Kõpu rahvamaja sai 30. detsembril Hiiu vallavalitsuselt kasutusloa ja maja taastanud külaselts Valguskiir avas sel puhul aastavahetuse ööl korraks maja uksed.
Keskööl lasti maja ees ilutulestikurakette ja seejärel kogunesid majja koos rahvamaja taastajatega tehtud vaatama ning kokteile-suupisteid mekkima hulk Kõpu poolsaare inimesi.
Teiste seas oli kohal ka maavanem Riho Rahuoja koos abikaasa Tiinaga.
“On äärmiselt tore, et Hiiumaa on juurde saanud veel ühe külaseltsi maja, lagunemisest päästetud ajalooline hoone on ehteks Kõpule ja loodetavasti aktiivseks kooskäimiskohaks ümbruskonna elanikele ja külalistele,” ütles maavanem.
Kõpu küla elanik Andrus Roosa ütles, et tal tuli rõõmupisar silma kui ta rahvamaja akendes jälle valgust nägi. “Olen siin laval väikese poisina mitu korda laulnud,” meenutas ta aegu, mil tollases Kõpu kultuurimajas elu kees ja pidusid peeti.
Tema ettepanek oli, et huvitava akustikaga maja avamispeol võiks laulda Kärdla kammerkoor, mille liige ta ise on. Kas koorijuht Raili Schults ettepanekuga ka nõusse jääb, selgub loodetavasti peagi.
Esialgsete plaanide järgi loodab külaselts maja avamispeo pidada vabariigi aastapäeval. Praegu on ruumid veel täiesti tühjad. Mööbli eest on küll makstud, kuid pole veel teada, kas kõik vajalik jõuab piisavalt varakult kohale. Veel on vaja soetada valgustid ja inventar, milleks eriti palju aega küll ei kulu.
Nii Kõpu kui Paluküla kiriku saatusele kaasa elanud kunstiakadeemia õppejõud Tüüne-Kristin ja Urmo Vaikla tänasid ja ütlesid, et suur rõõm oli näha maja jälle tuledes ja kohata Kõpu inimesi.
Nende ettepanek oli panna maja avamise ajaks kokku üks tore fotonäitus, kuhu iga kõplane võiks tuua ühe kunagi tehtud foto oma kodumajast ja inimestest.
Üheksa aastat tööd
Kõpu rahvamaja, endise õigeusu kirik-koolimaja restaureerimistööd algasid 2007. aastal. Nüüdseks on restaureeritud kuus ruumi, mis jäävad külaseltsi kasutada: kaks saali, esik, esinejateruum ja katlamaja ruumid, mis paigutati hoone vasakusse tiiba. Seetõttu väljastas vald ka osalise kasutusloa. Algselt oli hoone omanikul, Eesti apostliku õigeusu kirikul (EAÕK) huvi ehitada valmis ka nende kasutusse jäänud kaks väiksemat ruumi, kuid praegu pole veel selge, kas selleks on vajadust ja kas kirikul jätkub selleks vahendeid.
Enam kui saja aasta vanuses hoones, kus kunagi pole veevarustust ja kanalisatsiooni olnud, on nüüd need olemas. Vee saab rahvamaja puurkaevust.
Rahvamaja taastamistöid juhtis Kõpu külaseltsi Valguskiir juhatuse liige Harda Roosna, abiks olid seltsi juhatuse liikmed Svetlana Reinmets ja Hele Päll, kes käendasid ehitamiseks võetud laene. Toetusetaotluste koostamisel oli abiks kogenud projektijuht Ly Kaups. Ehitustöid tegi Denis Lukas ettevõttest OÜ Riburada. Ehituse järgselt korrastasid hoone Indrek ja Anna-Maarja Roosna.
Rahvamaja taastamist toetasid suurte annetustega mitmed eraisikud, toetusi saadi ka maaelu arengukava ja LEADER programmist, kultuuri- ja siseministeeriumilt, hoone omanikult EAÕK-lt, Kõrgessaare vallalt jt.