Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Ekspordiartikkel: Ühepäevakohvikute komme tuleb viia Ameerikasse

Harda Roosna
Kohvikutepäeva üllatus- ja aukülaliseks oli USA suursaadik Eestis James D. Melville Jr., kes leidis, et ühepäevakohvikute korraldamise kombe võiks Ameerika Ühendriikidesse eksportida küll.
Kärdla Vabrikuväljakule püstitatud poodiumilt avasid Hiiumaa kohvikutepäeva korraldajad Ere Naat ja Ly Kaups.
Kohvikusildid andsid kätte Hiiu vallavanem Reili Rand ja Hiiu maavanem Riho Rahuoja. Maavanem ja vallavanem pidasid natuke nõu, kuhu üle Eesti nii populaarseks saanud ühepäevakohvikute pidamise kommet veel levitada ning leidsid, et see koht võiks olla Ameerika Ühendriigid.
Otsekui klaver põõsas, oli kohal USA suursaadik Eestis James D. Melville, kes kutsuti lavale, et teha esimesed jahvatuskeerud vana kohviveskiga.
Parim maitse
Suursaadik külastas mitmeid Kärdla kohvikuid ja kohvikus Cafe Orientale andis Hiiu Lehele lühikese intervjuu.
Muuhulgas avaldas ta arvamust, et lisaks Ameerikas levinud linnafestivalidele, mida korraldatakse riiklikel tähtpäevadel, võiks kohvikutepäev tema kaasmaalastele meeldida küll.
Suursaadik, kes oli Hiiumaal juba paar päeva olnud, kiitis ilusat saart ja selle lahkeid inimesi. Erilisemaks maitseks nimetas ta Kalanas Siim Rätsepa ja Kätlin Kiisa Hõbekala kohvikus pakutud suitsuahvena maitset. “Kõik oli tõesti imeline, aga parim oli see kohalik kala, mis just merest püütud ja värskelt suitsutatud,” selgitas Melville.
Suursaadik tunnistas, et armastab väga kohvi ja joob seda isegi liiga palju. “Püüan piirduda kolme tassiga päevas, aga igakord see ei õnnestu,” tunnistas ta. Suursaadik rääkis, et ameeriklased on suured kohvijoojad ja väga armastatakse ka teed: “Näiteks mina kasvasin üles iiri perekonnas ja meie jõime kogu aeg teed, kohvi hakkasin jooma alles siis, kui läksin ülikooli,” ütles ta.
See on vabaduse hääl
Neile murelikele hiidlastele, kellele ülelendavate NATO lennukite müra toob meelde nõukogude okupatsiooni aegsed sõjakad ajad, oli suursaadikul järgmine sõnum: “Meenutagem, et nõukogude ajast on palju aega möödas ja NATO lennukite hääl on vabaduse ja turvalisuse hääl.” Ta avaldas lootust, et see mõte peaks nende enesetunnet parandama.
Kui aga täitub kõige mustem stsenaarium ja Donald Trump peaks saama USA presidendiks, mida võiks see Eesti ja Balti riikide jaoks kaasa tuua?
Suursaadik ütles, et kindlasti tuleb esmalt ära oodata Ameerika rahva otsus novembris, et teada saada, kellest saab president. “Kas see on Hillary Clinton või Donald Trump, igal juhul Ühendriikide rahvuslikud huvid ei muutu. Sel ametikohal on ühel inimesel väga keeruline kõike muuta,” kinnitas Melville.
Trump üksi ei muuda
“Kahtlemata on tõsi, et mister Trump on NATO ja Euroopa Liidu kohta öelnud asju, mis, ma mõistan, löövad lausa rivist välja. Need on asjad, mida tavaliselt ei öelda, kui me räägime NATOst ja riikidevahelistest suhetest. Ta tuleb väljastpoolt ja tal ei ole neis küsimustes eriti kogemusi, nii et ma oletan, et kui ta peaks saama presidendiks, siis tema kantselei töötajad soovitavad tal arvesse võtta palju rohkem asju, kui ta neid praeguseks on tundma õppinud.”
Suursaadiku sõnum hiidlastele oli, et Eesti üle võib olla uhke, kuna edusammud, mida riik on teinud 25 iseseisvusaastaga, on suured.
“Mina ja mu naine käisime Eestis esimest korda 1992. aastal. Elasime tollal Peterburis ja tulime vaatama taas vabaks saanud Eestit. Nägime, mis oli tollal teisiti kui nüüd. See oli ilmselgelt suurte väljakutsete aeg ja ees seisis suur töö, aga eestlased käärisid käised ja hakkasid tööle,” rääkis suursaadik ja nimetas nende aastatega saavutatut fantastiliseks: “Olete kahtlemata edukas riik, suurepärase poliitilise juhtimisega, suurepärase majandusega, olete liitunud NATOga, Euroopa Liiduga. Kindlasti pole see olnud lihtne, see on nõudnud pühendumist ja kõva tööd kõigilt eestlastelt ja päris pikalt, aga teile võib absoluutselt kindlalt teie edu puhul õnne soovida.”

Veel lugemist: