Connect with us

Pääste

Surev metsloom maanteel – mida teha?

MARTIN LAANE
Kui maanteel toimub kokkupõrge (mets)-loomaga, ei tohiks peatumata edasi sõita, juht peaks auto turvaliselt peatama ja selgitama, mis loomast sai. Veel arukam on valida õige kiirus ja olla roolis tähelepanelik, et kokkupõrget vältida.
Reedel, 24. jaanuaril postitas Martin Laane sotsiaal­meedias pildi liiklusõnnetuses hukkunud metskitsest, mille kõrval auto numbrimärk.
Postituses pahandas Laane punase Volkswageni juhiga, kes tema ees sõitis kella poole kuue ja kuue vahel õhtul Käinast Kärdla poole: “Miski 7 km enne Kärdlat jooksid sinu autole ette kitsed ning ühele neist sõitsid sa otsa, aga ei vaevunud isegi mitte kinni pidama, et kontrollida oma autot ja vaadata, mis loomast sai. See loom oleks võinud hinge vaakuda vigastuste käes vaeveldes vist siiamaani põõsa all. Sinu auto numbrimärk on minu käes. Kui kaine mõistus tagasi tuleb, siis ehk märkad et sinu auto esiosal puudub nii numbrimärk kui ka osad iluvõre detailid. Kaine peaga ei saa ju niimoodi kitsele Golfiga otsa sõita nii, et sa seda ei märka. Ole hea võta ühendust, annan auto numbri­märgi tagasi, samas tahaks näha oma silmaga inimest, kes niimoodi käitub. Ettevaatust ning rohkem hoolivust soovides, Martin Laane.”
Kärdla politseijaoskonnast vastati toimetuse järele­pärimisele, et autojuht andis loomale otsasõidust siiski kohe teada ja liiklusregistris on vastav info jäädvustatud.
Eile ütles Martin Laane Hiiu Lehele, et auto omanik võttis temaga ühendust ja numbrimärgi andis ta samal päeval auto Hiiumaa kasutaja kätte, kuid talle ei öeldud, kes oli liiklusõnnetuse ajal roolis.
“Minu mõte teemat algatades oli paljuski see, et sõidetakse peatumata minema ja loom võib haavatuna jääda tundideks virelema ja surma ootama,” selgitas Laane. “Tundub, et teema kõnetas paljusid ja loodan, et mõni inimene mõtleb enne kaks korda, kui gaasipedaali vajutab.”
Mida teha, kui sõitsid otsa (mets)loomale?
Veebilehel autogeenius.ee tuuakse samm-sammult, mida teha, kui on toimunud kokkupõrge (mets)loomaga.
Samm 1: Kui õnnetus on toimunud ning sa pole viga saanud, siis esimene samm on jätta auto turvaliselt tee äärde ning lülitada sisse ohutuled, võimalusel panna välja ka ohukolmnurk. Uuri, mis täpselt toimus ning järgi edasisi juhiseid.
Samm 2: Kui õnnetuses on viga saanud ka inimene, näiteks sina või su kaas­reisija, siis tuleks pärast auto seisma jätmist ka koheselt häirekeskusesse helistada, et saada vajalikku abi. Kui vaja, alusta esmaabiga ise.
Samm 3: Kui keegi reisijatest viga ei saanud, siis tuleks anda teada hukkunud või vigastatud loomast. Selleks tasuks helistada keskkonna­inspektsiooni numbril 1313. Kui viga sai aga väiksem loom, siis tuleks helistada maanteeinfokeskusesse numbril 1510. Kui avarii juhtus aga linnas, mitte maan­teel, siis tuleks ühendust võtta omavalitsusega. Seda tuleks igal juhul teha ka siis, kui loom põgenes ja teda näha pole. Kui looma pole ise võimalik teelt eemaldada, püüa ohutult lähenevate autode tähelepanu saada, et nad hoo maha võtaksid. Kindlasti kanna helkurvesti!
Samm 4: Tee õnnetus­paigast igaks juhuks fotosid, et pärast tõendada, mis täpselt juhtus, kui seda peaks vaja minema.
Samm 5: Nüüd tuleks koheselt kindlustajaga ühendust võtta, et selgitada välja, mida peaksid edasi tegema. On võimalik, et autoga enam liikuda ei saa, seega tuleb see pukseerida. Kui aga autoga saab liiklemist jätkata, siis uuri kindlustuselt, kas seda tohib teha või mõjutab see kuidagi hüvitist. Kohustuslik liikluskindlustus metslooma tekitatud kahjusid ei kata, küll aga kasko. Paljudel seltsidel puudub metsloomaga õnnetuse korral ka omavastutuse osa, seega väga oluline on fikseerida, et just selline õnnetus juhtus.

Veel lugemist:

Uudised

Kõrgessaares 30. aprillil avatava käsitöökaupluse avanud neli naist tahavad enda sõnul poe avamisega järgi uurida, kas Viskoosa on ikka nii arenev koht nagu väidetakse. ...

Digileht

Hiiu Leht 26. aprillil Neli naist avavad Viskoosas poe Osa Käina ajaloost sai kaante vahele Kevadist ürdikuningat tuleb tikutulega otsida Maarjakask astub kadakale kannule...

Uudised

Kolmapäeval  Kõpu poolsaare põhjaküljes Palli – Mägipe piirkonnas ja lõunaküljel Kaleste kandis tuvastatud rannikureostuse eemaldamiseks korraldab Hiiumaa vald talgud. Vabatahtlikud on oodatud appi reedel,...

Uudised

Hiiu Lehe toimetuse poole pöörduti küsimusega, miks saeti Käina lähedal elektriliinide alt maha isegi kadakad, ometigi ei kasva ju kadakas kunagi nii kõrgeks, et...