2015. aasta detsembris rõõmustasid hiidlased, et lõpuks on pensionile jäänud naistearsti asemel uus noor arst.
Ukrainast pärit günekoloog Dmytro Kovalenko on ammugi Hiiumaalt lahkunud, aga nüüdseks on Eesti Ekspressi (EE) vahendusel ilmsiks tulnud kaks juhtumit, kus tema ebaprofessionaalsus põhjustas naistele tõsiseid tervisehädasid.
29. mail kirjutas EE juhtumist, kus Kovalenko paigaldas hormoonspiraali naisele emaka asemel emakakaela. See põhjustas patsiendile valu ja tervisekahjustuse. Haigla algatas seepeale sisejuurdluse ja hüvitas ohvrile spiraali maksumuse u 60 eurot. Küsimus polnud aga ei rahas ega valus, patsienti huvitas hoopis Kovalenko haridus, aga ka see, kuidas ta tõendas kohustuslikku riigikeeleoskust, sest ilmselgelt ta oma eestikeelsetest patsientidest aru ei saanud. 2016. aasta märtsis pöörduski patsient teabenõudega terviseameti poole. Sealt vastati talle üldsõnaliselt, et Kovalenko õppis Ukrainas ja tema oskusi hinnati eelnevalt Eestis toimunud tööpraktikal sünnitusabi ja günekoloogia valdkonna eriarstide poolt. Eesti keele oskuse kohta ei osanud nad midagi kosta.
Haridustee kohta keeldus terviseamet infot andmast, kuna see olevat asutusesisene info ja kahjustavat isiku eraelulist puutumist.
Sama aasta aprillis kaebas patsient terviseameti kohtusse põhjusel, et amet keeldus täitmast teabenõuet.
Kovalenko aga otsustas vaikselt Hiiumaalt lahkuda, jättes mulje, et probleemiks oli keelebarjäär.
Kui terviseamet lõpuks andmed avaldas, selgus kurb tõsiasi – ukrainlasest günekoloogi õpiaeg oli tunduvalt lühem kui Eesti arstidel.
Hiiu naise võitlusest oli kasu, sest riigikogus on ootel eelnõu, mille järgi hakkab arstide teadmisi ja oskusi hindama Tartu ülikool.
Lasi naisel kanda surnud loodet
Kolmapäeval kirjutas Eesti Ekspress veel teisestki Kovalenko eksimusest. Nimelt lasi ta noorel naisel kanda surnud loodet, põhjustades sellega patsiendile tõsiseid terviseprobleeme.
2016. aasta veebruaris jäi 20aastane Hiiumaa naine lapseootele ja võttis end Kovalenko juures arvele. Arst kinnitas tema rasedust, aga mõni päev hiljem hakkas naisel aga kõht valutama ja tekkis verejooks. Ta viidi Haapsalu haiglasse, sealt edasi Tallinna. Ida-Tallinna keskhaigla naistearst loote südametööd ei näinud, aga soovitas mõne päeva möödudes Hiiumaa haiglasse oma arsti juurde minna. Kovalenko tegi ultraheli ja kinnitas, et beebiga on kõik korras.
Ämmaemanda palvel vaatas patsiendi kaardi üle ka kord kuus nädala jooksul Hiiumaal patsiente vastu võttev naistearst Ena Volmer, kellele tundus, et loode on raseduse kestvuse kohta ikkagi liiga väike. Peale läbivaatust tõdeski Volmer, et loote süda ei löö juba vähemalt kaks nädalat ja määras patsiendile tabletiabordi. Esialgu kulges kõik plaanipäraselt, kuid paar päeva hiljem hakkas naisel kõht taas valutama. Kovalenko vaatas patsiendi üle ja selgus, et emakas vajab abordijärgset puhastust. Pärast seda tundis patsient külmavärinaid ja palavik tõusis 41,2 kraadini. Naise olukord oli väga tõsine, ta toimetati veremürgitusega Tallinna haiglasse operatsioonile. Haiglas oli ta ligi kaks nädalat ja hiljem kodus sama kaua voodirežiimil.
Kui paljud patsiendid Kovalenko ravivõtete tõttu nelja kuu jooksul, mil ta Hiiumaa haiglas töötas, veel kannatada said, polegi teada, sest vaid üks neist esitas ametliku kaebuse.
Pärast kohtuprotsessi aasta alguses tühistas terviseamet Kovalenko registreeringu günekoloogina ja enam ta Eestis ei tööta.
Praegu võtavad Hiiumaal vastu naistearstid Tivodar Lakatoš, Ena Volmer, Piret Pild ja Kersti Kukk.
EE artikleid refereeris
KÄROLYN KONGI