Jälgi meid

PÜHA LEPA LEHT

PÜHA LEPA LEHT | Kõlunõmme jaanimängud pole amatööridele

Alustame teemakäsitlust loomulikult Kõlunõmme küla peokava tutvustamisega. Kopeerimine ei ole keelatud. Raske õppustel, kerge Kõlunõmmel, teadis juba vanarahvas. Seiklused on ohtlikud, aga rutiin tappev.

Treening sõnajalaõie otsimiseks | Raido Saar

Sel aastal on kahjuks võimalik tavapärasest lühem jaanipäeva tähistamine, mis kestab ainult reede hommikust kuni teisipäeva õhtuni ehk kokku napp viis päeva. Kõlunõmmele on saabumas hulgaliselt väliskülalisi ja kuulsusi. Anname endale aru, et külaliste ees ei esinda me ainult iseennast, vaid kõiki hiidlasi. Õhtu oluline osa on kindlasti lõkke süütamine, peale mida alustame suupistete mekkimist. Menüü on rikkalik ja sobib erinevate toitumisharjumustega inimestele. Kuna niidame eelneval päeval muru, on pidulaua taimne valik tavapärasest rikkalikum.  

Pärast kerget hoovõttu ja soojendust saavad alguse erinevad meelelahutuslikud tegevused, mis tänavu on eriti suurejoonelised. Näiteks saavad kõik proovida ekskavaatoriga auku või kraavi kaevata.       

Kõlunõmme jaanitulel on väga olulisel kohal tantsud ja mängud. Paljud lugejad ilmselt ei ole kursis ajaloolise tõega, et stepptants leiutati tegelikult Kõlunõmme külas 16. sajandi alguses.  Juhtus see nii, et suurem grupp külamehi pidas jaanipäeva ja kogu seltskonna peale oli kasutada vaid üks välikäimla. Häda kinnihoidmiseks hüpati jalalt jalale. Seda märkas ka külalisena kohalolnud iirlane, kes kaasa tantsis, nähtu mällu salvestas ja kodumaale kaasa viis.         

Teine põhiline tants kannab nime „Kõlunõmme raske rahvatants“. Viime seda läbi kahest osast koosnevas võistluses. Muusika mängima hakates võtab naise sülle ja hakkab tantsima. Naise jalad ei tohi kogu tantsu vältel kordagi maad puutuda. Minu isiklik rekord on kaks tundi ja kuusteist minutit ning selle tulemusega jäin eelmine aasta alles kuuendaks. Võidu noppis saarlane Jörmi (nimi muudetud) tulemusega 17 tundi. Hiljem tema tulemus tühistati, sest ilmnes räige reeglite rikkumine. Nimelt oli Jörmi salamahti kasutanud kumminaist, kelle ta väitis olevat tema abikaasa. Võistluse teine osa on vastupidi. Naine võtab mehe sülle ja reeglid on samad – jalad ei tohi maha puutuda.  

Pidu kestab meil kõigil viiel päeval hommikuni. Päikesetõus on plaanis vastu võtta kastemärjal heinamaal, seal natuke mediteerida, joogat teha ning samaaegselt taastada ka vedelike tasakaal ja keha termoregulatsioon. 

Kõlunõmme kuulsaim mäng kannab nime „Hiiu karu tuleb ja Hiiu karu läheb“. Seda mängitakse kõigil viiel päeval. Mäng on mõeldud ainult Kõlunõmmes karastuse saanud inimestele ning palun ärge seda kodus mitte mingil juhul järele tehke.   

Mängu alustamiseks valatakse suur pesukauss vahuveini täis. Kauss asetatakse ringis istuvate mängijate keskele. Iga mängija võtab kausist kannutäie, joob selle ära ja valab sama koguse koduõlut asemele. Nii kõik mängijad kordamööda. Kui kausis olev vedelik on muutunud pruuniks, hõikab mängujuht: „Hiiu karu tuli!“ Seepeale muutub järjekord ja pärast kannutäie kausist võetud vedeliku ära joomist valab mängija kaussi tagasi kannutäie vahuveini. Kui vedelik muutub taas läbipaistvaks, hõikab mängujuht: „Hiiu karu läks minema!“ 

Karu lahkumist pole ükski Kõlunõmme inimene veel oma silmaga näinud. 

Kokkuvõtteks võib öelda, et kõige tähtsam on hoida üleval hea tuju ja positiivne suhtumine.

 

KÜSITLUS: Mida ootate jaanipäevalt? 

Püha Lepa Leht viis läbi ka temaatilise küsitluse. Küsisime, millised on inimeste jaanipäeva ootused ja lootused?

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.Veskimäe talu lambateraapia

Eldur (kõikide vastajate nimed muudetud), ehitaja Emmastest:

Mina loodan, et tuleks natuke vihma. Kastaks kartuleid ja ka loodust, et need teised oma lõketega saart maha ei põletaks. Pidutseda mulle meeldib. Eelmine aasta, kui hakkasin peojärgselt prügi ära viima, arvasid naabrid, et kolin ära.

Maiu, koduperenaine Kõrgessaarest:

Mina loodan, et vanamees ikka pärast pidustusi koju jõuab. Üks läks aastal 1994 küla jaanitulele ja siiani pole näole andnud. Teine vanamees tuli koju tagasi alles siis, kui naabripere hakkas juba jõuluküünlaid kuusele sättima. 

Ants, kahuriväelane Kõpust:

Mina loodan jaanipäeva paiku kuulata head rahvamuusikat. Peaasi, et hästi valjusti mängitakse. 

Tanel, töötu Kärdlast:

Ostsin endale just uue auto. Vana hea 318 ja rida neli. Jaanipäeva plaanin koos sõpradega auto sees vastu võtta. Väljalaskekollektori peal valmistame  fooliumis grillvorste ja salongis naudime subwooferiga võimendatud stiilset muusikat. Hetkel jaanitulele mineku plaani pole. Lõkke asemel süütame kapotil  kolm teeküünalt ja teeme veebis otseülekande.

Maive, ilmaennustaja Sarvelt:

Tõuseb, langeb, tõuseb, langeb. See pole jaanipäevaaegne ennustatav õhurõhk, vaid meite vanamees, kes viimati peolt koju tuli. Siis sai ta tunda, mida tähendab äikesetorm. Suve tuleb Hiiumaal nautida täiel rinnal, sest depressiooniks kõlbavad  ülejäänud aastaajad. Viimaste aastate trend Hiiumaal on olnud järgnev – talvel kannatame kliima soojenemise ja suvel kliima jahenemise käes. 

Tõnis, lavastaja Pühalepast: 

Jaanipäev on minu jaoks esietenduse aeg. Lõpuks olen lavastajana valmis saanud balletisugemetega tantsulise etenduse „Kormoranide järv“ kolmanda vaatuse. Hetkel käib viimase lihvi andmine. Lavastajana teen ka ise kaasa ühe tähtsaima rolli ja mängin järvepõhjas muda. 

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.Veskimäe talu lambateraapia

Kaevame ekskavaatoriga järve ja samaaegselt on Kõlunõmmel käimas orkestriproovid kahekümne nelja hiiu kandlega üheaegselt. 

Andres, PVO poliitik Hiiumaalt: 

Tänasel suurepärasel jaanipäeva õhtul tahan ma jagada teiega mõningaid tähtsaid mõtteid, sest jaanipäev on aeg, mil me koguneme ümber lõkke, tegemaks midagi olulist, tähistame suve ja sõnajalaõit, sest kes iganes selle leiab, saab midagi väga head, ma olen kindel. Meie riik on nagu see lõke siin ja me peame hoidma seda põlemas, et kõik oleks soe ja valge ja siis me saame kõik koos grillida, sest grill on nagu meie majandus ja kui seda õigesti teha, on kõik rahul ja õnnelikud, aga kui mitte, siis on kõik söestunud ja keegi ei taha süüa. Kas pole? 

Innovatiivne treening sõnajalaõie otsimiseks

Jaanipäevaeelsel täiskuul täituvad Püha Lepa Lehe postkastid küsimustega sõnajalaõie leiualade kohta ning esitatakse ka küsimusi, et kas me viime läbi sõnajalaõie otsimise treeninguid. 

Teades, et hiidlannad vajavad abi, koostasime mõned kuud tagasi professionaalse treeningkava, kuhu koondatud kõik vastused põletavatele küsimustele. 

Kõlunõmmel on sõnajalgade levikualal käimas juba igapäevased treeningud. Treening koosneb kolmest põhiosast – sõnajalgade levikuala leidmisest, sõnajalaõie äratundmisest ja ergonoomilise ja jõudusäästva otsimisasendi kasutamisest õie otsingul. Õie otsing võib vahest kesta tunde ning kõik energiat säästvad harjutused ja kehaasendid on väga kasulikud. Treeninguga on oodatud liituma kõik huvilised. 

Püha Lepa Lehel on heameel teatada, et alustasime koostööd maailmas väga tuntud fotograafiga. Foto treeningult tegi Raido Saar (raidosaar.com) 

 

Veel lugemist:

SUVI

Nii ääretult armas on Hiiumaa sel korral. Olen Käina tüdruk. Kõik saare rajad peaksid olema justkui tuttavad, kohati ehk isegi kulunud. Siiski tasub aeg-ajalt...

KIRI SAARELT

Pole ammu trehvanud. Ega see pole ka ime. Külla tulla – minna on päris pikk tee. Meie saared on linnulennult teineteisest nii sajaviiekümne kilomeetri...

GALERIID

Täna, 13. juulil toimus Kärdlas Vabrikuväljakul suvine käsitö- ja omatoodangu laat.

GALERIID

Reedel, 12. juulil, toimus traditsiooniline Hiiumaa Kalurite päev, kus said kokku maitsvad toiduelamused, huvitav meelelahtus, kui ka kodumaa parima muusika!