Märtsikuu viimasel päeval korraldasid Hiiumaa gümnaasiumi 11. klassi õpilased pulmad. Tegemist oli perekonnaõpetuse arvestustööga, kus noored korraldasid kõik algusest lõpuni ise.
Enne pulmapäeva koguti pärimust oma vanematelt ja kuna mitmed lapsevanemad olid abiellunud nõukogude ajal, otsustati lavastada pulmad aastast 1980. Nõnda said noored läbi praktilise kogemuse rohkem teada tollaste pulmakommete kohta.
5 tundi ja 70 pulmalist
Õpilased on ennegi Eestimaal pulmi korraldanud, kuid meie gümnaasiumi ettevõtmine läheb ajalukku tõsiasjaga, et kõik rollid pulmaisast kokkadeni olid jagatud noorte endi vahel. Registreerimine toimus Hiiumaa muuseumi Pikas majas. Sealt liikus pulmarong Ristimäele. Pidulaud oli kaetud Kärdla põhikooli sööklasse. Lavastatud pulmad kestsid ligi viis tundi ja pulmalisi oli 70 ringis. Meeldiv oli näha, et suur hulk osalejaid oli pulmadeks teinud suuri ettevalmistusi – oli ajastukohaseid rõivaid, soenguid ja ka autosid. Pulmalilledeks olid nelgid ning ka õnnitluskaardid kandsid ajastu hõngu.
Suudluse asemel käepigistus
Pikas majas toimunud abielutseremoonia jättis paljudele külalistele sügava mulje. Pruutpaari rolli mänginud noored, Karmen Telvik ja Edgar Liiber, astusid saali Felix Mendelssohni pulmamarsi saatel, mida esitas klaveril Debora Saarnak. Ametnikuks kehastunud Jaan-Martin Ugam luges südamliku kohmetusega noorpaarile ette kõne ja andis edasi parimad õnnesoovid. Korraks tekkis publikus ka mõnus elevus, kui enne jah-sõna ütlemist hakati abieluaktile alla kirjutama. Jaan-Martin suutis jääda rahulikuks ja pärast lühikest mõttepausi jätkas sujuvalt tseremooniaga. Pulmaisa Karmo Kutser ulatas abiellujatele sõrmused, mis olid õpilaste endi valmistatud. Naerupahvaku kutsus pulmalistes esile, kui värsked abikaasad üksteist suudluse asemel hoopis tugeva käepigistusega õnnitlesid. Idee said õpilased Jaanus Kõrvalt, kes oli noortele eelnevalt rääkinud toredatest juhtumitest, millega tema pulmaisa rollis on kokku puutunud.
Pulmarongis spontaanne üllatus
Paarikümnest autost koosnenud pulmarong suundus Kärdlast Ristimäele. Marsruudi pakkus eelnevalt välja Rauno Rand ja pruutpaari proovilepaneku, nuku mähkimise ja puuhalu lõhkumise, viis oskuslikult läbi Oliver Hiius.
Pulmarongis juhtus ka midagi sellist, millest korraldajad ise teadlikud ei olnud. Enne Kärdlasse tagasisõitu peeti pulmarong teist korda kinni – perekond Ülemaantee tegi sellega noortele toreda spontaanse üllatuse. Vastutasuks tõid õpilased neile pulmaautost Hiiumaa limonaadi. Pulmaliste tagasiside järgi otsustades oli pulmarong pulma üks vahvamaid asju. Järgmisel korral soovitati vaid hoida autosid rohkem koos ja pulmamängudega alustada siis, kui enamik pulmalisi sihtkohta jõudnud.
Pidusöögi tegid õpilased ise
Pulmalisi ootas seejärel Kärdla põhikooli söökla. Peopaik oli minimalistlikult, kuid maitsekalt kaunistatud. Laudadel valged linad ja küünlad. Seintel rippusid Kristella Küttimi ja Berit Rajaveeri kätetööna valminud ajastutruud plakatid ja kevadehõngu lisasid kaseoksad vaasides.
Pidulauale olid õpilased valmistanud salati, küpsetanud liha ja kotlette. Süldiga abistas Hiiumaa tarbijate ühistu ning vürtsikilud olid kalapoest Kala ja Võrk.
Köögitoimkonnas tegid suure töö ära Helina Kivi, Andres Aleksander Kase, Julius Mänd, Johanna Aaslepp ja vahetusõpilane Saksamaalt Lea Sophie Schieritz.
Pulmapeole tagasi vaadates võib öelda, et köögitoimkonda, sh laua katmiseks võiks julgelt planeerida rohkem inimesi. Viimased minutid läksid peopaigas väga kiireks ja siis tulid appi Ille Kivistu ja Külli Jesmin.
Pulmavalss ja pruudirööv
Pruutpaar hõikas välja tosinajagu pulmaameteid. Nende kohta olid eelnevalt infot otsinud Marleen Začek ja Nataly Sofie Kiisel, kes olid valmistanud ametikandjatele ka puust medalid. Lauluutsitaja, kõnemehe, pulmatempli, tantsulõvi ja toostimeistri kõrval oli esindatud ka kellamees, lauakatja, aidamees ja pruudivalvur. Viimane jäi oma ülesande täitmisega veidi hätta, sest külalistel õnnestus siiski pruut ära röövida.
Õhtu üks ilusamaid hetki oli, kui noorpaar astus valsisammul külaliste ette. Tänapäeval ei näe just väga sageli, et õpilased peotantsu harrastaks, aga pruutpaar sai sellega kenasti hakkama ja varsti oli tantsuplats rahvast täis.
Laulud, mängud ja pruudipärja lugu
Pulmamängudes oli põhirõhk pruutpaaril. Näiteks pidi värske abielupaar üheskoos sokiaugu kinni õmblema ja kopikaid põrandalt kokku korjama. Elevust tekitas ka see, kui värske abielunaine pidi koorima kartulit, millesse naelad torgatud.
Lauluutsitaja Mark Dmitrovski oli eelnevalt kokku pannud lauluraamatud ja kutsus pulmalisi üheskoos laulma. Lisaks said kõik kirjutada häid soove Markus Martini ja Risto-Sten Teemetsa koostatud pulmalehte, mis oli väga ajastutruu.
Magustoiduks pakuti Valja Aaslepa tehtud imemaitsvat torti, mille valmimiseks olevat kulunud lausa kolm päeva. Lisaks oli õpetaja Aigar Koppel küpsetanud õpilaste seas juba legendaarseks saanud kringli.
Pulmapidu lõppes pruudipärja mahamängimisega ja sellest kombest polnud noored enne väga kuulnudki.
Head emotsioonid ja mõtted edaspidiseks
Pulmaliste positiivne tagasiside ja targad tähelepanekud annavad julgust ja motivatsiooni korraldada ka tulevikus tavapärase õppetöö kõrval praktilisi ühistegevusi.
Seekord oli korraldamisraskus 11. klassi õpilaste kanda, kuid kogu ürituse õnnestumisele aitasid kaasa veel mitmed saare asutused ja vabatahtlikud. Täname muuseumi teadusdirektorit Helgi Põllot, kes pulmamõttest koheselt vaimustus ning jagas väärtuslikku nõu nii õpilastele kui juhendajale. Koostöö pulmade teemal jätkub. Muuseum talletab õpilaste kogutud pulmapärimuse ja annab noortele võimaluse veel korra pulmamänge lavastada. Nimelt on tänavuse muuseumiöö teemaks “Öös on pidu” ja Hiiumaal on plaanis eriprogramm “Hõissa, pulmad!”
Suur aitäh kõikidele õpilastele, abilistele ja külalistele!
Margit Kagadze
juhendaja