Jälgi meid

SUVI

Kirjandusaasta lugemissoovitused

Kadri Taperson

Vihmase päeva raamat

Kujutage nüüd ette, raamatu põhisündmused toimuvad 1655. aasta talvel Hiiumaal – Rootsi kuningas tuleb üle jää Hiiumaale, libahundid jooksevad ringi ja päriselt olemas olnud Matsi süüdistatakse nõidumises. Ja kõik need lood on alguse saanud rahva­juttudest, mida Hiiumaal sündinud Andres Adamson kuulis oma isa käest või mööda Hiiumaad rännates teiste hiidlaste käest. Imetlusväärne, kui kaugele võivad rahvasuus edasiantud lood ulatuda ja kuidas just seda perioodi tundva ajaloolase kirjutises ellu ärgata.
Raamatus on uhked pildid ka, autor ongi illustreerimiseks kasutanud oma isa, maalikunstnik Jaak Adamsoni (1938–2022) maale ja muidugi Hiiu keelt.
Tuliuut raamatut saab raamatupoodidest ja kirjastusest osta, Käina ja Kärdla raamatukogudes on ka juba olemas.
“Nõia nimi olnud Mats”, Adamson, Andres. Argo, 2022

Lasteraamat

Reeli Reinaus on kuulnud Kassari saladustest nagu energiasammas, kosmilised kivid ja tulnukate külaskäigud ja kasutanud need osavalt ära noortele mõeldud kriminaalromaanis. Raamatus tegutsevad kolm sõpra, kes satuvad ohtlikesse seiklustesse ja kohati polegi aru saada, kus lõppeb reaalsus ja algavad üle­loomulikud nähtused. Peaaegu lõpuni on ikka päris põnev lugeda ja suvine Kassari saar on kogu oma ilus samuti raamatus esindatud. Retsept: Lugeda õues, kõhuli maas, tervendab kindlasti. Raamatut saab laenutada Hiiumaa raamatukogudest.
“Kivid, tulnukad ja sekt”, Reinaus, Reeli, Tänapäev, 2011

Rannaraamat

Autorile omase põhjalikkusega ja sooja irooniaga on kirjeldatud Sarvele aiarajamise viimast kui etappi. See on küll üks niisugune raamat, mis peaks olema mitmesse keelde tõlgitud ja üldse aiaraamatute au ja uhkus. Nii ilusat ja hästi kirjutatut peab lugema kohvitassi kõrvale päikese­paistelisel päeval või lausa rannas. Sest nagu teada, on iga asja jaoks oma aeg ja ka aed. Kristiina aed on oluline, samamoodi tema raamat – maastikuarhitektuuri korüfee rajab elurikka aia ja kirjutab sellest veel raamatu – no mida veel tahta. Lugemine tekitab vaimustust ja pisut ka hirmutab – mina küll nii ei suudaks. Meelt heita ei tasu, sest nagu Kristiina kirjutab: “Aed on tõrges ja isepäine partner, kel on oma ideed ja pürgimused. Ja aedniku plaanitud tulemus ei pruugi kuigivõrd sarnadega algse plaaniga.” Võibolla mõnest raamatupoest veel saab seda raamatut, aga kindlasti on ta laenutamiseks olemas Hiiumaa raamatukogudes.
“Minu Hiiumaa aed”, Hellström, Kristiina. “Hea Lugu”, 2018

Veel lugemist: