Kontserdi helitugevus võib rikkuda kogu üritusest saadava elamuse, tõdeb pensionil tervisekaitsearst Aino Kerde, kel Inese kontserdi ajal hakkas lausa süda puperdama.
Hiiu Lehe poole pöördus pensionil olev kauaaegne tervisekaitse töötaja Aino Kerde ja avaldas oma mure. Nimelt külastas ta hiljuti Kõrgessaare sadamas toimunud Lestafesti. Ta jäi üritusega rahule ja kõik oli tore, muuhulgas kuulas ta ära ka kõik kolm kontserti. Mure tekkis tal teise esineja, Inese, esinemise ajal ja seetõttu, et tema hinnangul oli heli liiga vali. “Anne Velli esinemise ajal oli enam-vähem normaalne, samuti lõpus lavale tulnud Ivo Linna ja Supernova esinemise ajal, aga Inese esinemise ajal oli see teistega võrreldes minu arvates liiga vali – teda oli võimatu kuulata!” andis Kerde omapoolse hinnangu.
Kerde sõnul tulevad sellisele suurele rahvaüritusele väga erinevas vanuses inimesed. Muretses aga tervisekaitsearsti kutse omandanud Aino Kerde eelkõige eakate ja väikelaste pärast, kellest ühtedel on juba ea tõttu kuulmine kehvem, väikelastel aga alles arenemas.
“Vaatasin, et Inese esinemise ajal läksid mõned emad oma lapsevankris väikeste lastega mere poole, kivimaja nurga taha, et laste kuulmist säästa. Nägin ka, kuidas üks ema oma beebi vastu ennast surus ning teise käega summutas tekikesega lapse kõrva jõudva heli valjust, kirjeldas ta hoolivaid lapsevanemaid.
Ta ise istus Sadamakohviku terrassil ja küsis ka oma naabrite käest, kas ka neile tundub, et heli on liiga vali ning sai nendeltki jaatava vastuse.
Selleks, et enda kõrvakuulmist säästa, läks ta lõpuks ka ise Inese esinemise ajal platsilt ära, mere poole. “Ma muidugi ei tea täpselt, kui kõrge oli, mõõtmisandmeid ju pole, aga ma pean ütlema, et olen ju ennegi käinud suurkontsertidel, kuid kunagi ei ole mul hakanud süda puperdama. Ma saan aru, et kui laulja hääl on nõrk, siis võib seda võimendada, aga miks küll peab neid trumme nii hullult juurde panema?” oli Kerde nõutu.
Kõrgessaare Vaba Aja Keskuse juhataja, Lestafesti peakorraldaja Artur Valk vabandas nende ees, kelle jaoks tundus heli vali. “Mul on väga kahju, kui kellegi jaoks oli helitugevus häiriv,” sõnas ta. “See on suur kogupereüritus, mida sel aastal külastas päeva jooksul pea viis tuhat külastajat. Kogu ürituse ala on küllaltki suur. Võimalus oli neil, kelle jaoks oli tõesti muusika liiga vali, minna kaugemale.”
Artur Valk lisas, et ta ka ise kuulas seda kontserti, kuid tema jaoks tundus helitugevus sobiv.
Kui vali siis tohib olla heli?
Sotsiaalministri määrusega “Müra normtasemed elu- ja puhkealal, elamutes ning ühiskasutusega hoonetes ja mürataseme mõõtmise meetodid”, mille redaktsioon kehtib alates 1.01.2021, tuleb arvestada ka muuhulgas meelelahutusürituste korraldamisel. (väljavõte)
§ 9.Helivõimendussüsteemide helirõhu piirtasemed meelelahutuspaikades
(1) Helivõimendussüsteemidest põhjustatud helirõhu piirtasemed meelelahutusasutustes (kino- ja kontserdisaalid ning vabaõhuüritused, tantsusaalid, diskoteegid, klubid, restoranid ja baarid) ei tohi ületada järgmisi arvsuurusi:
– helirõhu ekvivalenttase LpA,eq,T,dB 100
– helirõhu maksimaaltase LpAmax, dB 115
(2) Helirõhu ekvivalenttase LpA,eq,T lastele ettenähtud üritustel ei tohi olla suurem kui 90 dB.
(3) Kinodes on helirõhu ekvivalenttaseme soovituslik arvsuurus 85 dB(A).
(4) Klubides, restoranides ja baarides on taustmuusika helirõhu ekvivalenttaseme soovituslik arvsuurus 65 dB(A).