Briti arst Ian Hill tahab Hiiumaale rajada haavatud sõduritele puhkekodu ja on vaimustuses meie haigla taastusraviosakonna võimalustest.
2008. aastal arstina Afganistani missioonil käinud Ian Hill on sobivate hoonete järgi saarel ringi vaadanud. Üks võimalikke kohti on endise Männamaa lasteaed-algkooli maja.
Hilli saatis Afganistani veteran Tanel Kapper, kellega nad teenisid koos Camp Bastionis ja kelle juured on Hiiumaalt. Eelmisel esmaspäeval külastasid nad Hiiumaa haiglat, kuna Hill soovis uurida haigla taastusravivõimalusi.
Pärast haiglaskäiku ütles Hill Hiiu Lehele, et kui algul oli tal plaan rajada Männamaale missioonisõduritele terve taastusravikeskus, siis peale haigla külastamist sattus ta vaimustusse sealsetest võimalustest. Nüüd leiab ta, et fondide toel võiks Männamaale rajada ainult puhkekodu ja taastusraviprotseduurid osta sisse Hiiumaa haiglast.
Põrandal võiks isegi süüa
Hill tunnustas haigla peaarsti Gennadi Aavikut, kes tema sõnul on “kõrgelt motiveeritud mees”. “See, mida Gennadi Aavik on teinud, on uskumatu – Kärdla haigla on nagu kirss tordi peal,” kiitis Hill nähtut ja ütles, et puhkekodu rajamise plaan sai peale haiglakülastust hoogu juurde.
“Kohe sisse jalutades nägin, et kõik on nii puhas, et võiksin lausa oma õhtusööki põrandalt süüa,” ütles Hill.
Ta kiitis haigla taastusraviteenuseid ja oli üllatunud, et haiglas on isegi kompuutertomograaf: “Meil ei ole selliseid masinaid isegi suurtes briti haiglates!” Seepärast leiab ta, et Männamaale pole mõtet ehitada seda, mis Kärdlas olemas on.
“Hiiumaa on täiuslik saar puhkekodu jaoks ning tooks Hiiumaa maailmakaardile,” leiab Hill.
Tema idee on avada kõrgetasemeline puhkekodu ennekõike Eesti, kuid ka Suurbritannia, Saksamaa jt riikide missioonisõduritele, kes soovivad siia ravile tulla. Loodav puhkekodu on mõeldud ennekõike vaimse tervise probleemiga ja post-traumaatilise sündroomiga patsientidele. Hilli sõnul on Suurbritannias need puhkekodud ülerahvastatud ja kohti ei jätku.
Kui kõik laabub, võiks Männamaal puhkekodu avada kahe aastaga – 2016. aastaks. Kohti oleks selles 25le inimesele. Hiljem oleks võimalik asutust laiendada nii, et patsient saaks ka hooldajaga koos ravile tulla.
Sõdurid vajavad abi
Doktor Ian Hill töötas Afganistanis Camp Bastionis briti armee meedikuna 2008. aastal. Just seal kohtus ta Eesti sõduritega, teiste hulgas ka Kapperiga, kellest hiljem sai tema sõber. Kohtumised on olnud meeldivad, sest Hill kirjeldab Eesti inimesi kui “üdini viisakaid”.
Kapper kutsus ta Eestisse külla ning esimesel reisil käidi Mandri-Eestis ja Saaremaal. Järgmisel korral, kaks aastat tagasi, tuli ta esimest korda Hiiumaale.
Idee puhkekodu loomiseks sündis sellest, et paljud Eesti armee, nagu ka Briti armee sõdurid on sõjas kannatada saanud ning vajavad taastumiseks abi. Inglismaal on heategevusfond Help for Heroes [Abi Kangelastele – toim], mis pakub abi haavatud briti sõduritele. Fond rahastab taastuskeskusi üle Suurbritannia ja toetab sõdureid pärast koju naasmist. Hill usub, et fond rahastab ka Männamaale rajatavat keskust, milliseid Suurbritannias on palju, kuid Eestis ei ühtki.
Ian Hill on aastaid teinud heategevuslikku tööd aidates ratastooliinimestesi. Praegu on tema patsientideks Birminghami taastuskeskuses ravil olevad puudega inimesed ja sõjaveteranid.
Untsakatega lavale
Kui Hiiumaal õnnestuks puhkekodu avada ja veteranide taastusravi käivitada, tahaks Hill päriselt Eestisse ja Hiiumaale tulla ning siia jäädagi.
Põhjust on, sest sõpru on tal Hiiumaal juba rohkemgi, näiteks muusik ja laevaehitaja Marek Rätsep. Pärast seda, kui Hill oli käinud haiglaga tutvumas ja osalenud nõukogude võimu poolt hukatud inimestele pühendatud Oomäe memoriaali avamisel, sõitiski ta kontsertreisile ansambliga Untsakad, kus ta mängib basskitarri! Untsakatega pole ta laval esimest korda – üks kontsert on antud Tallinnas Kochi Aidas.
Basskitarri on Ian Hill varem mänginud nii rock- kui jazzbandis ja nagu ta ise ütleb, peamiselt lõbu pärast. Samuti on ta suur Ultima Thule ja Riho Sibula austaja. Tõsi küll, Hiiumaal Hirmustes elava muusikuga pole ta kahjuks veel kohtunud, kuid loodab, et see juhtub varsti.