Hiiumaa gümnaasiumi noored langetavad valimistel oma otsused teadlikult ja need, kes tunnevad end mitte piisavalt kursis olevat, hääletama ei lähe.
Hiiu Leht uuris Hiiumaa gümnaasiumi noortelt, kas nad plaanivad kohalikel valimistel oma hääle anda, mille põhjal nad oma valiku langetavad ning kas nad lähevad valimisjaoskonda kohale või e-hääletavad. 23 vastanust 16 ütles, et osaleb hääletamisel.
12a klassi õpilane Taaniel Palmiste rääkis, et ta kavatseb kindlasti valima minna, sest leiab, et ise häält andmata pole tal hiljem õigust omavalitsuse puudujääkide üle nuriseda. “Demokraatlikus riigis võiks parim selguda ikka rahva arvamuste kombineerimisel,” ütles Palmiste.
Kuna tegemist on Palmiste esimese hääletamisega, kavatseb ta minna valimisjaoskonda kohale. “Arvan, et see on tore traditsioon, mida võiks hoida. Nii, nagu loeme raamatuid või kuulame vinüülplaate,” rääkis Palmiste.
Palmiste sõnul langetab tema oma otsuse maailmavaate järgi. “Tore oleks otsuseid vastu võtmas näha enda moodi mõtlevaid inimesi. Lubadustel on ka oma roll, ent minu jaoks on tähtis kandidaadi üleüldine inimlikkus. Õiged inimesed kiirgavad õiget energiat. Eelistan alati poliitikuid, kellest õhkab siirust ja soojust.”
Palmiste klassiõde Harriet Sammal plaanib samuti oma hääle anda. “See on kodanikukohus ja vastutamine tuleviku eest,” ütles Sammal. Ka Sammal plaanib hääletada valimisjaoskonnas.
“Langetan oma valiku varasemalt nähtu ja maailmavaadete põhjal,” rääkis Sammal.
Hiiu Lehe küsimustele vastanud noored langetavad oma valiku enamasti kandidaatide valimislubaduste ja maailmavaadete põhjal.
Osa vastanuist plaanib hääle anda tuttavale inimesele valimisnimekirjas.
Oma valiku tegemisel peavad noored oluliseks ka seda, kuidas kandidaat end varasemalt kehtestanud on.
Nii Palmiste kui ka Sammal aga ei poolda valimisea langetamist. “Tunnen juba enda pealt, et ma pole igas valdkonnas nii küps ja teadlik oma arvamuse avaldamiseks. Arvan, et minust noorematel on see teadmatus veelgi suurem,” sõnas Palmiste. “Kahe aastaga muutub inimene palju,” ei poolda ka Sammal valimisea langetamist.
Noorte sõnul jõuab valimiste ja kampaaniate info nendeni peamiselt sotsiaalmeedia vahendusel.
Sammal ütles, et tema käis ka noortele mõeldud debatil, kust sai palju infot valimiste kohta. “Debatil sain väga hea ülevaate toimuvast,” kinnitas Sammal.
Palmiste debatil ei käinud, aga ütles, et on ise teinud eeltööd ning uurinud kandidaatide ja valimislubaduste kohta.
Varasemalt on neile mõned kindlad kandidaadid silma jäänud ja mõned figureerivad igal pool, samas on neid, kellest ja kelle lubadustest pole noored kuulnudki.
16 esmakordsest hääletajast kümme ütles, et annab oma hääle valimisjaoskonnas ning kuus e-hääletab.