Jälgi meid

TURISM

Tuletornide uus operaator sai võtmed kätte

ERAKOGU
Reedel andis Kõrgessaare osavalla vanem Niels-Peter Rattiste uuele operaatorile üle Kõpu ja Ristna tuletorni võtmed.
Valla korraldatud Hiiumaa tuletornide konkursil tegi parima pakkumise osaühing Meie Köök, mille omanikud on Evely Aasmäe ja tema tütar Lisanne Aasmäe.
“Hästi põnev on ja hästi tore on, aga kuna aega on nii vähe, siis on natuke keeruline,” rääkis Evely Aasmäe eile Hiiu Lehele. “Tahame ju väga palju uutmoodi teha ja selles mõttes on ju vahva!”
Aasmäe rääkis, et enne avamist maikuus on neil veel palju teha – kavas on Tuletorni kohvikut seestpoolt värskendada ja uuendada köögitehnika.
Veel on vaja kahte kokka ja loodetakse, et ehk tahab neile tööle tulla mõni Ukraina sõjapõgenik, suvel kui turiste rohkem, on lubanud appi tulla tütre sõbrad. “Peaksin panema kusagile kuulutuse, kes tahaks tulla Kõppu tööle,” arutles ta.
Evely Aasmäe, kes ise on paberitega kokk ja töötas 2020. aastal sealsamas Kõpu Tuletorni kohvikus kokana, ütles, et kuna nüüd on hallata kaks tuletorni ja asjaajamist seetõttu ka rohkem, ei jõua ta ise täisvahetust kokana töötada ega saa end kööki n-ö kinni panna.
“Arutasime osavalla­vanemaga reedel veel meie plaane ja ta soovitas mitte kõike korraga ette võtta, vaid otsustada, mis on priori­teedid. Nii lõpetasime eile pildistamise ja jooniste tegemise ning otsustasime, et vahetame välja kohviku mööbli ja teeme nii, et kohvik oleks ilus ja uus – praegune on kõik nii aegunud, et seda vana kõpitseda on nii mõttetu. Otsustasime, et vahetame välja ka mööbli, kõik valgustid, tapeedid ja muu on välja valitud – nii et oleme juba kõvasti tööd teinud,” rääkis Aasmäe. Ta kinnitas, et nad on tõsiselt ja hingega asja juures ning ta teeb kõik, mida on lubanud. Keeruline on vaid see, et aega hooaja alguseni on vähe ja see sunnib nüüd kiirustama.
Võrreldes teise pakkujaga oli võitja pakkumine kokkuvõttes parem ja OÜ Meie Köök pakkumise hindas üksmeelselt paremaks ka viieliikmeline konkursi­komisjon, andes sellele maksimum­punktid kõigis kolmes hindekategoorias.
Kõrgessaare osavalla ja OÜ Meie Köök sõlmitav valla­vara kasutusleping kestab kolm aastat, 28. märtsist 2022 kuni 23. märtsini 2025.
2025. aastal lõppeb leping Kõrgessaare osavalla kolmanda tuletorni, Tahkuna praeguse operaatoriga
OÜ Grus. Seejärel on Hiiumaa vallal kavas ühtlustada tingimused ehk nii kohustused kui võimalused kõigi kolme tuletorni operaatori(te) jaoks. Samuti lühendada lepingu perioodi varasemalt kümnelt aastalt viiele.
Kuidas konkursi tulemustega rahule jäite?
Osavallavanem Niels-­Peter Rattiste: Konkursi ajal tundis otsest huvi kolm pakkujat, kellest kaks tegid kirjaliku pakkumise. Konkursi tulemuse otsustas komisjon ja ma arvan, et komisjoni otsusega võib rahule jääda. Varasem kogemus, selge visioon ja suur teotahe ning motivatsioon annavad ka vallale kindlust, et operaator saab järgneva kolmeaastase perioodi jooksul oma üles­annetega hästi hakkama.
Millised olid pakkumise võitja tugevad küljed?
Kindlasti varasem kogemus Kõpus opereerides 2020. aasta suvel andis pakkumise võitjale hea ülevaate sellest, mis on võimalik ja mis mitte ning seda võib pidada tugevuseks. Pakkujal on ka oma meeskond ja seega ei pea muretsema tööjõu puuduse pärast, mis Hiiumaal on suvel tavaline.
Kuidas kavatseb vald omalt poolt panustada tuletornide arengusse?
Vald tellis eelmisel aastal tuletornidele ehitustehnilise ekspertiisi ehk auditi ning koostöös Transpordiametiga teeb vajalikud remonditööd tuletornides järgmise paari aasta jooksul. Samuti panustab vald tuletornide külastamisega seotud taristu ja piletimüügisüsteemi parendustesse ning teavitusse ja reklaami. Kõik tuletornide külastamiskogemuse parenduseks tehtud investeeringud kaetakse tuletornide piletimüügitulust. Lisaks on ka uuel operaatoril võimalik omapoolselt panustada taristu arendamisse ning vald katab sellisel juhul investeeringukulud kuni 10 protsendi  ulatuses tuletornide aastasest piletimüügitulust.

Küsis HARDA ROOSNA

Veel lugemist:

UUDISED

Ukrainlaste tööle vormistamise reeglid on erinevad sõltuvalt sellest, millal Ukraina kodanik Eestisse saabus ning kas ta oli sõja algushetkel Eestis tööl või mitte. Ettevõtted...

UUDISED

Kärdla linnaraamatukogu ootab teisipäeval, 5. aprillil kell 16 algavale klubiõhtule hiidlasi ja ukrainlasi, et sõja tõttu ühes kogukonnas elades omavahel tuttavaks saada. Klubiõhtule on...

UUDISED

Kuidas on Kärdla politseijaoskonnas korraldatud Ukraina sõjapõgenike ajutise kaitse taotluste vastuvõtt, et selleks liiga kaua aega ei kuluks? Vastab Kärdla politseijaoskonna juht MoonikaRaudsepp: “Alates 16....

UUDISED

Sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo valla­valitsust ei kuulanud ja Hiiumaa ohvriabi töötaja ametikoht koondati märtsist ehkki olukord on muutunud ja abivajajate arv võib hoopis kasvama hakata....