Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Ametikooli avatud õhtuloengud äärmiselt menukad

Sigrid Leigri
Ametikooli avatud aianduse õhtu­loengud äratasid huvi, andes võimaluse kokkusaamiseks ja muljete jagamiseks ajal, mil näppe veel mullaseks teha ei saa.
Hiiumaa ametikooli kolmest jaanuaris välja kuulutatud aianduse õhtuloengust on toimunud kaks: Eva Luigase “Kaunis tarbeaed ja põnevad püsililled” ning Kristel Vilbaste ja Ain Raali “Eesti ravimtaimed”. Hiiumaa ametikooli aianduse juht­õpetaja Lylian Meister tõdes rõõmuga, et mõlemad olid rahvarohked.
Meister ütles, et mõlemad lektorid on talle tuttavad ja ta peab nende loomingust lugu. Küsimusele, kui lihtne oli neid nõusse saada Hiiumaale tulema, vastas Meister: “Õnneks on nad kõik rõõmsalt tulnud ja meil on ikka vedanud ka, et nad oma kiiretes töödes sobiva aja-augu leidsid.” Samas möönis ta, et näiteks Tartust Hiiumaal käimiseks kulub ligi kaks päeva ja mitusada kilomeetrit autosõitu.
Kuna kõik kolm eelnimetatud esinejat ilmutasid mullu raamatu, palus Meister neid kaasa võtta, et huvilised saaksid soetada autogrammiga teose. Eva Luigase raamatuid pidi Meister lausa käima Tallinnast juurde toomas ja ka “Eesti ravim­taimed” osteti viimse eksemplarini ära.
Maalinäitus ja palsam koos loenguga
Lisaks avati Eesti ravimtaimede loengu ajal Suure­mõisa lossis ka raamatu­illustraatori Helje Eelma taimemaalide näitus. “See tekitab kohe täitsa tähtsa aianduse keskpunkti tunde,” kinnitas Meister.
Näituse avamise puhuks pakkus Helje Eelma elukaaslane Toomas Tiivel, kes olnud Eesti suursaadik Lätis ja Rootsis, külalistele proovida kolme sorti Riia palsamit. Maitsta sai mustsõstra ja kirsiga ning ehedat palsamit, mis valmistatud ravim­taimede baasil Riia apteekri Abraham Kuntse 18. sajandist pärit retsepti järgi.
Maalid saabusid Tallinna botaanikaaia näituselt ja lähevad edasi Tartu botaanika­aeda. Näituse aitas üles panna lossi administraator Ingrid Saarnak. Suuremõisa lossi teise korruse fuajeesse jääb taimemaalide näitus 2. aprillini ja seda saab näha tööpäevadel kella 9–16ni.
Avatud loenguid lisandub
Kolmanda õhtuloengu “Maastikulabor” peab märtsi lõpus silmapaistev Hiiumaa aiandusekspert maastiku­arhitekt Kristiina Hellström
Õhtuloengute mõte aga on ametikoolis oma elu elama hakanud ja avatud loenguid on tulnud lisaks. Juba nelja­päeval on aiandusagronoomi Jaak Tomsoni loeng “Vilja­puude lõikamine ja hooldus”. Tomsonil on enam kui 30 aasta pikkune viljapuude lõikamise kogemus ning aedu, mida ta hooldab, on 170 ringis.
Maikuus aga tuleb Riin Alatalu loeng “Muinsus­kaitse – kas vedur või pidur?”.
Ootame loengusse ja õppima
Lylian Meister ütles, et mõte talvel loenguid korraldada tekkis soovist, et aiainimestel oleks ka hooajaväliselt põhjust kokku tulla. “Sel ajal kui aed veel uinub ja aiatööga otseselt tegeleda ei saa, on tore omavahel aianduse alal targemaks saada,” rääkis Meister.
Meister lisas, et loengute korraldamise taga on terve ametikooli pere, aga tõi välja, et seda suunda toetavad nii kooli arendusjuht Signe Leidt kui täienduskoolituse juht Jane Üksik, direktor Ivo Eesmaast rääkimata. “Tõsiseks tugigrupiks on nii õpilased kui ka eelmise aasta vilistlased – kutselised nooremaednikud,” lisas Meister.
Loengud paigutas ta just sellistele nädalatele kui ka Hiiumaa ametikooli aedniku­õpilased koolis on. “Nii tõuseb neist topeltkasu ka tavapärase õppetöö põnevamaks muutmisel,” lisas Meister.
Loengutesse on oodatud ka loodushuviliste laiem ring. Samuti ootab ametikool kõiki aiandushuvilisi tuleval sügisel õppima näiteks linna­aednikuks või maastiku­ehitajaks.

Veel lugemist:

UUDISED

Septembrikuud alustas ametikool 189 õppijaga, kellest 84 on äsjased sisse­astujad ja 27 saavad oktoobri alguses juba lõpu­tunnistuse. “Ametikoolis on õppeaasta arvestus tihtipeale tavakoolist erinev,”...