Mall Nukke (56) maalide näitusel Nelja Nurga Galeriis ripub ühel seinal jänesemaskiga tegelane, kes justkui ütleb, et vastasseintel olevaid süngevõitu pilvi saab-võib-tuleb vaadata erineva pilguga.
Kui eelmise nädala neljapäeval Nelja Nurga Galeriisse sisse astusin, et vastülespandud näitust “Õhk” vaadata, märkasin kohe ukse kõrval seinal kummalist jänesemaali. Esmalt tundus see ootamatu, sest pähe ei tulnud ühtki seost jänese ja õhu vahel, ka mitte jänese ja tumedates toonides pilvede vahel, mis olid teistel maalidel. Jänes aga paistis end tundvat hästi, vaatamata sellele, et näituse avamisele tulnud publik seisis ta poole seljaga. Siiski – nad kõik vaatasid saali keskele, kus galerii eestvedaja, klaasikunstnik Kalli Sein näituse avatuks kuulutas ja sõna graafikust maalikunstnikule Mall Nukkele andis.
Nukke sõnul hakkas ta näitusesaalis olevaid maale maalima eelmise aasta kevadel “kui hakkas pihta see kohutav koroonaaeg”. Kuna ta töötab Tallinna tehnikakõrgkooli arhitektuuriinstituudis, siis tuli tavapärane õpe kiiresti üle viia distantsõppe vormi ning see oli aeganõudev ja stressirohke. Oma suhtumise väljendamiseks maalis ta enda autoportree ja pani endale pähe pikakõrvalise maski, mille oli mõned aastad tagasi Austraalias ostnud. “Asjad paistavad erinevalt, kui neid läbi erinevate prismade või erinevatest vaatenurkadest vaadata,” lausus ta selgituseks.
Pilk taeva poole
Pilvemaalidel on Hiiumaa taevas, ühe erandiga. Kunstnik on mitmel suvel pildistanud Hiiumaa kohal olevat taevast Saaremaa põhjarannikul asuvast Metskülast, otse üle mere. “Mulle tundus, et meeleolu nendel piltidel läheb kokku koroona-meeleoluga ja mu enda meeleoluga,” rääkis ta ja lisas, et pilvi meeldib talle vaadata, sest see puhastab hinge ja pilku ning aitab mõtteid koguda.
Maalides üritas ta mõtted kõrvale jätta ja kanda pildile abstraktsed emotsioonid, mida ta endas pilvi vaadates tabas. Imestusega pani ta tähele, et mõned pildid tulid sini-must-valged. Need said hiljem ühisnimetuseks “Pilveriik”. Pilt, millel kaks pilve kokku said, on “Kohtumine”. Kunstnik möönis, et need on lihtsad teemad, aga talle meeldis neid maalida, ateljees nendesse süveneda, pikalt üht maalida ja siis järgmise võtta. “Olin vaba ega mõelnud sellele, et ei saa tööl käia, samuti sain sel ajal eemale muremõtetest oma õpilaste pärast,” meenutas ta.
Ehkki ümbritsev keskkond on Nukke loomingus – näiteks kollaažidel, installatsioonidel, supergraafikas ja maalidel ühel või teisel moel kohal olnud, siis viis pilvede jälgimine teda kindlale taipamisele, kui vajalik on me olemasolu jaoks see, mida me ei näe ega saa katsuda. “Puhas õhk on elutähtis, aga see võib olla ka ohuallikas,” tõi ta esile vastuolulise tõdemuse.
Pilvesarja viimane maal sai valmis tänavu kevadel ja selle nimeks on “Plärts”, sest ühtäkki lennutas käsi valmivale maalile portsu värvipritsmeid. “Olin vist liiga korralikuks läinud,” tõlgendas kunstnik juhtunut. Nüüd on Ruhnu taevast kujutaval pildil värvilised “objektid”.
Näitusel olgu ikka mõte
Varasemate näituste nimekiri Mall Nukke kodulehel on pikk. On olnud aastaid, kui tal oli kaheksa personaalnäitust aastas. Ta möönis, et on viimastel aegadel mõnel aastal näituse koguni tegemata jätnud, siis aga jälle teinud rohkem. “Vanasti oli mul palju rahutust ja auahnust, aga nüüd mõtlen rohkem nende asjade üle, mida öelda tahan.”
Nelja Nurga Galerii näitus lahti, valmistub Mall Nukke järgmiseks personaalnäituseks, mis on plaanis avada novembris Tallinnas, Draakoni galeriis. Seal esitleb ta oma kollaaže ja suureformaadilisi õlimaale. Ka need tööd puudutavad keskkonnamuutusi, keskmes on piirid meie ümber – kus need on vajalikud ja kus mitte.
“Varem ütlesin, et mulle loodus meeldib, nüüd aga muretsen tema pärast,” lausus ta mõtlikult. Sel suvelgi nägi ta lähedalt, kuidas tavapärane olukord kiirelt ebatavaliseks muutus, kui Kesk-Eesti kaevudest põua ajal kadus vesi. Majapidamistes läksid kaevupumbad katki, ei jätkunud joogivett, aiad jäid kastmata. Taolist olukorda ei ole seal enne kogetud ja see oli hirmutav.
“Selliseid märke ei saa tähelepanuta jätta,” on Nukke kindel ja ütleb, et ei mõista neid, kes arvavad, nagu saaks kuskil maanurgas “oma mullis” olla ning mitte välja teha sellest, ms mujal toimub. Ta tunnistas, et kogu aeg kripeldab temas küsimus: “Mida me tegime, et loodus meie peale vihastas?”
Näitust “Õhk” saab vaadata 25. septembrini NNG lahtiolekuaegadel reedeti ja laupäeviti, kell 11 kuni 15.