Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Uut e-arvet ja pikemat kontonumbrit karta ei tasu

Eesti liitumine ühtse euromaksete piirkonna SEPAga toob alates järgmise aasta veebruarist inimeste jaoks kaasa kaks tajutavat muutust.
Esiteks asendatakse otsekorraldused automaatselt e-arve ja e-arvel põhineva püsimaksega ning teiseks tuleb  harjuda senisest pikema kontonumbriga.
Pangad ja suur osa ettevõtteid on muutusteks valmistumas. Meil kõigil tasub olla vaid tähelepanelik ning jälgida muudatusi selgitavaid juhiseid, mida leiame oma elektroonilistest või tavapostkastidest.
E-arvel põhinev makselahendus
2014. aasta veebruaris lõppeb Eestis senisel kujul otsekorraldusteenuse kasutamine. Edaspidi on arvete automaatne tasumine võimalik e-arve alusel.
E-arvel põhinev makseteenus on otsekorraldusest moodsam ja mugavam teenus, mida kasutavad näiteks ka soomlased. Kui seni saatis energia- või telefonifirma arve inimesele ja maksenõude panka, siis edaspidi saadab ettevõte panka e-arve.  Klient saab soovi korral internetipangas e-arve üle vaadata, makse tasumine toimub aga automaatselt.
Inimese jaoks ei muutu tegelikult palju – kui ettevõtted uuele teenusele üle lähevad, muutuvad otsekorralduse maksed e-arve püsimakseteks ilma et peaksite selleks eraldi midagi tegema. Soovi korral võib edaspidi arveid aga ka ükshaaval endale sobival ajal maksta.
Esimesed e-arved võivad teie e-postkastidesse jõuda juba septembris, kuna ettevõtted lähevad uuele teenusele üle sammhaaval.  E-arvele ülemineku täpse aja ja täiendava info teatab kliendile iga teenust pakkuv ettevõte ise.
Kui aga tänane otsekorraldusteenuse kasutaja ettevõte e-arveid kasutama ei hakka, saate sellest hiljemalt järgmise aasta algul teada oma pangalt. Siis tuleb teenusepakkujaga kokku leppida, kuidas arvete tasumine edaspidi toimuma hakkab. Siiski ei tasu selle pärast väga muretseda – kõik suuremad otsekorralduste abil arveldavad ettevõtted on tänaseks asunud e-arvele üleminekuks valmistuma. Probleem võib tekkida mõne väiksema ettevõtte või korteriühistuga, ent needki leiavad ajapikku kindlasti lahenduse.
Kõik e-arved on edaspidi kliendile nähtavad internetipangas. Kliendid, kes internetipanka ei kasuta, saavad arveid edasi tavapärasel moel, aga otsekorraldustest saavad pangas siiski e-arve püsimaksed ning tasumise pärast muret tundma ei pea. Uute teenusepakkujate e-arveid saab automaatsele maksmisele vormistada lisaks internetipangale ka pangakontorites.
Uus kontonumber
2014. aasta veebruaris muutuvad ka kontonumbrid – läheme üle rahvusvahelisele IBAN kontonumbrile. See on vajalik, et saaksime kogu euroalas makseid ühtmoodi teha, sest makse saaja andmed on kõigis riikides sarnaselt esitatud.
Ka siin ei pea me ise midagi tegema – kontonumbrid püsikorraldustel ja määratud maksetel muudetakse rahvusvahelisele kujule automaatselt. Pangakliendil tuleb vaid harjuda senisest pikema, muuhulgas riigikoodi EE sisaldava kontonumbriga. Pangad pakuvad ka pärast 1. veebruarit ajutiselt võimalust algatada makseid vana kontonumbriga ja asendavad maksetel vanad kontonumbrid uutega.
Näide uuest kontonumbrist
Uus kontornumber on 20kohaline – 6kohaline rahvusvaheline algus, millele järgneb 14kohaline siseriiklik kontonumber. Juhul kui kontonumber on lühem kui 14 kohta, lisatakse selle ette vajalik arv nulle. Kontonumber algab kahetähelise riigikoodiga (Eesti puhul EE), seejärel tuleb kahekohaline kontrollnumber, millele järgneb kahekohaline pangakood.

KATRIN TALIHÄRM,
Eesti Pangaliidu tegev­direktor

Veel lugemist: