Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Suurbritannia ankrukivi austuseks

ANNA-MAARJA ROOSNA
Alles see oli kui Suur­britannia pressiuudiste esiotsas ilmusid uhked pildid kodusemais rõivais 96aastase kuninganna Elizabeth II ja verivärske peaministri, konservatiivse partei juhi Liz Trussi käesurumisest Balmorali lossis Šotimaal.
6. septembril ametisse nimetatud nimekaim Mary Elizabeth Trussist oleks kindlasti ka pikemalt rääkida, kuid seekord peatume siiski paar päeva hiljem siitilmast lahkunud 70 aastat väärikalt Ühendkuningriigi krooni kandnud Elizabeth IIst.
Elizabeth II halvenevast tervisest teatati avalikkusele juba 8. septembri hommikul. Arstid informeerisid pere­konnaliikmeid ning meedia kajastas erinevate lähimate pereliikmete helikopteritega Šotimaale lendamist. Kuninganna peatus oma elu lõpupäevadel Balmorali lossis, kaugel põhjas, Šotimaal, mis on väga rahulik oaas võrreldes kuninganna ametliku residentsiga, Londoni kesklinnas asuva Buckinghami paleega.
Kuninganna surmast teavitati rahvast samal õhtul, 8. septembril kell 6.30 kohaliku aja järgi. See on täpselt selline aega muutev sündmus, mille teadvustamist igaüks selgelt mäletab.
Peale kuninganna surmast kuulmist tundus allakirjutanule ilmselge, et kohusetundlik kuninganna ei saanud enne Boris Johnsoni peaministri kohalt lahkumist ära surragi ning valis sobivaks aja kohe peale uue peaministri ametisse nimetamist, mis toimus kõigest kaks päeva enne kuninganna surma! Interneti­avarustes on liikumas videosalvestus
19aastase Liz Trussi, tollal liberaaldemokraatliku parteiliikme kõnest 1994. aastal, kus ta parteikonverentsil kutsub üles monarhiat likvideerima. Nüüd siis surusid nad naeratades kätt ning vimma nende vahel küll näha ei olnud. Eks inimestel on õigus oma põhimõtteid muuta nagu ka parteid.
Kindlasti oli aga palju mõjuvam põhjus Elizabeth II lahkumiseks kalli kaasa Prints Philipi surm eelmise aasta aprillis, mis kuninganna elutahtele ja tervisele ilmselget mõju avaldas. Peale Philipi surma hakkas kuninganna avalikust elust aina rohkem eemalduma, alati kohuse­tundlik monarh jättis vahele sündmusi halveneva tervise tõttu ning suunas enda kohustusi teistele pereliikmetele.
Viimasel ametlikul kohtumisel, ametlikel fotodel ja videos vaid paar päeva enne surma, näeb kuninganna välja igati väljapeetud, terava mõistusega, küll habras, kuid käekott käevangus nagu alati, naeratus suul. Küll toetus ta kepile, kuid 96aastase vanuse puhul ei tundu see kindlasti lõppu ennustava märgina. Kunin­ganna surm ei olnud kindlasti ilm­selge ning tuli enamikele šokina.
Brittide ja maailma ankrukivi
Briti kuninglik perekond sattub pidevalt meediasse üle maailma ning sellega kaasneb ohtralt nii kriitikat kui ka glamuuri imetlust, kohati lausa fanaatilist kuningliku elu jälgimist. Monarhiat kui institutsiooni ning selle ajalugu siin hetkel arutama ei hakkaks, eks on nende riidekapis rohkelt luukeresid. Pigem peatuks Elizabeth II’l kui liidril ja inimesel. Tema rahulik kindlameelsus oli tõeliselt imetlusväärne kesk kogu seda kõmu ja rahvusvahelisi skandaale. Tema väljapeetud peenetundeline huumorimeel, isetus ja tagasi­hoidlikkus. Kuningannaga kohtumisest räägivad paljud kui elu ühest olulisemast sündmusest, kuidas ta siira huviga küsimusi esitab ning endast rääkimise asemel teiste vastu huvi tunneb; enda upitamise asemel tagasihoidlikult teisi teenib – igas olukorras rahu säilitades ja rahvast sellega moraalselt toetades. Kuninganna ei ole kunagi esinenud kõigeteadjana. Vastupidi, ta oli tõeline vastand tänapäeva ennast­imetleva instagrami/ selfi/ blogimise/ isetehtud ekspertide sotsiaalmeedia trendidele.
Allakirjutanu hea sõber, elupõline britt Ryan Mayo, ütles kuninganna surmast Hiiu Lehele kommenteeri andes, et see on tohutu kaotus. Maailm on seeläbi muutunud, kaotades selle ilusa hingega inimese, kes oli kogu rahvusele ja maailmale justkui ankrukivi. Ta tegi kõike teiste heaks, kui vähegi sai, ja jagas armastust ja hoolivust läbi oma humanitaarse rolli Inglismaa kuningannana. “Paljud üle maailma jäävad teda igatsema. Õnnistagu tema hinge, kuninganna Liz.”
Keeruline matuseteekond
Kuninganna kirst läbis pika ja keerulise teekonna kaugelt Šotimaalt Balmorali lossist, kus ta viimased elupäevad veetis. 11. septembril viidi kirst 160 km kaugusel asuvasse Šotimaa pealinna Edinburghi, kus rahvas sai talle austust avaldada.
12. septembril viidi see St Giles’ kate­draali Edinburghis, kus talle avaldasid austust kuningliku perekonna liikmed. Misjärel lendas sark umbes 650 km Londonisse. 14. septembril oli jumalateenistus Buckinghami palees, kust edasi viiakse kirst mõne kilomeetri kaugusele Westminster’i paleesse, kus toimub lühike teenistus ning kogunenud rahvas saab võimaluse kuningannale austust avaldada.
Teekond kulmineerus eile, 19. septembril, kui toimusid kuninganna matused, oli riigipüha ja puhkepäev. Sark viidi Westminster’i kabelisse, kus toimus jumalateenistus ning kunin­ganna lõpetas oma maise teekonna 38 km Londonist läänepool asuvas Windsoris, St George’i kabelis, kuhu ta maeti.

ANNA-MAARJA ROOSNA
hiidlane Suurbritannias

Veel lugemist: