Hiiumaal on tänavu nõus uudistajaid oma tallu vastu võtma rekordarv, üksteist majapidamist, neist seitse teevad seda esmakordselt.
“Keeruline koroonaaeg oma mõju ja piirangutega pole vähendanud maapiirkonnas
elavate aktiivsete ja ettevõtlike inimeste huvi tutvustada oma tegemisi ning tooteid-teenuseid,” ütles maaeluminister Urmas Kruuse.
Siiski ootab juuli viimasel pühapäeval toimuval Avatud talude päeval külastajaid ligi 300 talu üle Eesti. Tavapäraste majapidamiste kõrval, kus peetakse koduloomi ja linde ning kasvatatakse põllu- ja aiasaadusi, on esindatud ka iluaiandus, hobi- ja tootmistalusid, ning saab näha ka elustiilitalusid.
“Vaadates avatud talude päeval osalevate talude tegevusvaldkondi, saab kinnitust teadmine, et maal on hea elada ning seal leidub küllaldaselt mitmekesist tegevust,” tõdes minister Kruuse. “Eks iga külastaja peab nüüd juulikuus oma marsruudi selle põhjal ise koostama – valikut on piisavalt,” lisas ta.
Elustiilitalu avardab tegevusvõimalusi maal
Üks, kes Avatud talude päeval esmakordselt osaleb, on Merihobu talu perenaine, tuntud vigursaagija Maire Põldma. “Soovitati osaleda ja mis siis ikka, puukujud ja talvised näputööd on vaatamiseks olemas,” ütles ta. “Räägin, kuidas ja mida teha, millised nipid on nikerdamise juures.” Kohapeal on võimalik ka kaasa osta üht-teist ja kohvikunurgas võib natuke keha kinnitada. Veel lubas Maire, et huumoriga ta ei koonerda.
Varem on Põldma pere osalenud Hiiumaa kohvikutepäevadel, seega natuke juba on ettekujutust, kuidas oma kodus külalisi vastu võtta. “Hitiks saanud seljanka ja pontšikud tulevad ka, kui naabrinaised appi tulevad,” käis ta välja veel ühe lubaduse.
Talu uksed on tal kavas avada nii laupäeval kui pühapäeval kella 12–17ni. “Ilmataadiga läbirääkimised veel käivad, aga meil on katusega terrassid ja tore laudakohviku tuba, kus kanad ja sead, ämblikud ja rotid ja eks ole muid tegelasi ka veel,” ütles perenaine. “Meil on humoorikas käsitöötalu, nii et Lelu puuslikud ootavad!”
Mahetoodang meie laual
Suisleppade perekond, kes kaubamärgi Hiiu Jähu all toodab sellest aastast mahejahusid, teeb üheks päevaks lahti hellitavalt jahulaks nimetatud veskiruumide uksed ja näitab, kuidas omas talus kasvatatud maheteravili jahuks saab.
“Külastajad näevad, kuidas töötab meie kiviveski,” selgitas perenaine Marys Suislepp. Lisaks tootmisruumidele näitavad nad ka põllumajandustehnikat ja läheduses asuvatel põldudel kasvavaid kultuure – nisustrüpsist kikerherne ja kanepini.
“Kohapeal saab kaasa osta talutoodangut ja talukohvikus ei jää keegi tühja kõhuga,” lubas ta. Lastele on avatud mänguala ja kõigil on võimalus osaleda külastajamängus. “Loodame, et tuleb ilusa ilma ja paljude toredate inimestega päev!”
Rekordarv talusid
Hiiumaal saab laupäeval, 24. juulil külastada perekond Üksvärava Veskimäe muusikatalu Reigis, Kõrgessaare sadamat, perekond Liivandi Lavendlitalu Tubalal, Maire Põldma Merihobu talu Lelu külas, Hiiumaa muuseumi Kroogi talu Valgul ja Tiiu Veevo Ainola talu Tilga külas. Need talud ootavad külastajaid ka järgmisel päeval.
Ainult pühapäeval, 25. juulil on avatud Mihkli talumuuseum Malvastes, perekond Wittekindt`i Mägede talu Isabella külas, perekond Uusoja Uus-Hansu talu Kassari Esikülas, perekond Suislepa talu Valgu külas ja perekond Vannase Lepaniidi talu Ristiväljal.
Võrdluseks, et 2017. aastal osales avatud talude päeval neli Hiiumaa talu, aastal 2018 samuti neli, aastal 2019 seitse ja 2020. aastal kolm, millest kaks kuuluvad Hiiumaa muuseumile. Ainsa tootmistaluna avas külastajaile oma majapidamise perekond Liivandi, kes kasvatab lavendlit.
Avatud talude päeva veebileht asub aadressil www.avatudtalud.ee Sealt leiab külastaja ka avatud talude kaardi, kuhu enne tähtsat päeva lisanduvad ka talude programmid.
Päeva korraldavad maaeluministeerium, Põllumajandusuuringute keskus, Eesti põllumajandus-kaubanduskoda ning Eestimaa talupidajate keskliit, toetavad Eesti maaelu arengukava 2014–2020 ja Euroopa maaelu arengu põllumajandusfond.