Jälgi meid
Tüür bänner

UUDISED

Raamatukoguhoidjad pidasid suvepäevi

Helja Kaptein
Päevad läbi sebivad raamatukoguhoidjad raamatuid täistuubitud riiulite vahel või klõbistavad arvutit. Kord aastas aga tulevad meelsasti kokku, et pidada suveseminari, seekord Käinas.

Käina raamatukogu juhataja Maili Uibo, kes seekordse suveseminari korraldas, rääkis, et maaraamatukogude töötajad on seminaridel üle Eesti käinud juba 30 korda, igal aastal eri maakonnas. Korra, 15 aastat tagasi on suveseminar olnud ka Hiiumaal. “Aastad on kiirelt läinud, toona mõtlesin, et enam ei korralda, aga näed…,” ütles Uibo.

Suvelaagri esimene päev on tavapäraselt töine, teine ringsõidu päev ja kolmas päev enne kojusõitu taas töine. Kava on üldiselt sama igal aastal: natuke meelelahutust, loenguid, kultuuriväärtusi ja maakonna tutvustus. “15 aastat tagasi olid nad ka Hiiumaal ja kuna paljud osalised on samad, tuli valida uued kohad ja tegemised,” ütles Uibo.

Uued ideed

Maaraamatukogude sektsiooni juht Lea Rand Toila raamatukogust ütles, et suve, rpäevad annavad võimaluse kord aastas vabamas õhkkonnas tööasju arutada ning jagada rõõme ja muresid, mis aasta jooksul kogunenud. Seekord kogunesid maaraamatukogude töötajad Hiiumaal Kassari puhkekeskuses.

Rand rääkis, et suveseminaridel saab pildi n-ö laiemaks ehk teada, kuidas elatakse maaraamatukogudes üle Eesti. “Siinses õhkkonnas tekivad ka uued ideed ja arusaamad,” lisas ta ning kinnitas, et suveseminarid on vajalikud. “Kes kord tuleb, see jääbki käima, sest see on ka puhkus lisaks uute teadmiste ja emotsioonide kogumisele.”

Kolmas päev enne ärasõitu on tavaliselt eriti töine, sest siis arutatakse tehtud seadusemuudatusi ja tekkinud mure-kohti.

“Seekord räägime uue raamatukogude seaduse muudatustest ja kuidas see mõjutab meie tööd, siis otsime 2022. raamatukogude teemaaastaks ideid, mida võiks ühiselt teha, et rohkem pildile saada. Veel on teemaks raamatukogu kui kogukonnakeskus, sest aja märk on, et raamatukogudes tehakse ka palju muud ja koos teiste asutuste ja seltsidega,” kirjeldas ta.

Suveseminari viimaseks teemaks oli projekt “Raamatud liikuma” ehk siis soovitakse teha üks ühtne programm raamatukogudele. Sisuliselt tähendab see, igaühe nn kodu-raamatukogu on kogu Eesti raamatukogu. “Töö on aktiivne, mõtted liiguvad ja kuulda on, et saadi häid ideid, mida koju minnes saab ise teha,” võttis Rand tulemuse kokku. “Kaasa võtan sooja üheperetunde ja teadmise, et oleme üksteisele toeks. Igapäevaselt ju ei paista välja, et maaraamatukogud üksteisele toeks on, aga siin tekib ühe pere tunne – saad aru, et mured ja rõõmud on samad.”

Suveseminari sisust

Vastuvõtja, Käina raamatu-kogu juhataja Maili Uibo kiituseks ütles Lea Rand, et programm oli huvitav ja hariv.

Külas käidi luuletaja Ave Alavainul. Aivar Viidik MTÜst Hiiu Öko kõneles Hiiu keele säilitamisest, väljaannetest ja projektidest kohaliku murde-keele säilitamiseks.

Kirjastuse Paljasjalg omanik André Abner tutvustas oma kirjastust, rääkis väljaannetest ja sellest kuidas ta kirjastamise juurde jõudis.

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.

Suuremõisa ja lossi ajaloost kõneles giid Sirje Heinma, Reigi pastoraadi ja Reigikiriku ajalugu tutvustas Naima Kukkur, kes rääkis kohaseostest Herman Sergo romaaniga “Näkimadalad”. Giid Inna Lepik viis raamatukoguhoidjad Sääretirpi ning tutvustas Hiiumaa seltse ja hiidlaste nalju. Külalistele meeldisid ka elamuskeskus Tuuletorn ja Naaditeatri etendus “Meite elu”. Kärdla linnaraamatukogu juhataja Annely Veevo rääkis elluviidud koduloo-projektist, Ain Koor tutvustas Hiiu õlle lugu.

Seekordsel suveseminaril osales 46 inimest ja paljud jäid n-ö joone alla, sest bussi lihtsalt ei mahu rohkem.

Veel lugemist: