Jälgi meid
Tüür bänner

TERVIS

Kuressaare haigla hoiatab!

Kuressaare haiglast on juba tänaseks [10. juuliks] läbi käinud kuuma ilma tõttu kannatada saanud väikelapsed ja krooniliste haigustega patsiendid. Kuna prognooside kohaselt ootab ka uuel nädalal ees paras põrgukuumus, paneb Kuressaare haigla Saaremaa elanikele ja külastajatele südamele jälgida hoolikalt enda ja oma lähedaste tervist! Kuumakahjustusel on mitu erinevat ja salakavalat nägu.

Lapsevanemad, palun pöörake tähelepanu sellele, et tundide viisi rannaliival ja vees lustivad lapsed kannaksid peakatet! Praegu on kahjuks sageli näha, et randades on lapsed tihtipeale pikka aega palja peaga. Sama kehtib ka pikemate jalutuskäikude puhul, kui päike lagipähe paistab.

Muidugi rõhutame veel, et kuigi päike teeb parajalt ludriks ja võib tekkida soov end rannaliivale patsakile visata ning silmad katta, tuleb lastel hoida kogu aeg silm peal, sest ka kõige osavamad väikesed tuukrid pole õnnetuste eest kaitstud. (Idee: võtke randa kas või vihmavari kaasa, et vahepeal varju alla pugeda, kui selleks muud võimalust läheduses ei ole.)

Mitte mingil juhul ei tohi lapsi ning loomi jätta seisvasse autosse, kus temperatuurid väga kiirelt saunaks kerkivad! Samuti ei tohi mingil juhul katta vankreid tekkide või saunalinadega, sest vankris tõuseb temperatuur ülimalt kiirelt ning paneb beebi ohtu.

• Kuumarabandus võib viia ajuturse tekkele, mille näol on tegemist eluohtliku seisundiga.

Kuumarabanduse nähtude ilmnemisel tuleb koheselt anda esmaabi. Haigusnähtude püsimisel tuleks kutsuda kiirabi (112)  või pöörduda Kuressaare haigla erakorralise meditsiini osakonda.

Kuumarabandus on kehatemperatuuri regulatsiooni häire, mille tagajärjel tõuseb kehatemperatuur eluohtlikult kõrgele – üle 42C. Selle haigusseisundi korral ei suuda organism enda sees tekkivat soojushulka ära anda, higistamine lakkab ja nahk on kuiv.

Kuumarabandusest on eriti ohustatud lapsed ja kroonilisi südame- või kopsuhaiguseid põdevad vanemad inimesed.  Samuti võib kuumarabandust soodustada liigne kehakaal ning vedeliku puudus organismis. Seetõttu on soovitav võtta tarvitusele enne kontserdile või muule üritustele minekut kuumarabanduse vastaseid ohutusmeetmeid:

Kaitsta end päikesepõletuste eest. Päevasel ajal on soovitav püsida varjus või jahedamas kohas ning kanda laiema äärega mütsi ja päikeseprille. Nahka kaitsta päikesekreemiga. Päikese-kreeme võib päeva jooksul nahale peale kanda korduvalt.

• Riietuda ilmale vastavalt, kanda vabalt õhku läbi laskvat kerget riietust.

• Väga oluline on, et kontserdile või üritusele minnakse välja puhanuna.

• Tarbida kogu päeva jooksul rohkelt vedelikke, parim on puhas ja jahe vesi.

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.

• Vältida alkoholi tarbimist.

• Vältida rikkalikku kuuma toidu söömist.

• Kroonilistel südamehaigetel võtta kaasa vajalikud ravimid.

Teatud ravimid võivad soodustada kuumarabanduse teket – vere-sooni ahendavad ravimid, vererõhuravimid (beeta-blokaatorid), diureetikumid ehk vee väljaajad ning antidepressandid ja antipsühhootikumid. Nende ravimite tarvitamisel on soovitav olla eriti tähelepanelik kuumarabanduse sümptomite ilmnemise osas.

Kuumarabanduse sümptomiteks võivad olla: Kõrge kehatemperatuur (üle 39 kraadi) on peamine sümptom; tuikav peavalu ja peapööritus; nõrkushood, värisemine; iiveldus ja oksendamine; punetav, kuum ja kuiv nahk; pulsisageduse kiirenemine, pulsisagedus võib tõusta kuni 160-180 löögini minutis; kiirenenud hingamine ja hingeldus; muutunud meelteseisund või käitumine – segasus, ärevus, muutunud kõne, ärrituvus, loidus; teadvusekaotus ja krambid – 1-3 minutit kestev valulik kramp koormatud lihasrühmas.

Kuumarabanduse sümptomite ilmnemisel tuleb viivitamatult kutsuda kiirabi (112), abi saabumiseni tuleks kuumarabanduse ohvrit aidata kiiresti järgmiste võtetega:

Kannatanu tuleb viia jahedamasse ja varjulisse kohta ning asetada kergelt tõstetud pea ja ülakehaga lamama. Üleliigsed riided tuleb eemaldada. Kannatanut tuleb jahutada ükskõik mis kättesaadava meetmega – kasta külma või jaheda veega või lehvitada tuult. Laubale, kuklasse, kätele ning jalgadele ja kubemetesse asetada võimalusel külmad mähised, jääkotid ning anda juua külma vett väikeste lonksude haaval.

Kannatanut tuleb kraadida iga 10 minuti järel ja püüda hoida kehatemperatuuri alla 38 kraadi.

Kuumakrampide korral anda juua külma kergelt soolast gaseerimata vett (näit. Värska). Teadvuskaotuse korral on kannatanu vaja keerata püsivasse küliliasendisse.

 

Toimetaja HARDA ROOSNA

 

Reklaam. Lugemise jätkamiseks palun liigu edasi.

Kuressaare Haigla postitus sotsiaalmeedias, 

samad soovitused on väärt meeldetuletamist ka Hiiumaa elanikele ja külastajatele.

10. juulil 2021

Veel lugemist:

UUDISED

Eesti on kuulutatud marutaudivabaks riigiks aprillist 2013, kuid samas on marutaudist püsivalt ohustatud maa. Seepärast tuletaks veidi meelde marutaudi olemust. Marutaudi on palju nii...

TERVIS

• Päikesepiste. Palja peaga otsese päikesekiirguse käes viibimisega kaasnev aju ja ajukelme veresoonte laienemine, mis avaldub tugeva peavaluna. Patsient tuleb toimetada varju ning tema...

TERVIS

Vald teatas teisipäeval, 29. juunil, et terviseameti hinnangul võib Luidja rannas nähtud hõljum olla sinivetikas, rannast võetud veeproovi tulemus pidi selguma paari päevaga. Ka...