Connect with us

Pääste

Lapsed teevad häid hädaabikõnesid

Rahvusvahelise 112 päeva puhul korraldab häirekeskus Tallinnas sündmuse, kus teiste seas tänatakse ka häid hädaabikõnesid teinud lapsi. Hiiumaalt on tänupeole kutsutud Hiiumaa gümnaasiumi 11. klassi õpilane Liisi Klee (17) koos perega.
“Lapsed ja noored teevad nimelt tõepoolest väga häid 112-kõnesid, sageli on nad selles paremad kui täiskasvanud,” märkis häirekeskuse meediajuht Keiu Virro.
Sel aastal on tänupeole kutsutud ka üks Hiiumaa pere­kond. Nimelt läks ühe pere kuuris põlema elektrikapp, tütar Liisi helistas numbrile 112 ja kutsus abi ning selle aja jooksul kutsus ohtliku koha lähedalt eemale ka oma ema, kes seal toimetamas oli, võttis Virro sündmuse sisu kokku.
Häirekeskuse saadetud kõne­failis on kuulda, kui rahulikult Liisi küsimustele vastab, kui täpselt korraldusi edasi annab ja kui kõne lõpu­poole ütleb numbrilt 112 vastaja: “Jaa, päästjad on teie poole teel. Juba sõidavad,” vastab Liisi rahulolevalt: “Oli tark helistada hädaabinumbrile.”
Liisiga me eile jutule ei saanud, sest ta oli parajasti koolis. Liisi ema Ly Klee aga rääkis, et tegelikult juhtus kõik see vanaema juures, kellele nad olid külla läinud. Oli suur juhus, et nad olid vanaema juures just siis, kui elektrikapp põlema süttis ja tõeline õnneasi, et tuul suitsu kohe akna alla tõi ja toasolijad seda märkasid. “Oleks tuul teisele poole olnud, poleks me ehk enne näinud kui kuur juba leekides,” nentis Ly Klee.
Kokkuvõttes polnudki kahjud tema sõnul väga suured, sest päästjad tulid ruttu ja elektrikapp ei olnud kuuri seina külge kinnitatud – nii jäi kuur alles ja põles ainult elektrikapp.
Ly Klee rääkis, kuidas palus tütrel helistada häirekeskusele 112 ja läks ise uurima, miks kuurist suitsu tuleb.
“Mina seda kõnet ei kuulnud, sest toimetasin kuuri all ja üritasin sealt päästa, mida õnnestub, aga andsin talle käsu päästeteenistusse helistada,” rääkis Ly Klee. “Hästi palju oleneb sellise kõne puhul ka päästekorraldajast, kes kõne vastu võtab,” märkis ta ja meenutas, kuidas ta ise kord kiirabi välja kutsus: “Minule ütles ta kohe – päästeauto sõitis välja, aga räägime veel.”
Lapsed kuulavad küsimusi ja järgivad juhiseid
Häirekeskuse 112 teenuse juht Heiko Leesment ütles, et lapsed on suurepärased häda­abikõnede tegijad: “Seda on tuvastanud ka Häirekeskuse koostööpartner Tiit Hennoste oma Tartu ülikooli keele­uuringute meeskonnaga. Kui täiskasvanud soovivad end pigem suhtluses kehtestada, siis lapsed on kõnes paremini juhitavad. See tähendab: nad kuulavad paremini küsimusi ja järgivad instruktsioone. Laste kõnesid hädaabinumbrile ei ole palju, aga neid on. Lapsed on väga hästi kursis 112 numbri olemasoluga ja teavad, et siit saab abi, kui on vaja politseid, päästet või kiirabi kutsuda. Häirekeskus on kümne tegutsemisaasta jooksul pööranud palju tähele­panu lastele, kes on meile tänuväärsed partnerid. Lisaks abivajajate aitamisele harivad nad kodudes ka oma vanemaid ja vanavanemaid. Sellise nügimise abil on ka nende lähedased teadlikumad ja tähelepanelikumad abi kutsumises.”

Veel lugemist:

Uudised

Maa-amet teatas äsja, et Eesti sai sünnipäeva eel 95 saare võrra rikkamaks. Ka Hiiumaa ümbrusesse on lisandunud kümmekond väikest saarekest, laidu – näiteks Hagaste...

Digileht

Hiiu Leht 27.veebruaril Kassari ei saanud saareks tagasi Kaks hobust jäid auto alla Kaheksa kirja Eestile Hiiumaal vaid 5 Venemaa kodanikku

Politsei

Hellamaa külas juhtus eelmisel kolmapäeval õnnetus, kus aedikust välja pääsenud ja sõiduteele jooksnud hobustele sõitis otsa auto. Kärdla politseijaoskonna juhi Moonika Raudsepa sõnul mõlemad...

sport

Hiiumaa hobusel Mister Tondil jäi Al Ula kõrbes 120 km pikkune teekond küll lõpuni läbimata, kuid treener on tulemusega rahul. Mister Tondiga sõitis kõrbes...