühalepa osavalla vanem Liili Eller rääkis, et nemad otsivad ka majutust sõja­põgenike jaoks ning on valmis pakkuma elamispinda Kuri seltsimajas, Palade retrosviidis ja mujal. Samuti on lapsed väga oodatud Palade kooli õppima.
Kärdla osavald korrastab üht vallale kuuluvat korterit Rookopli tänaval, kuhu saaks asuda mõni suurem pere. Üleskutsele, aidata korteri remondi ja sisustusega, reageerisid inimesed väga toetavalt – pakuti tapeete, värve, mööblit. Hiiu Lehe andmetel tuli valla haldustöötajatele appi vähemalt üks vabatahtlik.
Tööd peaks saama
Hiiumaa arenduskeskuse ettevõtluskonsultant Ilmi Aksli ja Töötukassa Hiiumaa osakonna töötaja Ülle Mänd helistasid läbi enamiku saare suurematest ettevõtetest, et küsida otseallikast, kas neil oleks Ukraina sõjapõgenikele tööd pakkuda.
Aksli sõnul oli ettevõtjate tagasiside väga positiivne. Kümmekond tema läbi helistatud ettevõtjat saab pakkuda ligi 40 töökohta. Suur arv töökohti selgus ka Männi helistamiste tulemusena. “Väga südantsoojendav oli neid kõnesid teha ja tunda ettevõtjate siirast soovi sõjapõgenikke aidata, kusjuures nii mõnigi helistas hiljem ise tagasi ja lisas esialgsele pakkumisele mõne töökoha või teatas, et on ka elamispinna pakkumise võimalus,” lisas Aksli.
Kogu info tööpakkumiste kohta on koondatud Töötu­kassa Hiiumaa osakonda ja sinna oodatakse Hiiumaale elama asunud sõjapõgenikke infot saama. Suuremas koguses töökohti on pakkuda plasti­tööstusel, Tarbijate ühistul, transpordis, mööbli­tööstuses jt.
Ettevõtjate suurim mure oli, kas vald ja Hiiumaa inimesed saavad pakkuda sõjapõgenike peredele ka püsivat elukohta.

Paku elamispinda siin: https://www.pagulasabi.ee/paku-abi
Paku tööd Ukraina põgenikele siin: https://www.onlineexpo.com/ee/tookohad-ukrainlaste-jaoks-eestis/

Veel lugemist:

UUDISED

Ukrainlaste tööle vormistamise reeglid on erinevad sõltuvalt sellest, millal Ukraina kodanik Eestisse saabus ning kas ta oli sõja algushetkel Eestis tööl või mitte. Ettevõtted...

TURISM

Reedel andis Kõrgessaare osavalla vanem Niels-Peter Rattiste uuele operaatorile üle Kõpu ja Ristna tuletorni võtmed. Valla korraldatud Hiiumaa tuletornide konkursil tegi parima pakkumise osaühing...

UUDISED

Kärdla linnaraamatukogu ootab teisipäeval, 5. aprillil kell 16 algavale klubiõhtule hiidlasi ja ukrainlasi, et sõja tõttu ühes kogukonnas elades omavahel tuttavaks saada. Klubiõhtule on...

UUDISED

Kuidas on Kärdla politseijaoskonnas korraldatud Ukraina sõjapõgenike ajutise kaitse taotluste vastuvõtt, et selleks liiga kaua aega ei kuluks? Vastab Kärdla politseijaoskonna juht MoonikaRaudsepp: “Alates 16....