Jälgi meid
Hiiumaa Glögikohvikute Päev 23.11-07.12

UUDISED

Natuke Käina Martini koguduse tegemistest

EELK Käina Martini kogudusel on teenistused aastaringselt Käina vallamaja taga asuvas koguduse­majas, kuid suve­kuudel oleme pidanud jumala­teenistusi ka Käina kiriku varemetes.
Samuti kuulub kogudusele Kassari kabel, kus teenistused toimuvad suviti üks kord kuus. Tänavu sai Kassari kabel lõpuks uue roog­katuse pühakodade programmi, Käina valla ja koguduse finantseerimisel. Kabeliaed sai ka uue ilusa peavärava Käina valla tellimusel. Kabel kenasti valgeks lubjatud ühe annetaja toel.
Nüüd koostatakse kabeli kohta muinsuskaitse eritingimused, mis peaks paika panema järgnevad vajalikud tööd. Initsiatiivi ja toetust on näidanud koostöös valla ja kogudusega üks Kassariga seotud inimene.
Loodame väga, et kabel saab varsti ilusasti korda. Täname kõiki toetajaid, töölisi ja vabatahtlikke, kes on andnud ja andmas sinna oma panuse.
Rõõm on tõdeda, et ka sel suvel toimuvad sarja “Kolm Risti Kassari kohal” kontserdid Kassari kabelis. Nende korraldamise on koguduse palvel võtnud enda kanda Kärdla muusikakooli direktor Arvo Haasma.
21. juunil toimus esimene kontsert – 17.–18. saj inglise muusikat esitasid Peeter Klaas ja Arvo Haasma. Teine kontsert oli 14. juulil. Oma autorilauludega astus siis üles Mikko Perkola Soomest. Seekord esitasid nad koos Arvo Haasmaga kuulajatele 17. sajandi prantsuse muusikat.
Järgmine kontsert Kassari kabelis on 12. augustil kell 18. Taevalikke helindeid neljale gambale esitavad siis Tõnu Jõesaar, Leho Karin, Arvo Haasma ja Peeter Klaas. Kontserdid on tasuta ja nende läbiviimist toetab kultuurkapital.
Kassari kabel on “Teeliste kirikute” programmi raames avatud augusti lõpuni reedeti ja laupäeviti kell 11–16. Kabelivalves on siis koguduseliikmed ja mitmed vabatahtlikud Kassarist.
Hiiu Folgi raames oli kaks kontserti Kassari kabelis ja üks Käina kirikuvaremetes, esines  Henri Laks.
Käina kiriku varemete kohta on eritingimused koostatud 2007. aastal, restaureerimisprojekt valmis aastal 2011.
Üksikud annetajad on ka huvi tundnud avariiohtlike olukordade likvideerimist toetada. Väiksemaid annetusi saame kasutada aga siis, kui ehitustegevust on rahastatud suuremas mahus. Seega ei lähe ükski annetus kaotsi, vaid mida rohkem neid on, seda kiiremini on võimalus töödega alustada.
Kuna ehitustööd on väga kallid, otsustasime neid teha etappide kaupa, iga etapp maksimaalselt 20 000 eurot selleks, et nõutava omafinantseeringuga toime tulla.
Kõigepealt on plaanis taastada käärkambri osa, mis läheks maksma umbes 18 000 eurot, lisanduvad veel ehitus järelevalvetasud ja riigilõiv ehitusloa eest.
Järgmisena on kavas panna kooriruumile aknad ja uks ette, krohvida seinad ja ehitada paeplaatidest põrand. Sinna tuleb altar ja teenistuste pidamise võimalus, samuti on see lahkunute ärasaatmiseks sobilik paik. Kooriruumist ja käärkambrist saaks siis kogudusele ruumid, kus külastaja võib näha leide kiriku varemetest ja kuhu saab üles seada ekspositsioone.
Kontsertsaalina on juba kasutatud ja edaspidi võimalik kasutada kiriku pikihoonet ja hiljem ehitatud lõuna­portaali avardades vaheseina ja muutes selle ruumi ühtseks tervikuks. Kindlasti saaks teatud tingimustel käia ka kirikutornis, kui sinna viiv teekond oleks piisavalt turvaline. Selle kohta on ka projekteeritud lahendused ja see on põhimõtteliselt võimalik.
Kõik need plaanid saavad aga realiseeruda ainult siis, kui on võimalusi ja vahendeid piisavalt. Haljastuse, parklate, välisvalgustuse ja tehnorajatiste osas jääme ootama aega, mil realiseeruvad valla tööstusala planeeringud, siis loodame kõik probleemid koos ära lahendada. Käina kogudusele ei ole praegu päris oma vaimulikku, aastast 2008 on hooldajaõpetajaks preester Hüllo Kristjan Simson.
Kogudus ootab vaimulikku, kes saaks pühenduda ainult Käina kogudusele ja aitaks nendel plaanidel realiseeruda. Hiiumaal on tubli preester, aga ka tema ei jõua üksinda kõigile kogudustele mõelda.
Käina ja Kassari moodustavad ühe koguduse, kuid koguduse liikmete arv väheneb, nii nagu kõikjal, aasta aastalt; vanemad inimesed surevad ja paljud on unustanud kiriku ning liikmeannetuse kohustuse.
Koguduse täiskasvanud liikmed moodustavad täiskogu ja iga nelja aasta tagant valivad uue juhatuse. Milleks kõik see raha kogudusel kulub ja kas müüjad kirikuabi müügi eest tasu ka saavad – on tihti küsitud. Annetusmüük on seni olnud hea tuluallikas lisaks liikmeannetustele ja muudele tuludele. Annetusmüügi abiga saame tasuda maamaksud, kommunaalkulud, ruumi rendi ja maksta kirikuõpetajale. Koguduses rohkem palgalisi töötajaid pole, annetusmüük aga on vabatahtlik ja tasustamata töö.
Neile, kes liikmeannetust sooviksid teha, on võimalik maksta sularahas kirikuabisse või pangaülekandega. Veebilehel www.dago.ee on kõikide koguduste kontaktid ja arveldusarve numbrid olemas.
Heaks tavaks on koguduse liikmeannetuse suuruse arvutamisel üks protsent aastatulust. Tasuda võib seda ka osade kaupa ja otse­korraldusega, kui kogu summa tundub korraga liiga suur. Siinkohal tahame tänada kõiki, kes on liikmemaksu igal aastal tasunud.
Ootame teid jumalateenistustele Käina kogudusemajja ja Kassari kabelisse!

EELK
Käina Martini kogudus

Veel lugemist: