Jälgi meid

ARVAMUS

MÄRT TREIER | Enne kui avame hauakambri

Väärt inimesi ühendab kõige muu kõrval üks imelik joon: me ei kipu kunagi liiga täpselt mäletama, mis mõnel neist viimati seljas või jalas oli. Ometi saab suurem jagu meist kohe aru, kui Ta on kohal. Pange tähele, Ta tuleb pikkamisi. Enne keha astub sisse vaim – miks mitte mõnel puhul ka tont – ja mida suurem vaim, seda ootusärevamad me oleme. Teame ju kõik, mis meiega juhtub, kui ootame külla kedagi tõesti olulist. Pabistame veidi, jändame koogiga, otsime paremaid serviise. On hea kontrollküsimuse eest, kas toitusime sel õhtul tegelikult rohkem vaimust või koogist. Mida sügavam oli rõõm inimesest, seda vähem mäletame lõpuks kooki. Lisaks koogile ei mäleta me õitsenud vaimu tõttu tõenäoliselt sedagi, millisel toolil sai istutud, mis karva oli sektsioon elutoas või värvi kingad, mille kallis külaline kotta jättis. 

Küllap on paljude Hiiumaa sõpradega natuke samamoodi. Kõigepealt tuleb peale vaim, nimetame ta siis Hiiuks. Hiid võib peale tulla juba nädalaid enne reisi ennast. Igatsus muudkui küpseb, sellest saab meeldiv painaja ja painajast lõpuks sõbralik tont, kelle kingad astusid saarele juba aegu enne päristulijat. Lõpuks ei mäleta ta mitte, millal täpselt tundis tondi keha (Maa) tema kingi ja kas need kontsajäljed tabasid esimesena Heltermaa kaid või Käina poe esist. See ei ole oluline. Vaim on ammugi kohal, kui keha alles rooli keerab. Vaim tõstis pilgu puulatvadele ja korraldas vaimusilmas vaase või taldrikuid aegu enne, kui keha suurelt teelt maha pööras. 

Olen meie saart õppinud armastama nõnda, et võin end temaga koos tunda mis tahes hetkel. Niisamuti nagu usklik inimene võib tunda igal sammul jumala puudutust või kaks armastavat inimest teineteise tuge, olenemata sellest, kuhu saatus nende kehad parasjagu lähetanud on.

Veel lugemist:

UUDISED

Lauka jaanipidu algas Loode-Hiiumaa külaseltsi lavastatud näidendiga “Mutionu pühadepidu”.

GALERIID

HiiuIngel on esimene Eesti lipu all seilav puulaelaev, kes osaleb maailma suurimal purjeõpperegatil Tall Ships Races. Esmaspäeval anti Kärdlas otsad, et sõita regati alguspaika...

UUDISED

Tõenäoliselt Hiiumaa ilusaim jaanipidu peeti 23. juunil Kalanas. Sume suveõhtu ja hea muusika oli kokku toonud palju noori ja vanu.

ARVAMUS

Mais ilmus Müürilehes pikk ja palju tähelepanu köitnud intervjuu Marju Lauristiniga. Sealt jäi kõlama, et emeriitprofessor oli end leidnud auditooriumist koos tudengitega, kel polnud...