Jälgi meid

UUDISED

Tahkunasse uut tuuleelektrijaama ei tule PARANDATUD

Mart Mõniste
Kolmapäeval viidi erivedudega saarelt minema uue Tahkuna elektrituuliku mastiosa detailid ja tiivikulabad, seejärel kaevas ekskavaator üles vundamendi. Rohukülla jõudis eriveos kell neli sildunud parvlaeva Tiiu pardal.
Hiiu Lehe allikad on öelnud, et kinnistu ostis ära elektri­tuuliku püstitamise vastu olnud lähinaaber või -naabrid, kes seadsid tingimuseks, et mõlemad elektrituulikud demonteeritaks ja minema viidaks. Mõningatel andmetel viidi uue elektrituuliku detailid Saaremaale, kus see on kavas uuesti püstitada.

Plaan kohtas vastuseisu
Augustis kirjutasime Hiiu Lehes OÜ Tahkuna Tuulik plaanist püstitada Tahkunasse nn Valge Ingli kõrvale uus, suurem ja võimsam elektrituulik. Ehitusluba uue elektrituuliku püstitamiseks oli olemas, selle väljastas vald mullu 30. oktoobril.
OÜ Tahkuna Tuulik juhatuse liige Tiit Keldo ütles augustis, et uue masina masti kõrgus on natuke üle 30 meetri ja tiivad vastavalt võimsusele vana masina omadest paar meetrit pikemad. “Uus tuleb põhimõtteliselt samasugune, natuke suuremate tiibadega – uueväärne, ilus tööstusmasin,” ütles Keldo tookord.
Tiit Keldo eile ja üleeile kommentaarideks kätte­saadav polnud.
Kohalikud olid vastu
Planeeringu järgi oli arendajatel kavas Tahkunasse paigaldada Vestas V52, mille rootor olnuks suurem kui senisel, 1997 paigaldatud elektri­tuulikul, mille rootori läbimõõt oli vaid 22 meetrit. Nii pikki tiivalabasid nagu kohale toodi, poleks arendaja kasutusele võtta tohtinud.
Kohalikud elanikud nii suurt töötavat tuuleelektrijaama oma kodu lähedale ei soovinud ja olid selle vastu ning vaidlustasid ehitusloa kohtus. Hiiumaa valla volikogu keskkonna- ja ehituskomisjoni liige Inge Talts ütles, et kohtu otsust veel pole.

23 aastat tagasi Hiiumaa biosfääri kaitseala juhataja Ruuben Posti algatusel 1997. aastal Tahkuna poolsaarele püstitatud 150kilovatise nimi­võimsusega Gendvind 150 oli Eesti esimene kaasaegne tuuleelektrijaam.
Eile päeval oli Valgeks Ingliks kutsutud tuuleelektrijaam, mis seisati 2005. aastal, Tahkunas veel alles.

Veel lugemist:

UUDISED

Tahkuna uue elektri­tuuliku mittepüstitamine läks vallale maksma 51 000 eurot, valla sisekontroll rikkumisi ei leidnud. Aprillis rahuldas Tallinna haldus­kohus Tahkuna tuuliku piirikinnistute omanike kaebuse ja...