Jälgi meid
Tüür bänner

PERSOON

Saadik kiitis hiidlasi ja laevaühendust

Briti suursaadik Theresa Bubbeari sõnul on tema kogemused Hiiumaa ja mandri vahelise parvlaevaühendusega täiuslikud – parvlaevad on alati graafikus ja nendega on mugav sõita.
Briti suursaadik Theresa Bubbear avas Orjakus toimunud eelarvamusfestivalil pop-up saatkonna. Bubbeari sõnul ei koosne Eesti vaid Tallinnast ning ta soovib külastada kõiki Eesti 15 maakonda ja neis üheks päevaks pop-up saatkonna avada.
Suursaadikule polnud see esimene kord Hiiumaad külastada. “Käisin siin kolm nädalat tagasi abikaasaga suvepuhkusel,” märkis ta ja lisas, et enne külastust temalt muudkui uuriti, et kas ta juba on Hiiumaal käinud. “Kõik ütlesid, et siinne loodus on väga ilus ja see vastas ka tõele, keegi aga ei maininud, kui suurepärased ilmad siin on,” naljatas Bubbear. Tema sõnul ei saa sa aru eestlastest ja Eestist enne, kui pole külastanud siinseid saari.
Mandriühenduse küsimuses vaja tasakaalu
“Minu kogemused parvlaevaühendusega on olnud täiuslikud, aga samas pole mul ka kuskile kiiret olnud,” märkis saadik. Ta lisas, et parvlaevad sõidavad alati sõiduplaani järgi ja lisaks on ka mugavad. “Samas võib-olla novembris see enam nii pole,” ütles Bubbear.
Saadik oli kursis nii silla ehitamise mõttega kui ka sellega, et saarlased soovivad suuremat lennukit. “Ma ei saa öelda, mis on õige ja vale, see on kohalike vallajuhtide otsus, aga minu jaoks on vaja tasakaalu,” rääkis Bubbear.
Ta selgitas, et inimestes on vaja tekitada soov saarele tulla ja teha see nende jaoks lihtsaks, samas tuleb säilitada saarele omased jooned. Näiteks, et siia ei tuleks liiga palju inimesi. “Peab leidma viisi, kuidas teha Hiiumaale tulek lihtsaks, aga mitte liiga lihtsaks,” oli tema soovitus.
Bubbeari sõnul on parvlaevasõit Hiiumaale osa kogemusest. “Minu isiklik kogemus on, et praegune olukord on hea, sest laevareis on päris põnev, lendamine või üle silla sõitmine on igavad.”
Ettevaatust suurte investeeringutega
Saadik leidis, et suurte investeeringutega on sama lugu nagu transpordiga – nendega peab olema ettevaatlik. “Tore, kui on sild ja saarele tuleb tuhandeid inimesi iga päev, aga kas tahame siia igapäevaselt tuhandeid turiste?” tõstatas Bubbear küsimuse. Lisaks leidis ta, et kas on õige kulutada miljoneid turistide saarele meelitamiseks näiteks ajal, kui pole piisavalt lasteaedu. “Need on küsimused, mida iga omavalitsus peab ise otsustama.”
Bubbear ütles, et on oma kogemusest näinud, et Hiiumaal on turistidele mõeldud infrastruktuur väga hea juba praegu. Tema sõnul on loomulikult turistid olulised, aga ka kohalikele tuleb tähelepanu pöörata.
Saadiku sõnul ei tea inglased Hiiumaast midagi, aga neile kindlasti meeldiks siin. “Ma sooviksin näha rohkem teavitust ka inglaste, mitte ainult lähinaabrite suunas,” ütles Bubbear. Saadik lisas, et räägib kindlasti oma tuttavatele, et Hiiumaa on väga tore koht, mida külastada.
Soovitakse parimat lahendust
Bubbear oli kursis ka hiidlaste uue haldussüsteemiga ja sellega, kuidas saarel haldusreform lahendati. “Kõikjal, kuhu ma Eestis lähen, uurin omavalitsusjuhtidelt, mida nad haldusreformist arvavad ja kõik peavad seda oluliseks teemaks,” märkis ta. Saadiku sõnul peavadki kohalikud leidma endale sobiva lahenduse. “Ei saa öelda, et kõik peavad tegema ühtmoodi, sest igal pool on erinevused,” rääkis Bubbear. “Mul on hea meel, et Hiiumaa leidis oma lahenduse ja teeb, mida õigeks peab.”
Tema sõnul soovitakse ju alati parimat ja tõhusamat lahendust. “On neid, kes soovivad maakonnas ühtsemat süsteemi, teised, kes soovivad olla vallakesksemad – see on pidev võitlus parima lahenduse nimel,” tõdes saadik.
Külastab Hiiumaad veel
Saadik ütles, et Hiiumaa jättis talle väga hea mulje ja ta plaanib kindlasti tagasi tulla niipea kui võimalik. “Kui aus olla, siis ma hea meelega ei lähekski siit ära,” ütles ­Bubbear neljapäeval.
Saare inimesed on tema hinnangul rahulikud ja avatud. Ka jättis talle väga hea mulje, kui palju siin inglise keelt räägitakse. “Siin räägitakse inglise keelt isegi rohkem ja paremini kui Tallinnas,” oli ta pisut üllatunud.
Veel pani Bubbear tähele, et hiidlased on väga uhked oma päritolu üle. “Kõik rõhutavad, et nad on Hiiumaalt ja see on väga tore, et siinsed inimesed oma juurte üle uhked on ja seda kõigile teatavad,” ütles saadik.
Bubbeari sõnul on inimesed Hiiumaal jutukamad kui mandril. “Eestlased on sageli üpris vaiksed ja häbelikud, aga siin päike paistab ja inimesed on hoopis rohkem lõõgastunud ja avatud.” Bubbear viskas nalja, et võib-olla peaks siia näiteks novembris tagasi tulema, et näha, kas see on ka sügisel nii.
Järgmine Hiiumaa külaskäik on saadikul juba aga plaanis, nimelt kavatseb ta esimesel võimalusel tulla kohtuma siinse gümnaasiumi õpilastega.

Veel lugemist:

UUDISED

Vabariigi president andis reedel, 20. augustil Kadriorus toimunud iseseisvuse taastamise 30. aastapäevale pühendatud vastuvõtul üle iseseisvuse taastamise tänukivi Eesti diplomaatidele, et tunnustada nende rolli...

UUDISED

Pühapäeval tähistatakse Käina kultuurikeskuses Läti Vabariigi 100 aasta juubelit. Kohale tuleb ka Läti suursaadik Eestis Raimonds Jansons. Kontserdi annab unikaalne vokaalansambel Latvian Voices. Ansambli...

UUDISED

Sel nädalal, 25.–27. maini on Hiiumaa visiidil USA suursaadik James D. Melville`. Suursaadik annab loengu Hiiumaa gümnaasiumis, külastab Orjaku sadamat ja kohtub seal vabatahtlike...