Connect with us

Uudised

Valla esimene eterniidiring näitas probleemi suurust

Valla esimese tasuta nn eterniidiringiga koguti kahe kuuga aastajagu ohtlikke asbestijäätmeid, eterniiti.
“Kuna Hiiumaal ei ole eterniiti varem ühegi projekti raames kokku kogutud, siis oli huvi mõistagi väga suur,” ütles valla keskkonnaspetsialist Kadri Aljas.
Nii sai välja hõigatud eelregistreerimisel pooleteise tunniga täis eterniidikogus, 50 tonni, mis vald oli keskkonna­investeeringute keskuse (KIK) toetatud projekti raames plaaninud kokku koguda. Ka tegelikud kogused läksid planeeritud 50 tonnist veidi üle, kuna see oli eeldatav kogus ja täpsem kaal selgus hilisemal kaalumisel.
Ohtlikke jäätmeid koguti septembri- ja oktoobrikuu jooksul. 31. oktoobril oli viimane ohtlike jäätmete kogumise ring ja eterniidi vastuvõtt Kõrges­saare osavallas ning siis sai numbrid kokku lüüa.
Hea võimalus
Kaie Käär, kes tõi Kõrgessaare Tervisemaja juures asuvasse kogumispunkti kaks sõiduauto järelkärutäit, kokku terve tonni eterniiti, ütles, et on teist sama palju viinud ka jäätmejaama. Sinna aga on keeruline viia, kuna jaam on kaugel, Käinas, ja avatud enamasti tööpäeviti. Nemad aga töötavad mandril ja tulevad saarele nädalavahetustel. Katusevahetus võeti ette, kui pere soetas Lauka kanti suure vana maja ja seda enda jaoks korda tegema hakkas. Kõrgessaarde oli eterniiti hea ligi tuua ja sellise võimaluse eest olid tänulikud nii Käär kui teisedki eterniiditoojad, kes oma järjekorda oodates juttu ajasid.
Eterniiti ehk asbesti­jäätmeid tõid kogumis­punktidesse 42 inimest, neist 14 Käina, 12 Kõrgessaare, 10 Pühalepa ja 6 Emmaste osavallast. “Üksikkogused olid väga erinevad, sest sel korral ühe isiku kohta koguse piirangut peale ei pandud,” selgitas Aljas.
Aastakogus kahe kuuga
Väljaspool projekti võeti eterniiti vastu ka Kärdlas, kus koguti kokku 10,2 tonni eterniiti, rahastas Kärdla osavald, kuna KIKi toetatud projektis said osaleda ainult mittelinnalised piirkonnad.
Kui numbrid kokku löödud, selgus, et kokku koguti 71,16 tonni ohtlikke jäätmeid, millest 60,9 tonni eterniit ehk peaaegu terve aasta kogus.
Võrdluseks, et 2018. aastal viisid inimesed ise jäätmejaama 67,63 tonni eterniiti, 2019. aastal 86,89 tonni ja selle aasta üheksa kuuga 79 tonni eterniiti.
“Kuna eelregistreerimisel selgus, et vajadus vana eterniidi üle andmiseks on väga suur, siis vastavalt võimalustele kindlasti jätkame sarnase tegevusega, kuid kogused jäävad piiratuks,” ütles Aljas. “Siinjuures tuletame meelde, et kogu aeg on võimalus viia oma jäätmed, kaasa arvatud vana eterniit, jäätmejaama.”
Jäätmejaam võtab vastu
Hiiumaa jäätmejaamas maksab eterniidi äraandmine 120 eurot tonn koos käibemaksuga.
Seekord sai eterniiti ära anda tasuta KIKi toetatud projekti raames ja eelregistreerimise alusel.
Hinnast ehk olulisemgi oli see, et kogumispunkt n-ö toodi osavaldadele lähemale. Näiteks sõit saare kõige kaugemast otsast, Kõpust Käina osavallas asuvasse Risti­välja prügilasse, teeb kokku 120 kilomeetrit, sõit Viskoosasse, kus kogumispunkt oli, aga vaid 40 kilomeetrit. Seepärast on natuke üllatav, et kõige rohkem ehk 14 inimest soovis eterniiti ära anda just Käina osavallast.
Ka pole Hiiumaa jäätme­jaamal praegu võimekust saata autot koju eterniidile järgi, aga selle aasta oktoobrikuust alates on võimalik jäätmejaamast rentida kerghaagist jäätmete transportimiseks.
Seitse tonni ohtlikke jäätmeid
Ohtlike jäätmete äraandmine iga osavalla ohtlike jäätmete kogumispunkti on tasuta ning sinna saab viia ka elektri- elektroonikajäätmeid. Sellegi­poolest on ohtlike jäätmete ringid, mida viiakse läbi KIKi projekti raames, alati olnud väga populaarsed ja planeeritud kogused on täis saadud, kinnitas Aljas.
“Projekt on vajalik eelkõige selleks, et tuua kogumis­punktid inimestele lähemale. Kõigil ei ole võimalik jäätmeid kuhugi kaugele transportida.”
Seekordsel ringil koguti 6,75 tonni ohtlikke jäätmeid (v.a eterniit), lisaks võeti vastu ka 3,5 tonni elektroonika­jäätmeid.
Hiiumaa vallavalitsus taotles toetust KIKi ringmajanduse programmist ohtlike jäätmete, sealhulgas asbesti sisaldavate jäätmete, kokku kogumiseks Hiiumaa elanikelt.
Eeldatav kokku kogutavate ohtlike jäätmete kogus oli ligikaudu 65 tonni, millest 50 tonni asbestijäätmed ehk eterniit.
Taotlusvoorus said osaleda kõik kohalikud omavalitsused, mis vastasid projektis osalemise tingimustele.

Jäätmejaama lahtiolekuajad
Alates 1. oktoobrist 2020 on Hiiumaa jäätmejaam avatud tööpäevadel kella 9–16ni
Oktoobrist aprillini iga kuu esimesel laupäeval kella 10–14ni
Pühapäevadel ja riiklikel pühadel on jäätmejaam suletud

Veel lugemist:

Uudised

Täpselt on teada, et tänavu tuli esimene tuulekala Hiiumaa rannakaluri mõrda 5. mail, eelmisel aastal juhtus see 7. mail.  Teade, et esimest tuulehaugi on...

Uudised

Emmastes reedel toimunud aasta ema tunnustusüritusel pälvis tiitli nelja lapse ema Ülle Vaga. Naise esitasid kandidaadiks tema kolleegid Hiiumaa sotsiaalkeskusest. Kandidaadi iseloomustuses ütlesid nad,...

Arvamus

Hiiu Leht korraldab Kärdla kultuurikeskuses valimisdebati reedel, 10. mail kell 17.00-18.30. Debatt on jälgitav ka otseülekandena. Osalevad Marina Kaljurand (SDE), Hanno Pevkur (RE), Jaak...

Digileht

Hiiu Leht 10.mail Käina kool tabelis kõrgel Tuulekala hakkas liikuma Hiidlane sai presidendilt preemia Lehmad kaovad nagu kevadine lumi Lapsed teavad: emal on vahel...