Connect with us

Tervis

Esimesena tomograafist unistanud neuroloog tegi ka esimese uuringu

Neuroloog Toomas Toomsoo, kes aastaid tagasi tuli noore praktikandina esimest korda Hiiumaale, siinsesse haiglasse, tegi tomograafi pidulikul avapäeval sellega ka esimese uuringu.
“Mul on täna imeline tunne – siis olid sel kohal, kus me praegu seisame, ainult kraavid ja tehti remonti, nüüd, seitseteist aastat hiljem aga on Hiiumaa haiglal tomograaf,” ütles Toomsoo.
Haigla peaarst Gennadi Aavik ütles, et just Toomsoo oli see, kes unistas juba paar aastat enne, kui tomograafi jaoks annetuste kogumine alguse asi, et see seade peaks meretaguse saare haiglas olema. Peaarst tunnistas, et tema tollal ei uskunud, et nii kalli seadme soetamine annetuste toel võimalik oleks.
Uus võimalus
“Miks on hiidlane valitsuse meelest viletsam kui Lasnamäe elanik, nemad kõik saavad kompuutriga uuritud ja parima ravi, miks siis hiidlased seda ei saa?” küsis Toomsoo retooriliselt.
Neuroloog tunnistas, et talle ei meeldi praegune tervis­hoiusüsteem, mis loeb ainult raha ega mõtle inimese peale: “Ma ei tea, kas on päris õige, aga see on nahkade ja ihnete inimeste ühiskond – me ei mõtle inimese peale, vaid sellele, kuidas säästa, kokku hoida, kasvatada midagi, mida meil hiljem enam kellelegi jagada pole – on viimane aeg sellele mõelda.”
Hiiumaa haiglas vastuvõtte tegeva praktikuna näeb ta tihti, et Tallinna uuringutele sõitmine on saareelaniku jaoks suur ettevõtmine ja kallis, vahel ka tarbetu, kuna patsienti enam aidata ei saa.
“Kuigi on ka palju asju, mida kompuutertomograafiga uurida ei saa, on see erakorralises meditsiinis asendamatu,” ütles Toomsoo. Ta tõi näiteks, et julgeb nüüd ka oma eaka isa Hiiumaale kaasa võtta, sest kui tema tervisega midagi juhtub, saab ta kiiresti tomograafi pildi ära vaadata ja ravi korraldada.
Toomsoo ütles, et tomograaf loob Hiiumaa jaoks ka uusi võimalusi. Kompuutertomograaf on eeldus, et insuldiravi teha. Hiiumaal on ka arstid olemas, kes seda ravi saavad teha, aga see peab olema tehtud neuroloogi püsiva kontrolli all. Neuroloogi paraku saarel püsivalt ei tööta. Ta kinnitas, et telemeditsiini abil on võimalik see probleem lahendada: “Meid ootab Hiiumaa ja ka Eesti geopoliitilises mõistes väga suur tulevik ja tööpõld, kui me telemeditsiini silla siin tööle saame – see on väga vinge asi.”
Mõistmise projekt
Hiiu maavanem Riho Rahuoja ütles, et Hiiumaa haigla kompuutertomograafi saamine on olnud üks suur mõistmise projekt – kõik osapooled on mõistnud, miks hiidlastel seda seadet on vaja.
Ta tõdes, et samas ei mõistnud mingi osa sotsiaalministeeriumi töötajaid seda lõpuni: “Meil on kogu tervishoiusüsteem kuluefektiivsusele üles ehitatud ja see ei liigu päris õiges suunas – kuluefektiivsuseks peame raha, mis voolab, aga me ei vaata, kui efektiivsed me oleme oma patsientide
ootuste ja rahulolu suhtes.”
Ajal, mil praegune maavanem veel eelmises töökohas, sotsiaalministeeriumis töötas ja seal kompuutertomograafi toetamise eest võitles, väideti talle vastu, et selle aparaadi ostmine Hiiumaale ei tasu ära.
“Kui meil selle aparaadi abil õnnestub kasvõi üks inimene päästa, on kompuutertomograaf end kuhjaga tasa teeninud,” kinnitas maavanem vastupidist.
Tomograafi saime koostöös
Haigekassa Pärnu osakonna juhataja Kalju Poldov ütles, et on märksa suurema elanike arvuga maakondi, kus sellist seadet pole. Ta tunnustas, et kompuutertomograaf tuli Hiiumaa haiglasse vaid tänu ettevõtlikele inimestele: “Vaevalt küll haigekassa vahenditest oleks olnud reaalne see aparaat siia muretseda.”
Poldov avaldas lootust, et Hiiumaa haigla töötajad saavad ka seadme ööpäevaringse töövalmis olekus hoidmisega hakkama. Patsientidele soovitas ta mitte tormata ummisjalu kompuutrit nõudma, vaid pigem usaldada arstide soovitusi.
MTÜ Hiidlaste Koostöökogu tegevuskeskuse juhataja Reet Kokovkin, kelle hoole all oli annetuste kogumine, tervitas Hiiumaa haiglat suurepärase töövõidu puhul ja nimetas koostöökogu rolli selles protsessis enesestmõistetavaks: “Kes siis veel, kui mitte koostöökogu peaks hea seisma Hiiumaa arendamise eest ja õla alla panema seal, kus pole kedagi, kes vedamise enda kanda võtaks?” küsis ta.
Kokovkin nimetas raha­kogumist rõõmsaks sündmuseks, tomograafi üheks Hiiumaa turvalisuse garantiiks ning soovis, et seda seadet kellelegi vaja ei läheks.

Veel lugemist:

Uudised

Täpselt on teada, et tänavu tuli esimene tuulekala Hiiumaa rannakaluri mõrda 5. mail, eelmisel aastal juhtus see 7. mail.  Teade, et esimest tuulehaugi on...

Uudised

Emmastes reedel toimunud aasta ema tunnustusüritusel pälvis tiitli nelja lapse ema Ülle Vaga. Naise esitasid kandidaadiks tema kolleegid Hiiumaa sotsiaalkeskusest. Kandidaadi iseloomustuses ütlesid nad,...

Arvamus

Hiiu Leht korraldab Kärdla kultuurikeskuses valimisdebati reedel, 10. mail kell 17.00-18.30. Debatt on jälgitav ka otseülekandena. Osalevad Marina Kaljurand (SDE), Hanno Pevkur (RE), Jaak...

Digileht

Hiiu Leht 10.mail Käina kool tabelis kõrgel Tuulekala hakkas liikuma Hiidlane sai presidendilt preemia Lehmad kaovad nagu kevadine lumi Lapsed teavad: emal on vahel...