Laupäeval sai teoks eriline muusikasündmus – Mänspäe kabelis, kus iial pole kõlanud klaver, mängis Beethoovenit ja Chopini pianist Ivari Ilja (55), kes andis selle aasta ainsa soolokontserdi, oli esimest korda Hiiu saarel ja mitte kunagi ei jõua mängima väikestesse külakirikutesse.
“Mul on olnud ammune unistus, korraldada Mänspäe kabelis üks tore kontsert,” ütles kontserdi korraldanud Hiiumaa sõprade seltsi liige Enn Kunila kontserdiõhtut avades.
“Kui Kunila sellest rääkis, ütlesin ma kohe “jah”, aga see, kui me sellest rääkisime, oli ammu juba,” selgitas Ivari Ilja pärast kontserti.
Enne kontserti tutvustas esinejat teine seltsi liige, Arne Mikk, kes tunneb teda ajast, mil Ivari Ilja oli aastane: “Lühidalt kokku võtta seda, mida Ivari on teinud, on lihtne ja kerge – tema ei anna inter-vjuusid, tema ei ärple, et ma olin eile New Yorgis ja homme Londonis. Aga nii see on.”
20aastaselt valituks
Ta meenutas, kuidas Ivari Ilja oli vaid 20aastane pianist ja mängis Glinka nimelisel pianistide konkursil. Žürii esinaine Irina Arhipova, maailmakuulus Vene metsosopran, tegi Iljale ettepaneku hakata koos temaga kontserte andma ja plaadistada kohe üks
Rahmaninovi tsükkel. “Kujutage ette – kahekümneaastane Tallinna konservatooriumi üliõpilane ja maailmakuulus lauljanna valis just Ivari!” rääkis Arne Mikk. “Öeldakse, et paljud on kutsutud, aga vähesed on valitud,” nentis Mikk rõhutades, et Arhipoval on eriline anne talentide avastamiseks ja tutvustamiseks.
Praeguseks on Ivari Ilja esinenud Londoni Wigmore Hallis, Queen Elizabeth Hallis, New Yorgi Carnegie Hallis ja Lincoln Center’s, Washingtonis Kennedy Center’s, Salzburgi Mozarteumis,
Viini Musikvereinis, Moskva Konservatooriumi Suures saalis, Brüsseli Palais des Beaux-Arts’is, Milano La
Scalas, Tokyo Suntori Hallis ja mujalgi koos suurepäraste maailmakuulsate lauljate
Irina Arhipova, Maria Gulegina, Dmitri Hvorostovski ja Elena Zarembaga.
Ivar Ilja vastus küsimusele kui tihti ta väikestes maakirikutes mängib, oli et peaaegu mitte kunagi – võib olla nooruses paar-kolm korda.
Eriline elamus
Pianist kinkis maruliselt aplodeerivale publikule ka ühe lisaloo. Kuigi teadjate jutu järgi ta seda tavaliselt ei tee ning tema enda sõnul “sõrmed said juba niigi suure koormuse”.
“Tänase publikuga tundsin vastastikust kontakti ja sain publikust väga palju inspiratsiooni – see on just see, mis teeb esinejale esinemise väga meeldejäävaks,” ütles Ilja pärast kontserti. Kuigi ta pole varem kordagi Hiiumaal käinud, ütles ta, et tahab igal juhul veel tagasi tulla.
Klassikaraadio peatoimetaja Tiia Teder hindas, et Mänspäe klaveriõhtu oli eksklusiivne igas mõttes: “Kontsertklaver ja Eesti esipianist Ivari Ilja Beethoveni ja
Chopiniga kaugel Hiiumaa ääre peal väikeses puukirikus on iseenesest juba fenomenaal-
ne, kuid see polnud veel kõik. Mulle väga meeldis kontserdi atmosfäär – küünlad kiriku ümber, lillekompositsioonid, loojuva päikese valgus sügispuudel, suve viimne soojus.”
Teder rääkis, et käib palju kontsertidel ja teab “tavalise” kontserdi natuke kohustuslikku igavust, akadeemilist mõõdukat kasinust, kus muusika räägib iseenda eest. “Mänspäe klaveriõhtu oli hoopis teistsugune, eriline sündmus. See oli romantiline õhtu, mis jääb kauaks meelde,” hindas ta.
Seda kinnitasid ka kontserdikülastajad, kes lahkumisega viivitasid ning kirikaia värava ees veel tükk aega muljeid vahetasid.
Kärdla kirik vajab tuge
Mänspäe kontserdi näol oli tegemist jätkusündmusega suvisele ühepäevakohvikule “Kirik keset küla”, millega teadvustati avalikkusele Kärdla kiriku kehva seisukorda ja seda, et kogudus vajab hoone restaureerimiseks toetust. Kunila nentis, et ilmselt on kiriku taastamine pikk protsess ja märkis, et Hiiumaa sõprade seltsi algatused on osa sellest.
Mänspäe kontserdil koguti Kärdla kiriku renoveerimiseks annetustena 500 eurot.