Kolm aastat tagasi Šotimaa kuninglikus konservatooriumis õppima asunud Tambet Kikas töötab sel suvel Richard Wagneri ooperite festivalil Saksamaal Bayreuthis. Festivali laval on läbi aegade üles astunud vaid käputäis eestlasi.
Bayreuthi ooperifestival on pikimate traditsioonidega suvepidustus Euroopas, mis sai alguse juba helilooja Richard Wagneri (1813–1883) eluajal 1876. aastal. Festivalil, mis kestab 25. juulist kuni 28. augustini, antakse 32 etendust helilooja viiest ooperist.
Töö festivalile pääsemiseks algas juba 2017. aasta sügisel. “Avaldasin neile soovi tulla ette laulma, paar kuud hiljem, 2018. aasta veebruaris kutsuti mind Berliini, kus toimusid ettelaulmised,” rääkis Tambet Kikas.
Väheste valitute seas
Konkurents festivali koori laulma pääsemiseks oli tihe ning esialgu pääses ta ootejärjekorda. “Vabu kohti tekib siin vähe,” ütles Kikas, et sel aastal vabanes bassirühmas vaid üks koht. Kokku laulab kooris umbes 150 inimest ja nendest vaid kuus on uued lauljad.
Tambet Kikas on arvatavasti neljas eestlane ja üsna kindlalt esimene hiidlane, kes Bayreuthi ooperifestivali laval laulab. 2009. aastal esines esimese eestlasest solistina Richard Wagneri ooperite festivalil Ain Anger. Festivali kooris on veel kaks eestlast, kes Bayreuthis töötanud juba ligi 15 hooaega: sopran Liisi Kasenõmm ja bass Aivar Tamme.
“Mina oleksin siis üldjärjestuses vähemalt neljas kui mitte rohkemgi veel,” arvestas Kikas, lisades, et Eesti kolleegid võtsid teda väga südamlikult vastu. “Tore on eesti keeles nendega juttu puhuda või üle küsida, kui midagi arusaamatuks jäi, kuna kogu tööjutt käib saksa keeles.
Tihe prooviperiood
Muusikaproovidega alustasid koorilauljad juba 18. juunil ja päevad on Kikase sõnul pikad – proovid algavad kell 10 ja lõppevad alles kella 20st. “Tööd on palju – kuna ma olen uus, siis meile on määratud ka lisaproov,” selgitas Kikas, et esialgu palju vaba aega ei olegi.
“Paraku antakse meile järgmise päeva plaan teada alles eelneval õhtul, seega ei oska pikalt ette öelda, mis tulemas on, kuid kindlasti saab see suvi olema väga vapustav,” rääkis Kikas. Ta kinnitas, et koor, milles laulab maailma lauljate koorekiht, kõlab uskumatult hästi.
Päris kõikides tükkides Kikas kaasa ei laula: “Ainukene ooper, mida ma laval kaasa ei tee, on “Nürnbergi meisterlauljad”, kuid mul on siiski käsk olla muusikaproovides kohal.”
Festivali kavas on veel “Tannhäuser”, mis on selle suve uuslavastus, lisaks vanemad lavastused nagu “Lohengrin”, “Parsifal”, “Tristan ja Isolde” ning “Nürnbergi meisterlauljad”.
“See aasta on kindlasti üks raskemaid, kuna kavas on kõik suured ooperid, mis pole Niebelungi sõrmuse tsüklist,” tõdes Kikas.
Oma lemmikooperit Wagneri teoste hulgast Kikas valida ei oska: “Kõikides ooperites on kohti, mis on muusikaliselt nii suurepärased, et ei oskagi kohe paika panna, milline on lemmik.” Ta tõi näiteks “Tannhäuseri” teise vaatuse lõpu ja kolmanda vaatuse palverändurite koori. Ka “Lohengrini” teise vaatuse lõpp tekitab judinaid, aga võrratu on tema sõnul ka “Meisterlauljate” muusika.
Viimane aasta õpinguid
Sügisel algab Tambeti viimane lauluõpingute aasta Šotimaa kuninglikus konservatooriumis. Tema juhendaja Julian Tovey sõnul on asjaolu, et õpilane enne bakalaureuse kraadi kätte saamist Bayreuthi ooperifestivalile tööle pääseb, üsna märkimisväärne: “Paljud meie õpilased on Bayreuthis laulnud, kuid enamasti pääsevad nad sinna peale õpingute lõppu.”
Tambeti enda hinnangul on õpingud siiamaani päris hästi sujunud: “Mul on oma õpetajaga väga hea koostöö ning tema juhendamise all on minu vokaalsed ja esituslikud oskused teinud suure arengu.”
Lisaks koolitöödele on noormehel käsil veel mitmed projektid. Näiteks laulis ta talvel Giacomo Guccio rolli Puccini ooperis “Gianni Schicci” ning sel kevadel osales Jake Heggie ooperis “Dead Man Walking” Ühendkuningriikide esmaetenduses.
Põnevate projektide ja kooli kõrvalt jääb Emmastes asuva kodu külastamiseks aega väheks. “Kui eelnevatel aastatel Savonlinna ooperifestivalil töötasin, oli veidi aega juunis ning pärast augustis, et kodus olla, sel aastal sain ainult ühe nädala kodus veeta,” selgitas Tambet. Siiski avaldas ta lootust, et ehk saab enne kooli algust septembris korra veel kodus käia.
Tambet Kikas unistab ka kodupubliku ette astumisest. “Olen paari oma hea sõbraga sellel teemal veidi rääkinud ning on mõte mingi hetk Hiiumaal paar kontserti anda,” avas ta plaane, mida praeguse tiheda töögraafiku kõrvalt pole veel täpsustada jõudnud.