Jälgi meid
Tüür bänner

SUVI

Kirjandusaasta lugemissoovitused

Kadri Taperson

Vihmase päeva raamat

Kui juba pool suve on hiiumaiseid raamatuid loetud, siis võiks kohaliku keele ka natuke paremini selgeks õppida. Päris selgeks teda vist ei saagi, sest pole nii palju järel. “Hiiu keele raamandust” saab palju teada Emmaste, Käina, Pühalepa ja Reigi murrakutest, mis kokku moodustavad hiiu keele – Hiiumaal räägitava murdekeele. Meie keelel on oma meloodia ja oma häälikuid ja palju selliseid sõnu, mida kuskil mujal polegi. Sellest raamandust leiavad ka need, kes natuke hiiu keelt räägivad, kindlasti midagi uut ja huvitavat. Raamandul on CD plaat ka vahel, sest mõnda asja ei saa hiiu keele kohta kirja pannagi – peab kuulama.
“Hiiu keele raamand”, Koostaja Kokla, Järvi, MTÜ Hiiu Öko, 2016

Lasteraamat

Kiiri Saare raamatu võiks suvel lastega ette võtta küll. Sellel on kaks osa ja kõike, mis ühes lasteraamatus olla võiks: kamp fantastilisi olevusi, üks üksildane tüdruk, seiklused ja kummaline salaaed – võluriik, mis on natuke nagu Hiiumaa moodi. Autor on kaanele kirjutanud, et see on lugu sõprusest, selle kaotamisest ja leidmisest. Pealegi on Kiiri Saar Hiiumaa kirjanik, kelle teised raamatud on noortele ja natuke vanematele kirjutatud.
“Keteriin salaaias” I-II, Saar, Kiiri; Kirjastus Argo, 2012 ja 2013

Rannaraamat

Kes veel ei tea, siis Voldemar Panso oli silmapaistev lavastaja ja näitleja, kes armastas Kassaris suvitada ja mitte ainult. Tema kirjutatud raamatut Lepa Annast ja muudest naljakatest inimestest on mitu korda välja antud ja viimati tänavu, Loomingu Raamatukogu kuldraamatute sarjas. Lepa Anna oli üks vägev Kassari naine, kelle olemus ja kõnepruuk moodustasid justkui kontsentraadi sellest, mida hiidlases ikka ja jälle otsitakse ja Pansol õnnestus leida ja kirja panna. Kui Hiiumaaga hästi tuttavaks saada, siis leiab seda inimolemust siit kindlasti praegugi.
Esmatrükk: “Naljakas inimene”, Panso, Voldemar, Loomingu Raamatukogu 1965

Veel lugemist: