Connect with us

Uudised

Leinapäeval koguneme Lehtmas

Täna möödub 81 aastat juuniküüditamisest. Sel puhul korraldab Naiskodukaitse mälestuspäeva “Ma ei unusta Sind!” ja naiskodukaitse esindajad seovad 14. juuni leinapäeval Eesti raudteejaamadesse leinalindid juuni­küüditamise ohvrite ja kõigi repressioonide tõttu kannatanute mälestuseks.
Hiiumaalt viidi küüditatud, peamiselt naised ja lapsed, kodusaarelt minema laevaga Lehtmast. Seepärast kutsub Vabadusvõitlejate ja represseeritute Hiiumaa ühing leinapäeval Lehtma sadamas asuvale küüditatute mälestus­märgile lilli tooma ja küünlaid süütama. Sündmuse algus Lehtmas on kell 15.
Ühingu juhatuse liige Helve-Esta Sillamaa ütles, et peale seda minnakse koos kohvilauda vestlema, et 81 aastat tagasi toimunust rääkida. “Peaksime rohkem repressioonidest rääkima, seda just tänases ärevas olukorras,” tõdes Sillamaa.
14. juunil 1941 küüditasid Nõukogude Liidu okupatsiooni­võimud üle 10 000 eestimaalase, et likvideerida moraalne, füüsiline ja õiguslik vastupanu okupantide režiimile. Vaenlaseks tembeldati kogu vastupanu osutav elanikkond. Paljud aktiivsed ja isamaalised inimesed, kes olid eelneva 20 aasta jooksul andnud oma panuse parema Eesti loomisele, hukati 1942. aastal jõustunud surmanuhtluse otsuse alusel kaugel Siberis.
Naiskodukaitse esinaise Airi Toominga sõnul on hirmutav, et 81 aastat tagasi toimunule saab tõmmata paralleele tänase maailmaga. “Me ei tohi unustada, et minevikus toimunud koledused võivad taas korduda. Valus on kuulda lugusid ukrainlastest, kes on vägisi oma kodudest viidud ja läbi raskete emotsionaalsete ja füüsiliste vintsutuste jõuavad meie piirile, vaba maailma künnisele. Need on inimesed, kes ei soovi muud, kui elada iseseisval ja vabal maal. Nagu meiegi praegu ja nagu juuniküüditamise ohvrid 81 aastat tagasi,” ütles Tooming.
70 raudteejaama Eestis, kokku 1630 meetrit leinalinte. Balti jaamas lehvivad lisaks leinalintidele Ukraina lipu­värvid. 81 aastat tagasi toimunud tragöödia toimub praegu Ukrainas.

HARDA ROOSNA

Veel lugemist:

Uudised

Kaks Kärdla perearsti, doktor Meeli Paesüld (66) ja doktor Lia Prigoda (67) loobuvad praksisest 1. juunil 2023. Perearstil tuleb nimistust loobumisest kuus kuud ette...

In Memoriam

Jõulude ajal lahkus 79. eluaastal raske haiguse järel nimekas Hiiumaa ettevõtja ja ühiskonna­tegelane Mati Nurs. Tema näol kaotas Hiiumaa ühe mõjukama mehe, kes läbi...

Elu

Simo (32), Annamaria (36), Henri (7) ja Arabella (5) Venski kolisid Hiiumaale lõppeva aasta kevadel. Võiks öelda, et hüppasid pea ees tundmatusse, sest kindlat...

In Memoriam

„Igavest Valgust, armas sõber!“ ütleb Hirmuste küla mees Erkki-Sven Tüür, mälestades omaküla meest Riho Sibulat, kes pühapäeval taevastele lavadele suundus. „Riho enneaegne lahkumine on...