Hiiumaa muuseumi Pikas Majas võib praegu näha väljapanekut Hiiumaa esimeste naisfotograafide töödest. Kui esimene tuntud naispildistaja oli sõjaeelsetel aastatel päris kohalik Kärdla elanik Elisabeth Norvit (Nurmik), siis teine daam oli Kärdla kalevivabriku meistri Paul Fendti abikaasa Helene Fendt.
Minule meenutasid proua Helene väljapandud fotod mõningaid seiku oma poisikesepõlvest. Eeskätt seda, et polnud need vabrikusaksad sugugi uhke olemisega, vaid üsnagi aldid n-ö lihtrahvaga suhtlema. Meie pere igatahes sai Fendtidega headeks perekonnatuttavateks.
Minu isa Gustav Voole (1891–1955) oli diplomeeritud ehitusmaaler. Kui Kärdla vabriku värvimeister Paul Fendt oma maja juures maalrikätt vajas, saadigi kaubale. Pealegi aitas meestel omavahel vabalt suhelda, et minu isal oli (peale eesti ja hiiu keele) suus ka saksa ja vene keel. Headeks tuttavateks said ka naised omavahel – proua Helene ja minu ema Elviine (1896–1978). Olid nad ju ka üheealised.
Oli 1937. aasta november ja mina seitsmeaastane.
12. novembril kinkis ema mulle väikese õekese, kes sai nime Olvi. Fendti perel endal lapsi polnud. Seepärast oli proua Helenel rõõm vastsündinu ristiemaks saada. Küllap võisid minu isa-ema sellest mõningat uhkustki tunda.
Loomulikult soovis fotograaf Helene end ristiema rollis ka pildil jäädvustada. Nii sündis foto, kus Helene Fendt vastsündinut süles hoidmas. Nagu mu ema hiljem meenutanud, olnud ristiema last süles hoides kergelt närvis, et kas ikka oskab hoida last nagu vaja. Palju aastaid seisis see pilt meie perefotode seas aukohal. Pagana kahju, et nüüdseks on see kaotsi läinud.
Mul jäi teadmata kuidas foto tehti – kes pildistas? Kas proua Helene sättis aparaadi n-ö puki otsa ja tuli ise objektiivi ette või pildistas abikaasa Paul? Samuti ei tea, kas pilt tehti Fendtide juures Kärdlas või Hellamaal meie kodus.
Teadaolevalt oli sõjaeelsel perioodil Hiiumaal harrastusfotograafe mitmes paigas. Meil Pühalepa kandis tegeles sellega aktiivselt Värssu küla mees Johannes Roos.
Ise olen fotohuviline olnud läinud sajandi viiekümnendatest aastatest peale. Mõnda aega tegutses meil Kärdlas ka fotoring. Õppisime tundma fotokunsti toonaseid võimalusi, korraldasime näitusi. Osalesime ka fotoklubide vabariiklikul üritusel.
Aastakümnete jooksul olen teinud tööalaseid pilte lugematul arvul. Tundide viisi pimikus ja pilte lehes trükkimiseks ette valmistades. Ajalehe jaoks tehtud piltide saatus on erinev. Mõni klõps on tehtud lihtsalt kirjutise illustreerimiseks. Samas võib pilt olla lausa ajaloolise sündmuse jäädvustus. Samuti nagu leidlik ja meisterlik foto on tõeline kunst.
VALTER VOOLE