Neljapäevasel volikogu istungil laual olev eelnõu näeb ette uued maamaksumäärad ja maamaksust vabastuse ulatuse Hiiumaa valla territooriumil alates 1. jaanuarist 2025.
Volikogu eelarvet ja majanduskomisjonis eelnõud tutvustanud vallavanem Hergo Tasuja ütles, et seekord ei saa maamaksu tõus olla suurem kui 50 protsenti ja mitte rohkem kui 20 eurot. Kuna järgmisest aastast kaovad ära mitmed riigi seatud piirangud, võib maamaksu kasvu olulisem mõju kaasneda 2026. aastal.
Elamumaa ja õuemaa maamaksu määr kasvab ühele protsendile maa maksustamishinnast senise 0,5 protsendi asemel. Samal ajal rakendub maksusoodustus, millega elamu- ja õuemaa omanik on maamaksu tasumisest vabastatud tiheasustusalal kuni 0,15 hektari ja mujal kuni 2 hektari ulatuses. Täielikku maksuvabastust rakendab vald represseeritutele ja nendega võrdsustatud isikutele.
Muu maatulundusmaa (haritav maa, looduslik rohumaa, metsamaa jms) maksustamismäär jääb samaks nagu seni, see on 0,5 protsenti maa maksustamishinnast.
Eelpool nimetamata sihtotstarbega maade maamaksumäär tõuseb ühelt protsendilt kahele protsendile.
Muudatuste tulemusel väheneb maatulundusmaadelt valla eelarvesse laekuva maksu osakaal seniselt 70 protsendilt 61 protsendile. Elamumaa ja õuemaa osakaal aga kasvab 20 protsendilt 27 protsendini.
Uute määradega on 2025. aastal valla eelarvesse laekuva maamaksu prognoos 573 000 eurot, seniste määrade kehtimajäämisel 535 000 eurot. Tänavu vallale maamaksust laekuv tulu on 380 000 eurot.
Lisaraha on vald lubanud kasutada teede investeeringuteks. „Eelarvestrateegias on sees, et samavõrd kui palju maamaksu rohkem valla eelarvesse saame, samavõrra suurendame teeinvesteeringute mahtu,“ selgitas vallavanem volikogu keskkonna- ja ehituskomisjoni istungil eelnõud esitledes.
Peale maa korralist hindamist 2022. aastal kasvas maa väärtus Eestis kordades. Uued, senisest oluliselt suuremad maa maksustamishinnad võeti kasutusele 1. jaanuarist 2024.
Maa ümberhindamise mõju leevendamiseks vähendas Vabariigi Valitsus maamaksumäärasid ning seadis maamaksule kasvupiirangud, samal ajal andes kohalikele omavalitsustele rohkem õigusi maamaksu üle otsustamiseks.
Uued maamaksumäärad peab kohalik omavalitsus kinnitama hiljemalt maksustamisaastale eelneva aasta 1. oktoobriks.