Seoses eelmisel nädalal avastatud IDkaardi turvariskiga, soovitatakse lisaks IDkaardile hankida endale ka mobiil-ID.
Lisaks sellele, et mobiil-ID on turvaline, on see ka mugav, sest kasutajal pole vaja kaasas kanda
IDkaarti ega IDkaardi lugejat või installida arvutisse spetsiaalset tarkvara, piisab üksnes mobiiltelefonist.
Mobiil-ID töötab nii mobiiltelefonis, tahvelarvutis kui ka arvutis ja selle kasutamiseks sobivad nii puutetundlikud nutitelefonid kui ka nuppudega telefonid.
Teenuse kasutamiseks tuleb kasutajal minna oma mobiilioperaatori esindusse, kust saab uue SIMkaardi ning sõlmida Mobiil-ID lepingu. Mobiil-IDga saab liituda nii Telia, Elisa kui Tele2 esindustes. Esindusse minnes tuleb kaasa võtta IDkaart või pass.
Kasutaja mobiiltelefoninumber jääb samaks ja tellitud teenused samuti.
Mobiil-ID lepinguid saab vormistada alates 15. eluaastast ning ühele isikule saab teha ainult ühe Mobiil-ID. Kui kasutaja telefoninumber kuulub tema tööandjale ja Mobiil-ID eest hakkab tasuma tööandja, tuleb Mobiil-ID saamiseks esindusse minnes kaasa võtta tööandjalt digiallkirjastatud või paberil volitus. Kui Mobiil-ID eest hakkab tasuma inimene ise, pole tööandja volitust vaja, isegi kui number kuulub tööandjale.
Enne kasutamist tuleb Mobiil-ID aktiveerida. Seda aitavad teha klienditeenindajad esinduses või saab seda teha ise politsei- ja piirivalveameti kodulehel IDkaarti kasutades. Teenuse aktiveerimiseks on vaja kehtivat IDkaarti ning teada PINkoode.
Mobiil-ID teenuse kuutasu on 1 euro ja see lisatakse igakuisele mobiiliarvele. Kui muude mobiiliteenuste eest tasub tööandja, saab inimene arve ainult Mobiil-ID kuutasu eest.
Mobiil-IDga saab siseneda e-keskkondadesse ja anda ka digiallkirja. Kasutamiseks tuleks valida Mobiil-ID ja sisestada küsitud info. Pärast seda kuvatakse kontrollkood ja saadetakse sama kontrollkoodiga sõnum telefonile. Sisselogimiseks tuleb sisestada PIN1 ja digiallkirjastamiseks PIN2.
Kadri Tonka
MKMi nõunik