Jälgi meid

UUDISED

Suuremõisat ähvardab kaugkütteta jäämine

Foto: Harda Roosna. Toomas Remmelkoore sõnul võivad katlasüsteemid päeva pealt töö lõpetada.
Kümme aastat Suuremõisa lossi ja kortermaju kütnud ettevõtja on valmis vana katlamaja kohe maha müüma, kui leiduks keegi, kel sära silmis ja paks rahakott.

„Kohe!“ on Toomas Remmelkoori vastus küsimusele, kas ta on valmis katlamaja koos kinnistuga uuele operaatorile müüma. Hinna­sooviks 80 000 eurot. Üks ettevõtja käiski juba vaatamas, aga loobus.
Remmelkoor ise ostis katlamaja sarnases olukorras, kus eelmine ettevõtja lihtsalt loobus.
2013. aasta hilissügisel pani operaator Rafik Asadov tollase Pühalepa valla fakti ette, et enam ta tuld alla ei tee ja kogu lugu. Remmelkoor müüs siis 14 hektarit metsamaad, et katlamaja ära osta.
„Mõtlesin, et hea, kui see kulutus tasa tuleb, aga arvan, et seegi ei tule tasa,“ ütles Toomas Remmelkoor.

Teade lõpetamisest
Hiljuti saatis Remmelkoor vallavanemale Hergo Tasujale ja ametikooli haldusjuhile Ille Kivistule teate, et lõpetab 15. mail sooja tootmise Suuremõisas. „Sellistes tingimustes ei ole ettevõtlus jätkusuutlik,“ kirjutas põllumees valda.
Hiiu Lehele ütles Remmelkoor, et katla­küsimus sai päris ametlikult lauda tõstetud juba 15. jaanuaril. Nüüd on varsti kolm kuud möödas ja mingit selgust veel ei ole.
Pühalepa osavalla vanem Liili Eller ütles, et asjaosalised pidasid teisipäeval koosoleku. Mida seal räägiti või milliste lahendusteni jõuti, ei olnud ta eile veel valmis avama.
Remmelkoor imestas, miks teda nendesse aruteludesse ei kaasata. Tema rääkis juba talvel, et kui uude katlasse investeerida, oleks tulnud see jaanuaris-veebruaris ära tellida, et uus katel järgmiseks sügiseks kätte saada.

Uus katel tuleb osta
Kui me kolmapäeval Remmelkooriga Suure­mõisa katlamaja juures kokku saame, on talv jälle tagasi ja langeb laia lund. Katlamaja korsten tossab ja katlakütja Toomas Undu on tööl – tubades on soe sees.
Hetkel küttesüsteem veel töötab, kuid järele­valve sõnul võib see päeva pealt töö lõpetada, parimal juhul aasta-paar vastu pidada. Uus katlasüsteem maksaks sadades tuhandetes eurodes.
Toomas Remmelkoor ise investeerida ei soovi, sest tarbijaid on aastatega vähemaks jäänud. Kaugküttelt on lahkunud kaks Suuremõisa kortermaja ja mitmed korterid. Lisaks trassi suur soojakadu, kolmekordistunud küttepuu hinnad ja kallinenud elektrihind.

Mure klientide pärast
Remmelkoor on eriti mures oma seniste klientide, kortermajade elanike pärast. Just nende südamerahu pärast tuleb kiiresti tegutseda ja leida nendele majadele järgmiseks talveks lahendus. „Mis saab ametikoolist, see on tõsisem probleem ja see tuleb ära lahendada koostöös riigiga,“ ütles ta.
Suuremõisa küla soojusmajanduse arengukavas aastateks 2020–2030 on kirjas, et kaug­küttel oleks Suuremõisas potentsiaali küll, kuid see vajaks suuri investeeringuid, mis ilmselt ei ole jõukohased ei ettevõtjale ega vallale. Selleks, et toetust küsida, eelnimetatud arengukava koostati ja otsiti ka rahastajat, paraku ei sobinud ühegi fondi reeglid kohaliku põllumehe hallatavale katlamajale.

Veel lugemist:

SUVI

Nii ääretult armas on Hiiumaa sel korral. Olen Käina tüdruk. Kõik saare rajad peaksid olema justkui tuttavad, kohati ehk isegi kulunud. Siiski tasub aeg-ajalt...

KIRI SAARELT

Pole ammu trehvanud. Ega see pole ka ime. Külla tulla – minna on päris pikk tee. Meie saared on linnulennult teineteisest nii sajaviiekümne kilomeetri...

GALERIID

Täna, 13. juulil toimus Kärdlas Vabrikuväljakul suvine käsitö- ja omatoodangu laat.

GALERIID

Reedel, 12. juulil, toimus traditsiooniline Hiiumaa Kalurite päev, kus said kokku maitsvad toiduelamused, huvitav meelelahtus, kui ka kodumaa parima muusika!