ETV saatejuht Maire Aunaste avab oma viienda ja viimase kirbuturu Kärdlas Villalao juures.
Pühapäeval avas Aunaste järjekorras neljanda kirbuturu Haapsalu jahisadamas. Laupäeval, 15. juunil tuleb ta Kärdlasse, et avada kirbuturg Kärdla sadamas vana Villalao juures. “See jääb nüüd küll viimaseks kirbuturuks, mille ma käima lükkan,” lubas Aunaste ja selgitas, et teeb seda vaid Villalao klubi peremehe Indrek Elmendi palvel.
Linnalt on kirbuturu avamiseks luba käes ja loodetavasti hakkab see toimuma igal nädalavahetusel, Aunaste on kohal vaid avamisel.
“Sellepärast, et Eesti oli viimane riik maailmas, kus ei olnud kirbuturgusid,” hüüatas Maire Aunaste kirglikult vastuseks küsimusele, miks ta üksteise järel kirbuturgusid käima lükkab. Ta kirjeldas innukalt Portugali 300 aastast kirbuturgude tava, kuulsat Berliini kirbuturgu, mis tunnistati parimaks kirbuturuks (!) 2011. aastal, kirbuturgu Maini äärses Fankfurtis, Ameerika kodude garaažimüüke…
“See on puhas taaskasutus, mis praegu on väga teema ja kirbuturg on üks väheseid kohti, kus rahvas saab ise olla peaosas ja korraldaja,” loetles Aunaste kirbuturu plusse. Ta tõi näiteks oma tütre, kes oma lastele ostab tihti asju kirbuturgudelt: “Poes maksab mingi kole lastekleit 20 eurot, kirbuturult võid saada mõnekümne sendiga palju ilusama!”
Aunaste pöördus hiidlaste poole ja palus juba praegu järele mõelda, milliseid asju on peres veel vaja ja milliseid mitte ning ülejäägiga kindlasti turule tulla. “Kõige koledam oleks kui ma sel päeval Villalao juures täitsa üksi oma asjadega seisan,” ütles ta.
Ka vanad ehk n-ö vintage asjad hakkavad aina enam moodi minema. Aunaste rääkis, et ostis hiljuti Ameerika second hand kauplusest 30–40ndate siidmantli, mis mõjub vägagi moodsana. Ka nõukogudeaegseid asju ei tasuks ära visata: “Ärge mõelge, et kes neid nõukaaegseid asju ikka tahab – midagi ei tasu ära visata ja igale asjale leidub ostja!”
Aunaste soovitas turule tuua mitte ainult kleite, kingi ja lasteasju, kuigi ka need on väga teretulnud, vaid vaadata ringi ka vanade tarbeasjade, majapidamisriistade, köögitehnika, lauanõude ja tööriistade panipaikades, otse loomulikult lähevad kaubaks ka raamatud ja kunst.
Ta vabandas tulevaste müüjate ees, et kuna bürokraatia nõuab, tuli tal kirbuturgude asutamiseks teha oma firma ja kasutusele võtta müügipiletid, mis õnneks on sümboolse hinnaga.