Hiiumaa kalastajad on üldiselt seaduskuulekad, kuid igaks juhuks tuletab keskkonnainspektsiooni töötaja Viljar Varblane meelde, et lähiajal hakkavad kehtima nii mõnedki püügikeelud ja -piirangud.
Keskkonnainspektsioon tuletab kõigile kaluritele ja kalastajatele meelde, et 15. veebruarist algas igaaastane lestapüügikeeld, mis kestab 15. maini. Lesta kaaspüügi tingimusi reguleerib Euroopa Liidu nõukogu määruse (edaspidi EÜ) nr 2187/2005 artikli 18a lõikes 2 sätestatu.
Haugi püügikeeld kestab meres 1. märtsist 30. aprillini. Siseveekogude jäävabas vees on keelatud haugi püüda 15. märtsist 10. maini.
Lisaks eeltoodule algab jõesuudmete 500 m merealas 1. märtsist 31. maini kestev igaaastane kalapüügikeeld (kirjeldatud kalapüügieeskirja lisas 3) .
Hiiumaa rannikumeres on esinenud probleeme nakkevõrkude püügile asetamisega. Alati ei ole kinni peetud kalapüügieeskirja nõudest, mis reguleerib seda, kui kaugel peavad nakkevõrgud või nakkevõrgujadad üksteisest asetsema. Juhime tähelepanu sellele, et nende kaugus peab olema vähemalt 100 m.
Tuletame kalapüüdjatele meelde, et meritindi- ja räimepüügil peab nakkevõrgu silmasuurus olema 24–40 mm. Välja arvatud meritindi, räime ja EÜ nr 2187/2005 III lisas nimetatud kalaliikide püügil on keelatud kasutada nakkevõrku, mille silmasuurus väiksem kui 70 mm (vanemas mõõdustikus 35 mm).
Unustada ei või ka seda, et püügivahendite tähiseid on lubatud veekogus hoida üksnes koos veekogus olevate püügivahenditega ja nende märgistus peab võimaldama kohapeal (veekogul) või kalapüügiloa väljaandja juures loa omanikku kindlaks teha.
Kalastuskaardi alusel toimuval püügil on püügivahendi märgistuseks kalastuskaardi omaniku isikukood.
Kutselised kalurid peavad teadma, et kalapüügiõigus tekib neil siis, kui kalapüügiluba on põllumajandusministeeriumist välja võetud. Sageli arvatakse, et kui tasu on makstud ja loa väljastamise otsus käes, siis tekib justkui automaatselt õigus püüda kala kutseliste kalapüügivahenditega. Nii see siiski ei ole.
Harrastuskalastajad peavad oma püügiõiguse tõendamiseks kaasas kandma isikut tõendavat dokumenti ja alla 16aastased kalastajad õpilaspiletit. Harrastuskalastajad ja õngega püüdjad peavad arvestama sellega, et kalapüügiseaduse kohaselt ei ole neil õigust kala müüa. Niisamuti ei tohi harrastuspüüdjatelt kala osta.
Kalapüüdja peab teadma, et lõhe alammõõt on 60 cm (L) ja 55 cm (l) ning meriforelli alammõõt 50 cm (L). Kalade alammõõdud on ära toodud kalapüügieeskirja lisas 5 ja EÜ nr 2187/2005 IV lisas.
Hiiumaa kalurid ja kalastajad on üldiselt seaduskuulekad. Rikkumiste arv on aasta aastalt vähenenud. Kahjuks tuleb väiksemaid ja suuremaid rikkumisi mõnikord siiski ette.
Keskkonnainspektsioon tuletab meelde, et üheskoos jõuame alati rohkem. Kutsume inimesi üles keskkonnaalastest rikkumistest julgemalt teatama valvetelefonile 1313. See on meie kõigi huvides.
VILJAR VARBLANE
keskkonnainspektsioon