Connect with us

Uudised

Loovkirjutamise töötuba “Õnnelaps” Hiiumaa M­uuseumis

Karoliina Kreintaal
Teisipäeval, 26. juulil juhendab Berit Kaschan Hiiumaa Muuseumis kirjutamise töötuba “Õnne­laps”, mis annab võimaluse taas­avastada lapsepõlve loov­kirjutamise kaudu.
“Iga laps, kui ta siia ilma sünnib, tunneb ennast täieliku võitjana – jess, ma sündisin, ma olen elus!” ütleb luuletaja ja terapeut Berit Kaschan. “See on üks võimas hetk, mil tunneme, et oleme saanud kõik, mida iganes soovisime ja täiesti täiuslikud.”
Loovtegevus ja kirjutamine on tema sõnul väga hea vahend, kuidas seda tunnet taasluua ja lubada ligi ka hilisemas elus.
Biblio- ehk kirjandusteraapia vastu hakkas Kaschan huvi tundma loovkirjutamise töötubades osaledes ja märgates, kuidas kirjutajates kerkib protsessi käigus pinnale väga tugevaid emotsioone. Tihti juhtub, et hakkad kirjutama ühest, aga jõuad välja hoopis teise asjani. Me ei pruugi ise olla üldse teadlikud, milliseid kogemusi kirjutades läbi töötame. Läbi kujundi või karakteri kirjutamine annab ka mõnusa turvalise distantsi, et tegeleda asjadega oma elus, mida igapäevaelus lubada ei saaks. Berit usub, et iga kirjutatud romaan on vähemalt sama palju andnud selle autorile kui lugejale. Mõnikord võibolla autorile isegi rohkem.
“Kirjutamine on vägev praktika ja käivitab seoseid, mis mõnikord on täiesti ootamatud. Kui osata seda märgata ja suunata, võib see aidata kaasa kirjutaja eneseleidmisele ja sügavuti minemisele.”
Ja ka vastupidi – kui hakata emotsioonide suunamise asemel kritiseerima, mõjub see protsessile kahjulikult. Kaschani töötoad on täiesti kriitikavabad ja arutelu toimub teraapilises võtmes.
Ta on juhendanud teraapilisi gruppe, kus inimesed lahendavad ilukirjanduse ja arutelude toel mingit keskset küsimust või teemat, ent see ei tähenda, et alati peab kirjutamisest kasu saamiseks olema mingi suur trauma, mida lahendada. “Lapsepõlv on võimas jõuallikas igal juhul,” ütleb ta veendunult. Loovuse kasutamine on turgutav, tervistav, tõstab meeleolu ning toob ellu mängulisust ja uusi ideid – see on tervisele kasulik.
Hiiumaa Muuseum pöördus Beriti poole pärast “OP!”-i saadet, kus ta rääkis, kuidas lapsepõlvele mõtlemine tuletab meile meelde selle osa meie isiksusest, mis lapsena oli meis hästi aktiivne, ent elu käigus on tuhmunud. “Ja siis meil tuleb meelde – oo, ma olen ju selline inimene ka olnud!”
Töötoas loetakse ja arutletakse alustuseks lapsepõlve­teemaliste tekstide üle, seejärel püütakse neid ka ise luua. Jutuks tuleb, kuidas kujunevad olulised mälestused ja kuidas (ilukirjanduse) lugemine ja kirjutamine terve elu vältel enda hea enesetunde eest hoolitseda aitab. Töötoas osalemiseks ei pea olema eelnevat loov­kirjutamise kogemust. Kaasa võtta võiks mõnusa märkmiku ja mugav kirjutusvahendi.
Berit Kaschan on luuletaja ja kirjutamise juhendaja, kes on kirjutamisgruppe juhendanud 2018. aastast. Kaschan on ka kolme luulekogu autor “Ma naeran magades” (2016), “Hommikune vahetus” (2019) ja “Täna piisab vähesest” (2022).
Loovkirjutamise töötuba on teemakohane täiendus Hiiumaa Muuseumis avatud näitusele “Lapsepõlves…”

Veel lugemist:

Uudised

Kõrgessaares 30. aprillil avatava käsitöökaupluse avanud neli naist tahavad enda sõnul poe avamisega järgi uurida, kas Viskoosa on ikka nii arenev koht nagu väidetakse. ...

Digileht

Hiiu Leht 26. aprillil Neli naist avavad Viskoosas poe Osa Käina ajaloost sai kaante vahele Kevadist ürdikuningat tuleb tikutulega otsida Maarjakask astub kadakale kannule...

Uudised

Kolmapäeval  Kõpu poolsaare põhjaküljes Palli – Mägipe piirkonnas ja lõunaküljel Kaleste kandis tuvastatud rannikureostuse eemaldamiseks korraldab Hiiumaa vald talgud. Vabatahtlikud on oodatud appi reedel,...

Uudised

Hiiu Lehe toimetuse poole pöörduti küsimusega, miks saeti Käina lähedal elektriliinide alt maha isegi kadakad, ometigi ei kasva ju kadakas kunagi nii kõrgeks, et...