Jälgi meid
HL jõulukampaania bänner

UUDISED

Kuunar Triinu masti alla pandi münt

Eesti Meremuuseum püstitas omal ajal Saaremaal valmistatud purjelaevale Triin masti ja asetas selle alla mündi.
Masti alla pani mündi Eesti Meremuuseumi nõukogu esimees, TTÜ mereakadeemia rektor Roomet Leiger vana laevaehitustraditsiooni järgi.
Masti paigaldasid Peeter Bõstrov ja Mart Liinat.
Bõstrovi sõnul demonteeris ta masti aasta tagasi seoses Paksu Margareeta renoveerimis­tööde algusega ning monteeris masti ka tagasi. Masti lahtivõtmise käigus tuli tal kõik osad märkida. Pärast seda käis mast ära puhastuses ning aasta hiljem pandi mast uuesti tagasi.
Mastile kinnitatakse ka puri
“Tööde käigus paigaldasime lakke konksu ja selle külge terastrossi, mis ootas meid pool aastat. Esmaspäeval kinnitasime trossi külge tali ja saime tasapisi tõsta üles masti osad,” kirjeldas Bõstrov tööde käiku.
Järgmisena on plaanis mastile kinnitada ka puri. “Tuleb vaadata, et kõik sõlmed oleksid autentsed, nagu neid eelmise sajandi algul kasutati. Ega vanu köisi enam kusagilt saa. Ei tohi olla sünteetiline köis, vaid peab olema ikka naturaalsest materjalist, mida omal ajal kasutati,” lisas ta.
Kaljas ehk kahemastiline kahvelkuunar Triin (endise nimega Endla) ehitati 1937. aastal Saaremaal. Selle ostis hiidlane Johannes Õunapuu 1000 krooni eest, mis praeguses vääringus on umbes 4000 eurot. Laev oli 14 meetrit pikk ja viis meetrit lai, mahutavus 24 bruto­registertonni. Tegemist oli küttepuude veoks mõeldud ühetekilise purjelaevaga, mille vrakki võis Hiiumaal Puulaiu sadamas näha veel 1970ndatel. Vrakk mädanes rannas ära.
Meremuuseum ostis masti 300 rublaga
1979. aastal osteti laeva mast koos nelja kahvelpurjega Johannes Õunapuult 300 rubla eest Eesti Riikliku Meremuuseumi uue ekspositsiooni tarbeks. Seda käis muuseumile kauplemas Bruno Pao.
“Tuli jätta üks vahelae lõige. Selle leppisin arhitektiga kokku. Ta projekteeriski nii,” meenutas Pao, kes algul töötas meremuuseumis
merendusosakonna juhatajana. Kuna direktor läks tööle ministeeriumisse, sai Paost direktori kohusetäitja ning Triinu masti asju ajas ta toona ise.
“Purjed ja mast asusid Hiiumaal Ristiväljal talu pööningul. Mast toodi sisse Margareeta laskeava kaudu, kuid osutus liiga pikaks, üks osa tuli maha võtta,” lisas Pao. Ka purjed pidi ümber õmblema, sest need osutusid liiga suureks. Seda tegi üks pootsman.
Masti kohaldas muuseumile tuntud Saaremaa laevaehitusmeister Herman Sepp, kes on meie seast lahkunud. Triinu mast oli pea neli aastakümmet Paksus Margareetas asuva ekspositsiooni üks tähteksponaate ning täidab seda rolli ka renoveeritud muuseumis.

Ahto Jakson
Meie Maa
Ilmunud 4. september 2019 ajalehes Meie Maa.

Veel lugemist:

UUDISED

Eile algas rahvahääletus, et valida laste joonistuste seast laulupeo 150. aastapäevale pühendatud 2eurose mündi kujundus. Kõik huvilised saavad 4. märtsi keskööni veebilehel http://lastejaam.err.ee/laulupidu150 teha...