Eriolukorra ajal püüavad noorsootöötajad leida viise kontaktivabaks suhtlemiseks noortega, tagasi noortekasse aga igatsevad kõik.
Alates noortekeskuste ajutisest sulgemisest, on keskuse töötajate suurim väljakutse, kuidas kaasata noori kontaktivabalt – Kõrgessaare ja Kärdla noortemaja noorsootöö spetsialistid lahendasid olukorra põnevate väljakutsetega.
Kärdla noortemaja noorsootööspetsialist Pille Sooster ütles, et midagi peab ju noortele korraldama, et nendega ka eriolukorras kontaktis olla. “Kui nad juba kasvõi ühe e-kirja või messengeri sõnumi saadavad, siis on neil võibolla lihtsam suhelda ja rääkida,” ütles Sooster, et võistlus või väljakutse on selleks väga hea võimalus.
“Kui muidu on noored harjunud käima noortekeskustes, otsimas vaheldust kooli- ja kodukeskkonnale, siis nüüd on ainus võimalus teha seda läbi sotsiaalmeedia,” tõdes Kõrgessaare noortemaja noorsootöö spetsialist Vivian Tülp.
Tema sõnul kasvaski nii välja virtuaalse fotojahi idee, mille mõte on pakkuda koolitööde kõrvale huvitavaid ja lõbusaid väljakutseid, milles noored end proovile saavad panna. “Fotojaht on saanud head tagasisidet nii noortelt kui ka õpetajatelt, kes väljakutseid oma õpilastega jagavad,” ütles Tülp.
Tema sõnul on praeguses olukorras, kus sotsiaalmeedia on pungil erinevatest noortele suunatud nõuannetest ja tegevustest, oluline silma paista. “Sellepärast panustan palju aega ka plakatite kujundamisse, et need noorele võimalikult atraktiivsena ja lihtsalt mõistetavana tunduks.”
Ideid uuteks väljakutseteks saab Tülp peamiselt igapäevaelust, eriolukorras käitumisest ning ka noortelt endilt.
Igatsevad noortekeskust
Kui Kõrgessaares toimub fotojaht, siis Kärdla noortemajas meemivõistlus. Sooster rääkis, et uusi väljakutseid mõtleb ta välja koos noortekeskuse nõustaja Merrild Lebiniga. “Midagi enneolematut me ei teinud – kõik teemad on päevakajalised.”
Sooster ütles, et noored kirjutavad ja tunnevad huvi, millal juba noortekeskusesse saab: “Nad igatsevad noortekat väga-väga. Ka ise läheks tööle kohe kui saaks ja mitte homme, vaid viie minuti pärast.” Noortekeskuses kohapeal tahaks ta olla sellepärast, et just seal saab päriselt aru, mida noored tahavad ja vajavad. Sotsiaalmeedia on küll võimalus suhelda, aga seal ei näe ehedat emotsiooni ega saa otsest tagasisidet. “Sotsiaalmeedia vahendusel võid saata küll naerumärke, aga sa ei tea kunagi, milline emotsioon päriselt selle taga on,” ütles Sooster.
Ta julgustab siiski nii noori kui ka lapsevanemaid nendega ühendust võtma, helistama ja kirjutama, kui nõu tarvis, aga ka lihtsalt suhtlema.
Hoolimata sellest, et noortekeskused on eriolukorra ajaks suletud, jätkuvad ka noorte nõustamised, infot leiab veebilehelt https://padlet.com/kardlank/k2rdlank
Hea võimalus koolitusteks
Kirjutan Tülbile teisipäeva ennelõunal, et uurida nende fotojahi kohta. Ta lubab vastata hiljem, sest on parasjagu veebikoolitusel.
“Meil on praegu palju erinevaid e-koolitusi ja vebinare. Hästi mõnus, et Merle [Salusoo] muudkui otsib meile koolitusi ja tegutseb selle nimel, et oleksime kogu aeg kursis, mida teised teevad,” rääkis Sooster. “Mina näiteks osalesin praegu laagrikasvataja koolitusel ja saan selle läbimisel ka tunnistuse. Loodan, et suvel saan juba mõnes laagris osaleda.”
Peale ümberkorraldusi tänavu 1. jaanuarist on Hiiumaal viis noortekeskust: Kärdlas, Käinas, Pühalepas, Emmastes ja Kõrgessaares. Valla noorsootöö koordinaator Kristel Pisa täpsustas, et Emmastes ja Pühalepas on noortekeskus koos kohaliku vaba aja keskusega, varasem Hiiumaa noorsootöökeskus aga likvideeriti.