Jälgi meid

UUDISED

Kuidas tunda ära ja vältida petukõnesid

Telekomifirma Telia pani kokku juhise, kuidas lihtsa vaevaga ära tunda õngitsus- ja petukõnesid ning vältida seeläbi petiste ohvriks sattumist. Selliste kõnede eesmärk on võimalikult ohvrilt välja petta kas pangaparoole või krediitkaardi andmeid, soovitatakse arvutisse laadida mõni kahtlane tarkvara vms.

Petu- ja õngitsuskõnede tunnused: Number, millelt helistatakse, algab võõra riigikoodiga. Helistaja räägib võõras keeles. Kui oled saanud vastamata kõne tundmatult välismaiselt numbrilt, ära helista tagasi. Kõne tuleb küll just kui kohalikult numbrilt, kuid helistaja jutt on võõrkeelne ja/või kahtlane. Sellised kõned tasub lihtsalt katkestada. Petukõnede kahtluse korral võib vahel abi olla ka lihtsatest kontroll­küsimustest, mis võivad aidata petturi kavatsused paljastada.
Näiteks: Kes te olete ja kust helistate? Tihtipeale pommitavad petturid oma kliente n-ö huupi, ega tea, milliste teenuse­pakkujate klient sa tegelikult oled. Lihtne küsimus võib petturi koheselt paljastada; Kellele te helistate? Sinu teenusepakkujatel on su andmed olemas, petturitel aga tihitipeale mitte; Miks te eesti keeles ei räägi? Sinu teenuse­pakkujad suhtlevad üldjuhul sinuga emakeeles.

Toimetaja HARDA ROOSNA

Veel lugemist: